O‘zbekiston Respublikasi Gidrometeorologiya xizmati markazi (O‘zgidromet) tomonidan tezkor ogohlantirish e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, joriy yilning 31-yanvar va 1–3-fevral kunlari yog‘ingarchilik va havo haroratining o‘zgarishi sababli respublikaning tog‘li hududlarida qor ko‘chish xavfi yuzaga kelishi mumkinligi ma’lum qilindi. Mazkur xavf quyidagi hududlarda yuqori bo‘lishi kutilmoqda: - Qashqadaryo viloyatining Dehqonobod, Kitob, Qamashi va Shahrisabz tumanlari; - Surxondaryo viloyatining Boysun, Qumqo‘rg‘on, Sariosiyo va Uzun tumanlari; - Samarqand viloyatining Nurobod, Qo‘shrabot, Samarqand va Urgut tumanlari; - Jizzax viloyatining Baxmal va Zomin tumanlari; - Toshkent viloyatining Bo‘stonliq, Parkent va Ohangaron tumanlari (Chotqol tog‘lari); - Namangan viloyatining Pop tumani.
Shu munosabat bilan tog‘li hududlarda yashovchi aholi, dam olishni rejalashtirayotgan fuqarolar hamda tog‘li yo‘llarda harakatlanayotgan haydovchilardan ehtiyotkorlik choralarini ko‘rish so‘raladi. Qor ko‘chish xavfi yuqori bo‘lgan joylarda harakatlanishda hushyor bo‘lish, qiyaliklar va qor ko‘p yig‘ilgan hududlardan o‘tishda shoshilmaslik tavsiya etiladi.
Yo‘lga chiqishdan oldin ob-havo sharoitini o‘rganib, xavfsizlik choralarini ko‘rish muhimdir. Manba: O‘zgidromet.

Центр гидрометеорологической службы Республики Узбекистан (Узгидромет) объявил экстренное предупреждение. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно ему, 31 января и с 1 по 3 февраля текущего года из-за осадков и изменения температуры воздуха в горных районах республики может возникнуть угроза схода лавин. Ожидается, что эта угроза будет высокой в следующих районах: - Дехканабад, Китаб, Камаши и Шахрисабз районы Кашкадарьинской области; - Бойсун, Кумкурган, Сариасия и Узун районы Сурхандарьинской области; - Нуробод, Кошработ, Самарканд и Ургут районы Самаркандской области; - Бахмал и Зомин районы Джизакской области; - Бостанлык, Паркент и Охангарон районы Ташкентской области (горы Чаткаль); - Попский район Наманганской области.
В связи с этим жителям горных районов, планирующим отдых, а также водителям, движущимся по горным дорогам, рекомендуется соблюдать меры предосторожности. Рекомендуется быть внимательными при движении в местах с высокой угрозой схода лавин, не спешить при прохождении склонов и участков с большим скоплением снега.