Jahon banki O‘zbekistonga 250 mln dollar ajratdi
Jahon banki O‘zbekiston uchun 250 million AQSH dollari miqdoridagi moliyaviy yordam paketini tasdiqladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu mablag‘ mamlakatning 16 ta tumani va shahrida infratuzilma hamda xizmatlarni zamonaviylashtirishga yo‘naltiriladi. Ushbu loyiha "Yashash uchun qulay va samarali shaharlar dasturi" doirasida amalga oshiriladi.
Mazkur dastur aholi sonining tez o‘sishi sharoitida shaharlarni rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlashga xizmat qiladi. Dastur orqali taxminan 1 million kishining hayot sifati yaxshilanishi kutilmoqda.
Mablag‘ yo‘llarni, ichimlik suvi va kanalizatsiya tizimlarini, jamoat transporti infratuzilmasini, shuningdek, bog‘lar, maktablar, bolalar bog‘chalari va tibbiy muassasalarni yangilashga yo‘naltiriladi. O‘zbekiston aholisining yarmidan ko‘pi bugungi kunda shaharlarda yashaydi.
2050-yilga kelib, ushbu ko‘rsatkich 60 foizdan oshishi mumkin. Dastur 13 viloyatni, jumladan Yangiyo‘l va Marg‘ilon shaharlarini, shuningdek, mamlakat bo‘ylab 14 tumanni qamrab oladi.
Loyihani Iqtisodiyot va moliya vazirligi mahalliy hokimiyat organlari bilan hamkorlikda amalga oshiradi. 2030-yilgacha dastur doirasida 300 ming kishining transport tizimlaridan foydalanishini yaxshilash, 400 ming kishi uchun yangi bog‘lar va jamoat joylarini yaratish rejalashtirilgan.
Shuningdek, ushbu loyiha natijasida qurilish sohasida 10 ming vaqtinchalik ish o‘rni yaratiladi. Yordam oluvchilarning yarmidan ko‘pi ayollar bo‘lishi kutilmoqda.

Всемирный банк выделил Узбекистану 250 млн долларов
Всемирный банк одобрил пакет финансовой помощи Узбекистану в размере 250 миллионов долларов США. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти средства будут направлены на модернизацию инфраструктуры и услуг в 16 районах и городах страны. Проект реализуется в рамках программы «Комфортные и эффективные города для жизни».
Данная программа направлена на поддержку развития городов в условиях быстрого роста численности населения. Ожидается, что благодаря программе качество жизни около 1 миллиона человек улучшится.
Средства будут направлены на обновление дорог, систем питьевого водоснабжения и канализации, инфраструктуры общественного транспорта, а также парков, школ, детских садов и медицинских учреждений. Более половины населения Узбекистана в настоящее время проживает в городах.
К 2050 году этот показатель может превысить 60 процентов. Программа охватывает 13 областей, включая города Янгиюль и Маргилан, а также 14 районов по всей стране.
Проект реализуется Министерством экономики и финансов в сотрудничестве с органами местного самоуправления. В рамках программы до 2030 года планируется улучшить транспортные системы для 300 тысяч человек, создать новые парки и общественные пространства для 400 тысяч человек.
Кроме того, в результате реализации проекта будет создано 10 тысяч временных рабочих мест в строительной сфере. Ожидается, что более половины получателей помощи будут женщины.