Srechko Katanes bilan samimiy suhbat
MTJ sobiq bosh murabbiyi Srechko Katanes jurnalist Abdulvosit Bektemirov bilan uchrashdi. Srechko Katanes bilan suhbat davomida juda ko‘plab mavzular – futboldagi taktika, murabbiyning hissiyotlari, sportdagi fenomenlar va o‘z faoliyatidagi qiziqarli voqealar xususida 2 soatcha gaplashdik. Katanes OAV vakillari ko‘z o‘ngida jiddiy va kamgap insondek tuyuladi, ammo suhbatimiz juda qiziqarli va ochiq bo‘ldi.
Endi biroz ortga va asosiy mavzuga qaytsak. O‘zbekiston terma jamoasi Jahon chempionatiga yo‘l oldi. MTJ mundial yo‘llanmasini 5 iyun kuni BAAga qarshi uchrashuvdan so‘ng rasman qo‘lga kiritdi, ammo bu yo‘l aslida ancha oldin boshlangan edi. Srechko Katanes terma jamoani 2021 yil avgust oyida qabul qilib oldi va 2025 yil yanvar oyiga qadar boshqarib keldi. Uning sog‘lig‘i o‘z ishini davom ettirishga yo‘l qo‘ymadi. Katanetsning o‘rnini Timur Kapadze egalladi va ushbu ikki murabbiyning sa’y-harakatlari tufayli tarixiy natija qayd etildi.
Barchasi qanday boshlangan edi?
Abu-Dabidagi o‘yinga qaytsak. Avstraliyalik hakamning final hushtagi yangraganidan so‘ng media tribunada haqiqiy bayram boshlanib ketdi. Jurnalistlar xursandchiligi va hattoki quvonch ko‘z yoshlari. O‘yindan keyingi matbuot anjumanida ham nimalar ro‘y berganini bilasiz. Stadionni tark etayotgan chog‘imda, Katanetsni tabriklash va undan bugungi o‘yin haqida fikrini so‘rashim kerakligi esimga tushib qoldi. Messenjer orqali uni tabrikladim va u o‘z fikrlari bilan bo‘lishdi.
Shundan so‘ng, biz g‘alabani nishonlashda davom etdik va Katanetsni unutib yubordim. Ikki kundan so‘ng esa Toshkentga qaytgan va terma jamoaning "Jar"da o‘tkazilgan mashg‘ulotida O‘FA Srechko Katanetsni Qatarga qarshi o‘yin uchun taklif etganidan xabar topdim. Shundan so‘ng uni darhol intervyuga taklif qildim, ammo u javob bermadi. So‘rovimga javob olmaganimdan so‘ng barchasi esimdan chiqib ketdi. Ikki kundan so‘ng esa Telegram'dan shaxsiy xabar keldi. Ilovani ochib qarasam, Katanes xabar yozgan:
"Salom. Men Toshkentdaman. Agar xohlasang, biror joyda ko‘rishib, qahva ichishimiz mumkin va gaplashib olamiz".
Shunday qilib qulay vaqt va lokatsiyani kelishdik. Nihoyat, ko‘rishdik.
- Salom. Qalaysan?
- Salom, janob Katanes. Sizni yana ko‘rib turganimdan juda xursandman. Jahon chempionatiga chiqqanimiz bilan tabriklayman. O‘zbekiston endi mundialda ishtirok etadi.
- Ha, mundialga chiqdik. Endi o‘zingni qanday his etyapsan?
- Shunchaki dahshat. Hali hamon eyforiyadaman. Aslida nimalar sodir bo‘lganini haliyam to‘liq anglab yeta olmayapman, nazarimda.
- Nega? (kuladi)
- Biz birinchi marotaba Jahon chempionatiga chiqdik. Barcha xursand. Hissiyotlar va barchasi ajoyib. Bir necha yillik orzu nihoyat amalga oshdi.
Mundial yo‘llanmasi qo‘lga kiritilgani haqida:
- Xursandchilik yaxshi, ammo bunga ko‘nikish kerak. Biz bu natija sari yaqinlashib kelayotgan edik va bu amalga oshdi. Men Sloveniya bilan Jahon chempionatiga chiqqanimda ham mamlakatda shunday xursandchilik bo‘lgan edi. Hozir faqatgina jarayondan rohatlanish va ushbu onlarni yashab o‘tish kerak.
Keyin esa Katanes "Men bugun jurnalist bo‘laman", deya kuldi va menga savol bera boshladi.
