“Aleksandriya” klubi irqchilik uchun UEFAdan jarima oldi
UEFA rasmiy saytida intizomiy qarorlar bo‘limida “Aleksandriya” jamoasiga nisbatan jazo choralari haqida ma’lumot e’lon qilindi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Unga ko‘ra, Ukraina klubi o‘z muxlislari tomonidan irqchilikka yo‘l qo‘yilganligi sababli 20 ming yevro miqdorida jarimaga tortildi. Bundan tashqari, “Aleksandriya” jamoasining keyingi UEFA turniri doirasidagi uy uchrashuvida stadionning bir qismi yopiladi.
Ushbu jazo shartli hisoblanadi va ikki yil sinov muddati bilan belgilanadi. Eslatib o‘tamiz, yaqinda o‘tgan Konferensiyalar ligasi uchrashuvida “Aleksandriya” jamoasi muxlislari serblarga nisbatan zo‘ravonlik chaqiriqlari bilan chiqish qilgan edi.
Shu o‘yinda “Partizan” jamoasi Ukraina klubidan ustun keldi va ikki uchrashuv natijasiga ko‘ra 6:0 hisobida zafar quchdi. UEFA ushbu holatga qat’iy baho berib, irqchilik va zo‘ravonlikka da’vat qilish har qanday shaklda man etilishini yana bir bor ta’kidladi.
Tashkilot futbol maydonlarida tartib va hurmat muhimligini doimiy ravishda eslatib keladi. Bu kabi intizomiy choralarning asosiy maqsadi sport muhitida adolat va barqarorlikni ta’minlashdan iborat.

Клуб "Александрия" получил штраф от УЕФА за расизм
На официальном сайте УЕФА в разделе дисциплинарных решений была опубликована информация о мерах наказания в отношении команды “Александрия”. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Согласно информации, украинский клуб был оштрафован на 20 тысяч евро за расизм, допущенный его болельщиками. Кроме того, на следующем домашнем матче команды “Александрия” в рамках турнира УЕФА часть стадиона будет закрыта.
Это наказание является условным и устанавливается на испытательный срок в два года. Напоминаем, что недавно на матче Лиги конференций болельщики команды “Александрия” выступали с призывами к насилию против сербов.
В этом матче команда “Партизан” одержала победу над украинским клубом, выиграв по сумме двух встреч со счетом 6:0. УЕФА строго оценил эту ситуацию и еще раз подчеркнул, что призывы к расизму и насилию в любой форме запрещены.
Организация постоянно напоминает о важности порядка и уважения на футбольных полях. Основная цель таких дисциплинарных мер заключается в обеспечении справедливости и стабильности в спортивной среде.