Sobiq Moskva CSKA futbolchisi Ivan Taranov Rossiya chempionatida xorijlik futbolchilar uchun joriy etilgan cheklov haqida o‘z fikrini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning ta’kidlashicha, xorijiy futbolchilar soniga cheklov o‘rnatilmasligi kerak, biroq bu borada ma’lum tartib va shartlar bo‘lishi lozim. Taranovning so‘zlariga ko‘ra, cheklov olib tashlansa, har qanday futbolchini olib kelish to‘g‘ri emas va kuchsiz legionerlarni taklif qilish futbol taraqqiyotiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Hozirgi vaqtda Rossiya oliy ligasida har bir jamoa maydonda bir vaqtning o‘zida 8 nafar xorijlik futbolchini safga qo‘sha oladi. Bu cheklov mahalliy futbolchilarning o‘sishi va tajriba orttirishiga imkon yaratish maqsadida joriy etilgan.
Shu bilan birga, chempionatda kuchli legionerlarning ishtiroki musobaqaning saviyasini oshirishga xizmat qilmoqda. Yangi mavsumda Rossiya Premyer-ligasida Moskvaning Lokomotiv jamoasi uchta g‘alaba bilan jadvalda birinchi o‘rinni egallab turibdi.
Ikkinchi o‘rinda Samaradagi Qanotlar jamoasi, uchinchi pog‘onada esa Kaliningradning Baltika klubi joylashgan. Chempionat davom etar ekan, legionerlar soni va ularning saviyasi mavzusi futbol jamoatchiligi orasida muhokama qilinmoqda.

Таранов: Ограничение на легионеров должно быть отменено
Бывший игрок московского ЦСКА Иван Таранов высказал свое мнение о введенных ограничениях на иностранных футболистов в чемпионате России. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, не должно быть ограничений на количество иностранных футболистов, однако должны быть определенные правила и условия. По словам Таранова, если ограничения будут сняты, то неправильно будет привлекать любого футболиста, и предложение слабых легионеров может негативно сказаться на развитии футбола.
В настоящее время в высшей лиге России каждая команда может выставить на поле одновременно 8 иностранных футболистов. Это ограничение введено с целью создания возможностей для роста и накопления опыта местных футболистов.
В то же время участие сильных легионеров способствует повышению уровня соревнования. В новом сезоне в Российской Премьер-лиге московский Локомотив занимает первое место в таблице с тремя победами.
На втором месте находится команда Крылья Советов из Самары, а на третьем — клуб Балтика из Калининграда. По мере продолжения чемпионата тема количества легионеров и их уровня обсуждается в футбольном сообществе.