O‘tkir Yusupov: «Armonga chek qo‘ydik, xalqimizning duosi bizga kuch berdi»
O‘zbekiston milliy terma jamoasining darvozaboni O‘tkir Yusupov BAAga qarshi tarixiy uchrashuvdan so‘ng o‘zining his-tuyg‘ulari bilan o‘rtoqlashdi va muhim g‘alaba haqidagi taassurotlarini bildirdi.
– Bu tarixiy natija bilan butun xalqimizni chin qalbimdan tabriklayman. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning bizga bildirgan ishonchi hamda xalqimizning samimiy duolari tufayli bugungi kunda katta yutuqni qo‘lga kiritdik. Yillar davomida armon bo‘lib kelgan orzuga chek qo‘ydik va xalqimizga katta sovg‘a taqdim etdik.
Bugungi bahsda durang natija ham biz uchun yetarli edi. Havo harorati yuqori va namlik darajasi juda baland bo‘lgani bois, maydonda o‘zimizni jismoniy jihatdan yaxshi his qilishimiz qiyin bo‘ldi. Shunday murakkab sharoitda o‘z jamoamizning shifokorlari va Rossiyaning SSKA klubidan kelgan tibbiy xodimlar bizga ko‘p yordam berishdi. Tanadan chiqadigan suv va minerallar miqdorini nazorat qilib, bizga maxsus vitaminlashtirilgan yordam ko‘rsatishdi. Shifokorlarning bu yordami biz uchun nihoyatda foydali bo‘ldi va o‘z vazifamizni yaxshi uddalashimizga katta hissa qo‘shdi.
– Darvozangiz yonida bugun ko‘plab xavfli vaziyatlar yuzaga keldi. O‘yinga qanday tayyorgarlik ko‘rgan edingiz?
– Har bir darvozabon maydonga tushishdan avval birinchi navbatda o‘z darvozasi daxlsizligini saqlab qolishni maqsad qiladi. Men ham bugun ota-onamning duolarini olib, darvozamizga gol o‘tkazmaslikni niyat qilgandim. Jamoamga shunday tarzda foydam tegganidan bag‘oyat xursandman.
– Siz uchun eng murakkab vaziyat qaysi bo‘ldi?
– O‘yin davomidagi har bir epizod o‘z o‘rniga ko‘ra muhim va murakkab edi. Raqib jamoa muntazam ravishda hujum uyushtirib turgani bois, doimiy bosim ostida edik. Lekin shunga qaramay, ularning barcha hujumlarini muvaffaqiyatli ravishda bartaraf etishga muvaffaq bo‘ldik, – dedi Yusupov.

О‘ткр Юсупов: «Армону мы положили конец, молитва нашего народа дала нам силу»
Вратарь национальной сборной Узбекистана О‘ткр Юсупов поделился своими чувствами после исторической встречи с ОАЭ и высказал свои впечатления о важной победе.
– Поздравляю весь наш народ с этой исторической победой от всего сердца. Благодаря доверию нашего президента Шавката Мирзиёева и искренним молитвам нашего народа, мы сегодня достигли большого успеха. Мы положили конец мечте, которая долгое время была для нас армоном, и преподнесли нашему народу большой подарок.
В сегодняшнем матче даже ничейный результат был бы для нас достаточным. Из-за высокой температуры воздуха и очень высокого уровня влажности нам было трудно физически чувствовать себя на поле. В таких сложных условиях наши врачи и медицинские работники, пришедшие из клуба ЦСКА России, оказали нам большую помощь. Они контролировали количество воды и минералов, выходящих из организма, и предоставили нам специальную витаминную помощь. Эта помощь врачей была для нас крайне полезной и значительно способствовала успешному выполнению нашей задачи.
– У ваших ворот сегодня возникло много опасных ситуаций. Как вы готовились к игре?
– Каждый вратарь перед выходом на поле прежде всего ставит целью сохранить неприкосновенность своих ворот. Я тоже сегодня, взяв с собой молитвы родителей, намеревался не пропустить гол в наши ворота. Я очень рад, что смог помочь своей команде таким образом.
– Какая ситуация была для вас самой сложной?
– Каждый эпизод в ходе игры был важным и сложным по-своему. Поскольку соперник постоянно атаковал, мы находились под постоянным давлением. Но, несмотря на это, нам удалось успешно нейтрализовать все их атаки, – сказал Юсупов.