Toshkent 2026 yilda tezkor rivojlanishga qaratiladi
2026 yil Toshkent shahri uchun "Tezlashtirilgan rivojlanish va aholi daromadlarini oshirish yili" deb e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning so‘zlariga ko‘ra, kelgusi yilda poytaxtni keng qamrovli rivojlantirish dasturi amalga oshiriladi. Ushbu reja doirasida shahar iqtisodiyotiga 9 milliard dollar miqdorida to‘g‘ridan to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar jalb qilinishi ko‘zda tutilgan.
Keyingi ikki yilda esa bu ko‘rsatkich 20 milliard dollarga yetishi rejalashtirilmoqda. Sergeli, Yangi Hayot va Bektemir tumanlarida sanoat va logistika sohalarida yirik loyihalar amalga oshiriladi.
Jumladan, Sergelida 70 million dollarga teng agro-logistika majmuasi qurilishi boshlandi. Yangi Hayot va Bektemir tumanlarida esa to‘qimachilik, avtomobilsozlik va boshqa sohalarda umumiy qiymati 3 milliard dollarga teng loyihalar ishga tushiriladi.
Shahar boshqa hududlarida xizmat ko‘rsatish, turizm, kreativ iqtisodiyot, IT, startaplar, moliyaviy texnologiyalar, tibbiyot va ta’lim sohalariga sarmoya yo‘naltiriladi. 2025 yilda Toshkentda 26 ta ko‘cha 24 soat faoliyat ko‘rsatish rejimiga o‘tkazilib, 5 ming kishiga daromad topish imkoniyati yaratildi.
2026 yilda yana 18 ta shunday ko‘cha tashkil etilishi rejalashtirilmoqda. Ta’lim sifatini yaxshilash dasturi ham kengaytiriladi.
2026 yilga kelib, 7-11-sinf o‘quvchilari IT, tibbiyot, biznes va muhandislik fanlarini o‘rganuvchi maktablar soni 24 taga yetkaziladi. 2027 yilda esa bu ko‘rsatkich 33 taga ko‘tarilishi mo‘ljallanmoqda.
O‘qituvchilarga esa o‘quvchilarning muvaffaqiyatiga qarab oyiga 20 million so‘mgacha maosh to‘lash tizimi joriy qilinadi (manba: zamin.uz).

Ташкент в 2026 году будет направлен на быстрое развитие
2026 год объявлен в Ташкенте «Годом ускоренного развития и повышения доходов населения». Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам президента Шавката Мирзиёева, в следующем году будет реализована программа комплексного развития столицы. В рамках этого плана предусмотрено привлечение прямых иностранных инвестиций в экономику города в размере 9 миллиардов долларов.
В последующие два года этот показатель планируется увеличить до 20 миллиардов долларов. В районах Сергели, Янги Хаёт и Бектемир будут реализованы крупные проекты в сферах промышленности и логистики.
В частности, в Сергели начато строительство агро-логистического комплекса стоимостью 70 миллионов долларов. В районах Янги Хаёт и Бектемир будут запущены проекты в текстильной, автомобилестроительной и других отраслях общей стоимостью 3 миллиарда долларов.
В других районах города инвестиции будут направлены в сферы услуг, туризма, креативной экономики, IT, стартапов, финансовых технологий, медицины и образования. В 2025 году в Ташкенте 26 улиц перешли на круглосуточный режим работы, что создало возможность заработка для 5 тысяч человек.
В 2026 году планируется организовать еще 18 таких улиц. Программа по улучшению качества образования также будет расширена.
К 2026 году количество школ для учеников 7-11 классов, изучающих IT, медицину, бизнес и инженерные науки, достигнет 24. В 2027 году этот показатель планируется увеличить до 33.
Для учителей будет введена система оплаты труда до 20 миллионов сумов в месяц в зависимости от успехов учеников (источник: zamin.uz).