Agronomlarga 2 ming dollar maosh va kafolatli ish!
Qishloq xo‘jaligida muvaffaqiyatga erishish uchun malakali va zamonaviy bilimlarga ega agronomlar tayyorlash muhim ahamiyatga ega. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shu maqsadda mamlakatimizda yosh mutaxassislarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha yangi tizim joriy etilmoqda. Ushbu tizimga ko‘ra, yuqori bilim va amaliyotga ega agronomlarga 2 ming dollar miqdorida oylik maosh to‘lanishi va qishloq xo‘jaligiga ixtisoslashgan hududlarda kafolatlangan ish o‘rinlari taqdim etilishi rejalashtirilgan.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning ta’kidlashicha, ushbu tashabbus agrar sohada kadrlar sifatini oshirishga xizmat qiladi. Bugungi kunda Agrar universitetning 180 nafar talabasi dual ta’lim tizimi asosida yetakchi fermer xo‘jaliklari va zamonaviy klasterlarda amaliyot o‘tayapti.
Ularni o‘qitayotgan fermer va klaster rahbarlariga har bir talaba uchun 5 million so‘m miqdorida kompensatsiya ajratiladi. Talabalar esa o‘z navbatida oyiga 1,5 million so‘mlik stipendiya oladi.
Mazkur dastur doirasida tajriba orttirgan yosh mutaxassislar 167 ta agrar tumandagi kafolatlangan ish o‘rinlariga yo‘naltiriladi. Ular zamonaviy agrotexnologiyalarni joriy etish, serhosil ekin navlarini targ‘ib qilish, urug‘chilikni rivojlantirish va xarajatlarni kamaytirish orqali hosildorlikni oshirishga hissa qo‘shadi.
Agronomlar uchun 2 ming dollarlik maosh belgilanishi bu kasbni yoshlar uchun yanada jozibador qiladi. Bu tashabbus nafaqat agronomiya sohasining obro‘sini oshiradi, balki qishloq xo‘jaligida yangi avlod mutaxassislarini shakllantirishga xizmat qiladi.
Yosh kadrlarni qo‘llab-quvvatlash orqali agrar sohada yangi yutuqlar va sifatli rivojlanish kutilmoqda. Manba: One.uz

Агрономам зарплата 2000 долларов и гарантированная работа!
Для достижения успеха в сельском хозяйстве важно подготовить квалифицированных и современных агрономов. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этой связи в нашей стране вводится новая система поддержки молодых специалистов. Согласно этой системе, агрономам с высоким уровнем знаний и практики будет выплачиваться ежемесячная зарплата в размере 2 тысяч долларов и предоставляться гарантированные рабочие места в регионах, специализирующихся на сельском хозяйстве.
По словам президента Шавката Мирзиёева, эта инициатива направлена на повышение качества кадров в аграрной сфере. В настоящее время 180 студентов Аграрного университета проходят практику на ведущих фермерских хозяйствах и современных кластерах в рамках системы дуального образования.
Фермерам и руководителям кластеров, которые обучают студентов, выделяется компенсация в размере 5 миллионов сумов за каждого студента. Студенты, в свою очередь, получают стипендию в размере 1,5 миллиона сумов в месяц.
В рамках данной программы молодые специалисты, получившие опыт, направляются на гарантированные рабочие места в 167 аграрных районах. Они будут способствовать повышению урожайности за счет внедрения современных агротехнологий, продвижения высокоурожайных сортов, развития семеноводства и снижения затрат.
Установление зарплаты в 2 тысячи долларов для агрономов сделает эту профессию более привлекательной для молодежи. Эта инициатива не только повысит престиж агрономии, но и будет способствовать формированию нового поколения специалистов в сельском хозяйстве.
Ожидается, что поддержка молодых кадров приведет к новым достижениям и качественному развитию аграрной сферы. Источник: One.uz