Lazarevich: "Biz uchun raqibning qayerdan chiqqanidan ko‘ra, maydondagi kurash muhim"
Superliganing 9-turidan o‘rin olgan va dramatik tarzda 2:2 hisobida yakunlangan "Mash’al" — "Qizilqum" uchrashuvidan so‘ng mehmonlar bosh murabbiyi Nikola Lazarevich matbuot anjumanida ishtirok etib, o‘yin bo‘yicha fikrlarini bildirdi.
Lazarevich: "Birinchi bo‘limda passiv bo‘ldik, ikkinchi bo‘limda o‘zgardik"
“Avvalo, “Mash’al”ni Superligaga qaytgani bilan tabriklayman. Ular kurashchan va hujumkor futbol namoyish etyapti. Biz esa navbatdagi uchrashuvlarga yanada jiddiy yondashamiz.
Birinchi taymda jamoamizda faollik yetishmadi, ikkinchi bo‘limda esa vaziyatlar yaratdik va ikki gol urib, raqibga jiddiy qarshilik ko‘rsatdik. “Mash’al” ham a’lo darajada o‘ynadi. Muammolarni tahlil qilib, yaxshilaymiz. Hatto bundan ham ko‘proq gol urish imkonimiz bor edi,” — dedi u.
"Pro-ligadan chiqqan jamoa" degan qarash haqida
Jurnalistlarning savoliga javoban Lazarevich jamoalarni Pro-liga yoki Superliga deb farqlamasligini ta’kidladi:
“Biz har qanday raqibga bir xil tayyorgarlik ko‘ramiz. Pro-ligadan chiqqan jamoa bo‘lsa ham, Superligada har qanday raqib jiddiy e’tibor talab qiladi.”
Legionerlar haqida
Lazarevich jamoasidagi xorijlik futbolchilarning jismoniy holati va o‘yinidan mamnun ekanligini bildirdi:
“Barcha futbolchilar maydonda 100% kurashishga tayyor bo‘lishlari kerak. Legionerlar yaxshi harakat qilishmoqda, ulardan roziman.”
"Natija ham, jamoaviy o‘yin ham muhim"
“Qizilqum”ning taktik yondashuvi haqida berilgan savolga javoban murabbiy bunday dedi:
“Natija biz uchun muhim, biroq bu jamoaviy harakatlarsiz kelmaydi. Mukammal o‘yin — muvozanat demakdir.”
Mashovich yoki Murtozayev?
Ikki gol muallifining qaysi biri yaxshiroq degan savolga, Lazarevich hazil bilan shunday javob berdi:
“Bizga gol urgan futbolchi — kuchli! Agar u to‘p kiritmaganida, ehtimol raqibni maqtardim. Mening istagim — o‘zimizga to‘p kiritmaslik.”
Zamin.uz tahririyati Nikola Lazarevichning fikrlaridagi qat’iyat, xolis baholar va sportga bo‘lgan professional yondashuvni e’tirof etadi. Uning jamoasi “Qizilqum” har bir turda jiddiy raqobat qilayotganini yana bir bor isbotladi.

Лазаревич: "Для нас важнее, откуда вышел соперник, чем борьба на поле"
После драматического матча "Машал" — "Кызылкум", который завершился со счетом 2:2 в 9-м туре Суперлиги, главный тренер гостей Николай Лазаревич принял участие в пресс-конференции и поделился своими мыслями об игре.
Лазаревич: "В первом тайме мы были пассивны, во втором тайме изменились"
“Прежде всего, поздравляю “Машал” с возвращением в Суперлигу. Они демонстрируют борьбу и атакующий футбол. Мы же будем более серьезно подходить к следующим матчам.
В первом тайме нашей команде не хватало активности, во втором тайме мы создали моменты и забили два гола, оказав серьезное сопротивление сопернику. “Машал” также сыграл на высоком уровне. Мы проанализируем проблемы и улучшимся. У нас даже была возможность забить еще больше голов,” — сказал он.
О взгляде на "команду, вышедшую из Про-лиги"
В ответ на вопрос журналистов Лазаревич отметил, что не различает команды по Про-лиге или Суперлиге:
“Мы готовимся к любому сопернику одинаково. Даже если команда вышла из Про-лиги, в Суперлиге любой соперник требует серьезного внимания.”
О легионерах
Лазаревич выразил удовлетворение физическим состоянием и игрой иностранных футболистов в своей команде:
“Все футболисты должны быть готовы бороться на 100% на поле. Легионеры действуют хорошо, я ими доволен.”
"Итог и командная игра важны"
В ответ на вопрос о тактическом подходе "Кызылкума" тренер сказал:
“Итог важен для нас, но он не приходит без командных действий. Идеальная игра — это баланс.”
Машович или Муртозоев?
На вопрос, кто из авторов двух голов лучше, Лазаревич шутливо ответил:
“Футболист, который забил нам гол — сильный! Если бы он не забил, возможно, я бы похвалил соперника. Мое желание — не пропускать голы.”
Редакция Zamin.uz отмечает решительность Николая Лазаревича в его высказываниях, объективные оценки и профессиональный подход к спорту. Его команда "Кызылкум" еще раз доказала, что серьезно конкурирует в каждом туре.