A. Shukurovga oid sud jarayoni ochiqdan yopiqga o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudining matbuot xizmatidan ma’lum qilishlaricha, fuqaro A. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Shukurovga oid ish bo‘yicha sud jarayoni boshlandi. Unga O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining bir nechta moddalarida ayblovlar qo‘yilgan.
Jumladan, 104-moddaning 2-qismi (qasddan og‘ir tan jarohati yetkazish), 168-moddaning 3 va 4-qismlari (firibgarlik) hamda 277-moddaning 3-qismi (bezakorlik) bo‘yicha ayblovlar mavjud. Mazkur ish Mirzo Ulug‘bek tuman jinoyat ishlari bo‘yicha sudida ko‘rilmoqda.
2025-yil 4-sentabrda bo‘lib o‘tgan birinchi sud majlisida A. Shukurovning himoyachilari suddan ishni ochiqdan yopiq tartibga o‘tkazishni so‘radi.
Bu talab sudlanuvchining oilasi a’zolarini himoya qilish zarurati bilan izohlandi, chunki sud jarayonida uning shaxsiy va oilaviy hayotiga oid ma’lumotlar oshkor bo‘lishi mumkin. Shuningdek, advokatlar aybsizlik prezumpsiyasiga tayanishdi.
Sud ushbu so‘rovni qanoatlantirdi. Eslatib o‘tamiz, 2025-yil 16-mart kuni A.
Shukurov Toshkent shahrining Yakkasaroy tumanida tungi muassasa yaqinida bir kishiga zarba bergan. Jabrlanuvchi yiqilib, boshini urib, hushidan ketib, koma holatiga tushgan.
Hodisadan so‘ng, A. Shukurov suddan qochishga harakat qilib, Qozog‘istonga ketgan.
U yerda tezda ushlangan va O‘zbekistonga ekstraditsiya qilingan. Dastlab unga faqat 104-moddasi (qasddan og‘ir tan jarohati yetkazish) bo‘yicha ayblov qo‘yilgan edi.
Keyinchalik tergov davomida unga firibgarlik va bezakorlik bo‘yicha moddalari ham qo‘shilgan. Oliy sud ayblovlarning sabablarini hozircha oshkor etmayapti, sud jarayoni tugagach, jamoatchilikka batafsil ma’lumot beriladi hamda yakuniy sud qarori e’lon qilinadi.

A. Shukurovga oid sud jarayoni ochiqdan yopiqga o‘tdi Судебный процесс по делу А. Шукурова перешёл из открытого в закрытый
По информации пресс-службы Верховного суда Республики Узбекистан, гражданин А. Об этом сообщил Upl.uz.
Начался судебный процесс по делу Шукурова. Ему предъявлены обвинения по нескольким статьям Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
В частности, обвинения по части 2 статьи 104 (умышленное причинение тяжкого вреда здоровью), частям 3 и 4 статьи 168 (мошенничество), а также части 3 статьи 277 (халатность). Дело рассматривается в Мирзо-Улугбекском районном суде по уголовным делам.
На первом судебном заседании, состоявшемся 4 сентября 2025 года, защитники А. Шукурова попросили суд перевести дело из открытого в закрытое производство.
Это требование было объяснено необходимостью защиты членов семьи обвиняемого, поскольку в ходе судебного процесса могут быть раскрыты сведения о его личной и семейной жизни. Также адвокаты ссылались на презумпцию невиновности.
Суд удовлетворил данное ходатайство. Напомним, что 16 марта 2025 года А.
Шукуров в Яккасарайском районе города Ташкента возле ночного заведения нанес удар одному человеку. Потерпевший упал, ударился головой, потерял сознание и впал в кому.
После инцидента А. Шукуров попытался скрыться от суда, уехав в Казахстан.
Там он был быстро задержан и экстрадирован в Узбекистан. Изначально ему было предъявлено обвинение только по статье 104 (умышленное причинение тяжкого вреда здоровью).
Позже в ходе следствия к обвинениям добавились статьи о мошенничестве и халатности. Верховный суд пока не раскрывает причины предъявленных обвинений, после завершения судебного процесса общественности будет предоставлена подробная информация, а также объявлено окончательное судебное решение.