- Nima deb o‘ylaysan, saralashning so‘nggi bosqichi qanday o‘tdi? Raqiblar haqidagi fikring qiziq...
- Ochig‘i, guruhimiz ancha yaxshi edi, nazarimda. Biz kuchli bo‘lgan Yaponiya yoki Koreya bilan o‘ynamadik. To‘g‘ri, Eron ham kuchli, biroq biz ularga qarshi so‘nggi vaqtlarda yaxshi natija qayd etyapmiz. Qatar bilan tez-tez o‘ynab turibmiz. Raqiblar masalasida omadimiz keldi deb hisoblayman.
- Ha, fikring to‘g‘ri. Biz Yaponiya yoki Avstraliya kabi mamlakatlar uzoq safar qilmadik. Faqatgina bir marotaba Laosga bordik xolos. Umuman olganda, hammasi yaxshi o‘tdi.

Сердечный разговор с Сречко Катанеcом
Бывший главный тренер сборной Узбекистана Сречко Катанеc встретился с журналистом Абдулваситом Бектемировым. В ходе беседы со Сречко Катанеc мы обсудили множество тем – тактику в футболе, эмоции тренера, феномены в спорте и интересные события из его карьеры, разговор длился около 2 часов. Катанеc кажется серьезным и немногословным человеком на глазах представителей СМИ, однако наш разговор оказался очень интересным и открытым.
Теперь немного вернемся назад и вернемся к основной теме. Сборная Узбекистана отправилась на чемпионат мира. Сборная Узбекистана официально получила путевку на мундиаль 5 июня после матча с ОАЭ, однако этот путь на самом деле начался гораздо раньше. Сречко Катанеc возглавил сборную в августе 2021 года и руководил ею до января 2025 года. Его здоровье не позволило ему продолжать работу. Место Катанеца занял Тимур Кападзе, и благодаря усилиям этих двух тренеров был зафиксирован исторический результат.
Как все начиналось?
Вернемся к игре в Абу-Даби. После финального свистка австралийского судьи в медиа-ложе начался настоящий праздник. Радость журналистов и даже слезы счастья. Вы знаете, что произошло на пресс-конференции после матча. Когда я покидал стадион, мне вспомнилось, что я должен поздравить Катанеца и спросить его мнение о сегодняшней игре. Я поздравил его через мессенджер, и он поделился своими мыслями.
После этого мы продолжили отмечать победу, и я забыл о Катанце. Через два дня я вернулся в Ташкент и узнал, что УФА пригласила Сречко Катанеца на игру против Катара на тренировке сборной, проходившей в "Жаре". После этого я сразу же пригласил его на интервью, но он не ответил. После того как я не получил ответа на свой запрос, все вылетело у меня из головы. Через два дня пришло личное сообщение в Telegram. Открыв приложение, я увидел сообщение от Катанеца:
"Привет. Я в Ташкенте. Если хочешь, можем встретиться где-нибудь и выпить кофе, и поговорим".
Таким образом, мы договорились о удобном времени и месте. Наконец, мы встретились.
- Привет. Как дела?
- Привет, господин Катанеc. Я очень рад вас снова видеть. Поздравляю вас с выходом на чемпионат мира. Узбекистан теперь участвует в мундиале.
- Да, мы вышли на мундиаль. Как ты себя чувствуешь?
- Просто ужасно. Я все еще в эйфории. На самом деле я до сих пор не могу полностью осознать, что произошло, как мне кажется.
- Почему? (смеется)
- Мы вышли на чемпионат мира в первый раз. Все счастливы. Эмоции и все прекрасно. Мечта, которая длилась несколько лет, наконец-то сбылась.
О получении путевки на мундиаль:
- Радость хороша, но к этому нужно привыкнуть. Мы приближались к этому результату, и это осуществилось. Когда я выходил на чемпионат мира со Словенией, в стране была такая же радость. Сейчас нужно просто наслаждаться процессом и переживать эти моменты.
Затем Катанеc сказал: "Сегодня я буду журналистом", и начал задавать мне вопросы.
- Как ты думаешь, как прошел последний этап отборочного турнира? Интересно твое мнение о соперниках...
- Честно говоря, наша группа была довольно хорошей, как мне кажется. Мы не играли с сильной Японией или Кореей. Правда, Иран тоже силен, но в последнее время мы показываем хорошие результаты против них. Мы часто играем с Катаром. Я считаю, что нам повезло с соперниками.
- Да, ты прав. Мы не путешествовали так далеко, как Япония или Австралия. Мы только один раз ездили в Лаос. В общем, все прошло хорошо.