Maktablarda qishki ta’til 28-dekabrda boshlanadi
O‘zbekiston maktablarida qishki ta’tilning boshlanish sanasi aniqlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining ma’lumotiga ko‘ra, joriy yilning 28-dekabridan boshlab umumiy o‘rta ta’lim maktablarida qishki ta’til boshlanadi. Shu bilan birga, 2017-yilda qabul qilingan hukumat qaroriga muvofiq, boshlang‘ich sinflar (1-4-sinflar) uchun ta’til 27-dekabr, shanba kunidan boshlanishi belgilangan.
Bu esa kichik yoshdagi o‘quvchilarga bir kun ko‘proq dam olish imkonini beradi. Ta’til muddati 14 kunni tashkil etadi va 2026-yilning 10-yanvarida yakunlanadi.
11-yanvar yakshanba kuniga to‘g‘ri kelgani sababli, uchinchi chorakdagi darslar 12-yanvar, dushanba kunidan boshlanadi. Mazkur qishki ta’til o‘quvchilarga nafaqat yaxshi dam olish, balki yangi o‘quv choragiga tayyorgarlik ko‘rish uchun ham qulay sharoit yaratadi.
Bu qaror o‘quvchilarning salomatligi va bilim olish jarayoniga ijobiy ta’sir ko‘rsatish maqsadida qabul qilingan.

В школах зимние каникулы начинаются 28 декабря
По данным Министерства дошкольного и школьного образования, с 28 декабря текущего года в общеобразовательных школах начинаются зимние каникулы. При этом, согласно постановлению правительства, принятому в 2017 году, каникулы для начальных классов (1-4 классы) начинаются с субботы, 27 декабря.
Это дает младшим школьникам возможность отдохнуть на один день больше. Продолжительность каникул составляет 14 дней и заканчивается 10 января 2026 года.
Поскольку 11 января приходится на воскресенье, занятия третьей четверти начинаются в понедельник, 12 января. Эти зимние каникулы создают учащимся не только хорошие условия для отдыха, но и для подготовки к новому учебному четверти.