Toshkent shahridagi soliq intizomi bilan bog‘liq muammolar yuzasidan davlat rahbari raisligida o‘tkazilgan yig‘ilishda jiddiy tanqidlar bildirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ayniqsa, Shayxontohur tumani soliq inspeksiyasi tomonidan “Chorsu” bozorida to‘lov intizomi yetarli darajada ta’minlanmagani, “Malika” savdo majmuasidagi holat esa yanada og‘ir ekani qayd etildi. Ma’lum bo‘lishicha, “Malika” savdo kompleksida faoliyat yuritayotgan 1,5 mingga yaqin tadbirkordan faqatgina 25 foizi belgilangan tartibda ro‘yxatdan o‘tgan.
Bundan tashqari, ularning katta qismi oyiga 1 million so‘mdan kam soliq to‘lamoqda. 2025 yil dekabr oyida esa plastik kartalar orqali amalga oshirilgan 600 milliard so‘mlik savdo tushumlari yashirilgani aniqlangan.
Yig‘ilishda Toshkent shahar soliq boshqarmasi budjet rejasini asosan halol ishlayotgan tadbirkorlardan ortiqcha soliq undirish hisobiga bajarayotgani ham tanqid qilindi. Masalan, 46,4 ming korxonadan jami 876 milliard so‘m miqdorida asossiz ortiqcha soliq undirilgani ta’kidlandi.
Shuningdek, Soliq qo‘mitasi tizimida qo‘shilgan qiymat solig‘i (QQS) bo‘yicha noqonuniy ortiqcha to‘lovlar shakllantirib, davlat budjetidan qaytarish holatlari ko‘paygani ma’lum qilindi. O‘tgan yilda QQSni noqonuniy qaytarish bilan bog‘liq holatlar bo‘yicha 20 nafar soliq xodimiga jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Mazkur kamchiliklar uchun Soliq qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari Mubin Mirzayevning loqayd va mas’uliyatsiz faoliyati keskin tanqid qilindi va u lavozimidan ozod etildi. Shuningdek, Shayxontohur tumani soliq inspeksiyasi boshlig‘i X.
Mullajonov va Toshkent shahar soliq boshqarmasi boshlig‘i Y. Nasimdjanov ham ishdan olindi.
Ularning faoliyatini chuqur o‘rganish va qonun ustuvorligini ta’minlash bo‘yicha tegishli topshiriqlar berildi. Soliq qo‘mitasi raisiga Toshkent shahridagi barcha tuman soliq inspeksiyalari rahbarlarini lavozimidan ozod etish va vaqtinchalik rahbarlarni tayinlash vazifasi yuklatildi.
Qo‘mita rahbari F. Po‘latov va yangi komplayens bo‘yicha o‘rinbosar A.
Soliyevga korrupsiyaga qarshi qat’iy chora-tadbirlar ko‘rish, shuningdek, rahbarlarning lavozimga munosibligini qayta ko‘rib chiqish vazifasi topshirildi. Ularning o‘rnini tashabbuskor va shijoatli yoshlar bilan to‘ldirish zarurligi ta’kidlandi.
Bundan tashqari, Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning shahar boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari A. G‘aniyevning “tadbirkor”larga soliqdan qochishda yordam berib kelgani aniqlanib, zudlik bilan ishdan bo‘shatilishi belgilandi.

В Ташкенте критиковали недостатки налоговой системы
На совещании под председательством главы государства, посвящённом проблемам налоговой дисциплины в городе Ташкент, прозвучала серьёзная критика. Об этом сообщает Zamin.uz.
Особенно было отмечено, что налоговая инспекция Шайхантахурского района недостаточно обеспечила дисциплину платежей на рынке «Чорсу», а ситуация в торговом комплексе «Малика» ещё более тяжёлая. Известно, что из примерно 1500 предпринимателей, работающих в торговом комплексе «Малика», только 25% зарегистрированы в установленном порядке.
Кроме того, большая часть из них платит налог менее 1 миллиона сумов в месяц. В декабре 2025 года было выявлено сокрытие торгового оборота на сумму 600 миллиардов сумов, осуществлённого через пластиковые карты.
На совещании также критиковалось то, что Главное налоговое управление города Ташкента выполняет бюджетный план в основном за счёт чрезмерного взыскания налогов с добросовестно работающих предпринимателей. Например, с 46,4 тысячи предприятий было необоснованно взыскано излишних налогов на сумму 876 миллиардов сумов.
Кроме того, в системе Налогового комитета увеличилось количество случаев незаконного формирования переплат по налогу на добавленную стоимость (НДС) и их возврата из государственного бюджета. В прошлом году по фактам незаконного возврата НДС возбуждено уголовное дело в отношении 20 налоговых сотрудников.
За указанные недостатки была резко раскритикована халатная и безответственная деятельность первого заместителя председателя Налогового комитета Мубина Мирзаева, который был освобождён от должности. Также были уволены начальник налоговой инспекции Шайхантахурского района Х. Мулладжанов и начальник Главного налогового управления города Ташкента Ю. Насимджанов.
Им были даны соответствующие поручения по глубокому изучению их деятельности и обеспечению верховенства закона. Председателю Налогового комитета было поручено освободить от должностей руководителей всех районных налоговых инспекций Ташкента и назначить временных руководителей.
Руководителю комитета Ф. Полатову и новому заместителю по комплаенсу А. Солиеву было поручено принять жёсткие антикоррупционные меры, а также пересмотреть соответствие руководителей занимаемым должностям. Было подчеркнуто, что их места необходимо заполнить инициативными и энергичными молодыми специалистами.
Кроме того, заместитель начальника городского управления Департамента при Генеральной прокуратуре А. Ганиев был выявлен в помощи «предпринимателям» в уклонении от уплаты налогов и немедленно уволен.