O‘zbekiston Respublikasi Gidrometeorologiya xizmati (O‘zgidromet) tomonidan joriy yilning 10–12-dekabr kunlari kuchli yog‘ingarchilik va havo haroratidagi keskin o‘zgarishlar kuzatilishi mumkinligi haqida rasmiy ogohlantirish berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu holat sababli respublikaning bir qator tog‘li hududlarida qor ko‘chishi xavfi yuzaga kelishi ehtimoli yuqori ekanligi ma’lum qilindi. O‘zgidrometning qayd etishicha, xavf asosan Toshkent viloyatining Bo‘stonliq, Ohangaron va Parkent tumanlarida, xususan, Chotqol tizmasining tog‘li hududlarida hamda Namangan viloyatining Pop tumanida kuzatilishi mumkin.
Ushbu hududlarda yog‘ingarchilikning ortishi va haroratning tez o‘zgarishi tabiiy jarayonlarni faollashtirishi mumkinligi ta’kidlangan. Shu munosabat bilan, O‘zgidromet fuqarolarni, ayniqsa tog‘li hududlarda yashovchilarni, dam oluvchi sayyohlarni va yo‘llarda harakatlanayotgan haydovchilarni ehtiyotkor bo‘lishga chaqirdi.
Xavfli hududlarda harakat qilayotganda yo‘l tanlashda diqqatli bo‘lish, ob-havo ma’lumotlarini muntazam kuzatib borish tavsiya etildi.

Гидрометеорологическая служба Республики Узбекистан (Узгидромет) официально предупредила о возможных сильных осадках и резких изменениях температуры воздуха в период с 10 по 12 декабря текущего года. Об этом сообщает Zamin.uz.
В связи с этим сообщается о высокой вероятности возникновения угрозы схода лавин в ряде горных районов республики. По данным Узгидромета, опасность в основном может наблюдаться в Бостанлыкском, Охангаронском и Паркентском районах Ташкентской области, в частности в горных районах хребта Чаткаль, а также в Попском районе Наманганской области.
Отмечается, что увеличение осадков и резкие изменения температуры могут активизировать природные процессы в этих районах. В связи с этим Узгидромет призывает граждан, особенно проживающих в горных районах, отдыхающих туристов и водителей, движущихся по дорогам, быть осторожными.
Рекомендуется проявлять внимание при выборе маршрута движения в опасных районах и регулярно отслеживать метеорологическую информацию.