O‘zbekistonda davlat boshqaruvini modernizatsiya qilish va natijadorlikni oshirish maqsadida yangi tizim joriy etildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Vazirlar Mahkamasi tomonidan qabul qilingan qarorga muvofiq, respublika ijro etuvchi hokimiyat organlari va xo‘jalik birlashmalari rahbarlari hamda ularning o‘rinbosarlari faoliyati samaradorligini baholashda asosiy ko‘rsatkichlar – KPI tizimi qo‘llaniladi. Bu haqda norma.uz xabar berdi.
Yangi tizim doirasida rahbarlar faoliyatining natijadorligi aniq baholanadi, bajarilmaslik xavflarini oldini olish uchun maxsus ekspert guruhlari tashkil etiladi. Ushbu guruhlar KPI ko‘rsatkichlarini ishlab chiqadi va ularning davlat dasturlari hamda “O‘zbekiston – 2030” strategiyasiga mosligini ta’minlaydi.
Shuningdek, sohadagi muammolarni hal qilishga yo‘naltirilgan choralar ko‘riladi. Ekspertlar KPI ko‘rsatkichlarini davlat ilmiy markazlari va boshqa manfaatdor tashkilotlar bilan birgalikda ekspertizadan o‘tkazadi.
Qabul qilingan ko‘rsatkichlarning bajarilishini doimiy nazorat qilish, kamchiliklarni aniqlash va tavakkalchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha takliflar tayyorlanadi. Ekspert guruhlarining asosiy vazifasi KPI tizimining davlat strategiyasi va dasturlariga muvofiqligini ta’minlash, budjet mablag‘laridan maqsadli foydalanishni nazorat qilish hamda natijalarni muntazam tahlil qilishdir.
Ushbu yangi tizim davlat boshqaruvida ochiqlik, natijadorlik va javobgarlikni kuchaytirishga xizmat qiladi. Vazirlar Mahkamasining rahbarlar faoliyatini KPI asosida baholashga oid chora-tadbirlariga zarur o‘zgartirishlar kiritildi.
Yangi tizim rahbar va xodimlardan yuqori mas’uliyat, aniqlik va samaradorlikni talab qiladi. Mutaxassislar va jamoatchilik bu islohot natijalarini katta e’tibor bilan kuzatmoqda.

В государственном управлении была внедрена система KPI
В Узбекистане внедрена новая система с целью модернизации государственного управления и повышения результативности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно решению, принятому Кабинетом Министров, в республике будет применяться система KPI для оценки эффективности деятельности руководителей органов исполнительной власти и хозяйственных объединений, а также их заместителей. Об этом сообщает norma.uz.
В рамках новой системы будет четко оцениваться результативность деятельности руководителей, для предотвращения рисков невыполнения будут созданы специальные экспертные группы. Эти группы разработают показатели KPI и обеспечат их соответствие государственным программам и стратегии "Узбекистан – 2030".
Также будут предприняты меры, направленные на решение проблем в данной области. Эксперты проведут экспертизу показателей KPI совместно с государственными научными центрами и другими заинтересованными организациями.
Будет осуществляться постоянный контроль за выполнением принятых показателей, подготовка предложений по выявлению недостатков и устранению рисков. Основная задача экспертных групп – обеспечить соответствие системы KPI государственной стратегии и программам, контролировать целевое использование бюджетных средств и регулярно анализировать результаты.
Эта новая система будет способствовать повышению открытости, результативности и ответственности в государственном управлении. В мероприятия Кабинета Министров по оценке деятельности руководителей на основе KPI были внесены необходимые изменения.
Новая система требует от руководителей и сотрудников высокой ответственности, точности и эффективности. Специалисты и общественность внимательно следят за результатами этих реформ.