O‘zbekiston va Rossiya yangi loyihalarni muhokama qildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 3-dekabr kuni Toshkentda bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston va Rossiya hukumatlararo komissiyasi yig‘ilishi doirasida Rossiya hukumati raisining birinchi o‘rinbosari Denis Manturov boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuv davomida Rossiyaning yetakchi kompaniyalari O‘zbekistonda axborot texnologiyalari, energetika va sanoatning turli tarmoqlarida amalga oshiriladigan yangi loyihalarni taqdim etdi. Delegatsiya tarkibida Rossiyaning Nijniy Novgorod va Omsk viloyatlari, Boshqirdiston hamda Krasnoyarsk o‘lkasi rahbarlari ham ishtirok etdi.
Denis Manturov suhbat boshida Prezident Shavkat Mirziyoyevga Rossiya Prezidenti Vladimir Putinning samimiy salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi. Tomonlar oliy darajadagi uchrashuvlar natijasida qabul qilingan “yo‘l xaritasi” ijrosi bo‘yicha fikr almashdi.
Xususan, savdo hajmining izchil o‘sib borayotgani, sanoat, energetika, transport, metallurgiya, kimyo va boshqa sohalarda qo‘shma loyihalarning muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Shuningdek, tovar ayirboshlash sur’atini saqlab qolish, sanoat zonalari doirasida kooperatsiya loyihalarini jadallashtirish va hududlararo aloqalarni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv davomida Rossiyaning yirik kompaniyalari rahbarlari O‘zbekistonda rejalashtirilayotgan loyihalar haqida batafsil ma’lumot berdi. Bu loyihalar axborot texnologiyalari, elektrotexnika, mashinasozlik, farmatsevtika, to‘qimachilik va oziq-ovqat sanoati kabi sohalarni qamrab oladi.
Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi va ishbilarmonlik tadbirlari natijalari ikki davlat o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqishga xizmat qilishi alohida ta’kidlandi.

Узбекистан и Россия обсудили новые проекты
Президент Шавкат Мирзиёев 3 декабря в Ташкенте в рамках заседания Межправительственной комиссии Узбекистана и России принял делегацию во главе с первым заместителем председателя правительства России Денисом Мантуровым. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе встречи ведущие российские компании представили новые проекты, реализуемые в Узбекистане в сферах информационных технологий, энергетики и различных отраслях промышленности. В состав делегации вошли руководители Нижегородской и Омской областей России, Башкортостана и Красноярского края.
В начале беседы Денис Мантуров передал Президенту Шавкату Мирзиёеву искренние приветствия и наилучшие пожелания от Президента России Владимира Путина. Стороны обменялись мнениями по выполнению «дорожной карты», принятой по итогам встреч на высшем уровне.
В частности, с удовлетворением было отмечено стабильное увеличение объёмов торговли, успешная реализация совместных проектов в промышленности, энергетике, транспорте, металлургии, химической и других сферах. Также обсуждались вопросы сохранения темпов товарооборота, ускорения проектов кооперации в рамках промышленных зон и укрепления межрегиональных связей.
В ходе встречи руководители крупных российских компаний подробно рассказали о планируемых в Узбекистане проектах. Эти проекты охватывают такие сферы, как информационные технологии, электротехника, машиностроение, фармацевтика, текстильная и пищевая промышленность.
Особо было подчеркнуто, что результаты заседания Межправительственной комиссии и деловых мероприятий способствуют выходу экономического сотрудничества между двумя государствами на новый уровень.