Yevropaning nufuzli Euro NCAP tashkiloti soʻnggi oʻn yillikdagi eng keng koʻlamli va qatʼiy yangilangan xavfsizlik sinovlari natijalarini eʼlon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yangi metodika boʻyicha oʻtkazilgan ilk krash-testlarda Germaniyaning BMW iX3 va Xitoyning Zeekr 7GT elektromobillari ishtirok etdi. Har ikki model ham maksimal besh yulduzli reytingni qoʻlga kiritgan boʻlsa-da, xitoylik brend aksariyat koʻrsatkichlar boʻyicha nemis avtosanoati gigantidan ustun ekanini isbotladi.
Bu haqda xalqaro nashrlar xabar bermoqda. Euro NCAP mutaxassislari avtomobillarni toʻrtta asosiy yoʻnalish boʻyicha imtihondan oʻtkazdilar.
Xususan, xavfsiz haydash toifasida BMW iX3 modeli 73 foiz natija qayd etdi. Ekspertlar ushbu modelda jismoniy boshqaruv tugmalari saqlab qolinganini, haydovchi holatini nazorat qilish va yoʻl belgilarini aniqlash tizimlarini yuqori baholadilar.
Germaniya, Fransiya, Italiya va Avstriya boʻylab oʻtkazilgan ikki ming kilometrlik sinovlarda BMW tizimi tezlik cheklovlarini 86 foiz holatda toʻgʻri aniqlagan. Texnologik ustunlik va xavfsizlik tizimlari boʻyicha Zeekr 7GT ushbu yoʻnalishda 79 foiz ball toʻplab, raqibidan oʻzib ketdi.
Maʼlumotlarga koʻra, xitoylik muhandislar avtomobilga haydovchining charchogʻini va xavfsizlik kamaridan notoʻgʻri foydalanishni aniqlaydigan mukammalroq monitoring tizimini oʻrnatishgan. Shuningdek, salonda qolib ketgan bolani aniqlash funksiyasi va bolalar oʻrindigʻini oʻrnatish uchun old yoʻlovchi havo yostigʻini oʻchirish imkoniyati Zeekr modeliga qoʻshimcha ochkolar keltirdi.
Biroq, koʻplab funksiyalarning faqat multimedia ekrani orqali boshqarilishi va yoʻl belgilarini aniqlashdagi biroz pastroq koʻrsatkich uning umumiy balliga taʼsir koʻrsatdi. Toʻqnashuvlarning oldini olish tizimlari sinovida ham farq sezilarli boʻldi.
BMW iX3 modeli 83 foiz, Zeekr 7GT esa 89 foiz natija koʻrsatdi. Ekspertlar Zeekr modelidagi avtomatik favqulodda tormozlanish tizimi va eshik ochilganda yaqinlashayotgan velosipedchi haqida ogohlantirish funksiyasini alohida eʼtirof etishdi.
Bu kabi texnologiyalar bugungi shahar sharoitida baxtsiz hodisalarning oldini olishda juda muhim ahamiyatga ega. Bevosita toʻqnashuv vaqtida yoʻlovchilarni himoya qilish darajasi boʻyicha ham xitoylik elektromobil peshqadamlik qildi.
Zeekr 93 foiz ball bilan rekord natijalardan birini qayd etgan boʻlsa, BMW 86 foiz koʻrsatkich bilan cheklandi. BMW yon tomondan zarbalarda maksimal ball olgan boʻlsa-da, old qismdan toʻqnashuvda kattalar xavfsizligi faqat yaxshi yoki yetarli deb baholandi.
Zeekr esa bolalar xavfsizligi va yon zarbalar boʻyicha eng yuqori baholarga loyiq koʻrildi. Toʻqnashuvdan keyingi xavfsizlik boʻyicha har ikki avtomobil ham 95 foizdan yuqori natija koʻrsatdi.
Euro NCAP hisobotida qayd etilishicha, har ikki elektromobilning eshiklari kuchli zarbadan keyin ham ichkaridan va tashqaridan osongina ochilgan. BMW modelida yuqori kuchlanishli batareya toʻqnashuvdan soʻng avtomatik tarzda quvvatdan uzilib, yongʻin xavfini kamaytirgan.
Ushbu sinovlar Xitoy avtomobil sanoatining xavfsizlik borasida jahon yetakchilari bilan bemalol raqobatlasha olishini yana bir bor tasdiqladi.
Dacia kompaniyasi yangi Striker universalini rasman namoyish etdi
Renault guruhiga tegishli Dacia brendi oʻzining yangi flagman modeli boʻlgan Striker universalini rasman namoyish etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Mazkur avtomobil brendning modellar qatorida
Avto Kecha, 01:14
Xitoyning Denza brendi yangi flagman sportkarini namoyish etdi
Xitoyning BYD konserniga tegishli bo‘lgan Denza premium brendi o‘zining yangi flagman modeli hisoblangan Denza Z sportkarini keng jamoatchilikka namoyish etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Mazkur
Avto 23:43, 11-07-2026
AQSHda haydovchisiz avtomobillar ishlab chiqaruvchi kompaniyalar jiddiy ogohlantirildi
Amerika Qo'shma Shtatlari Milliy yo'l harakati xavfsizligi boshqarmasi haydovchisiz boshqariladigan avtomobillarni ishlab chiquvchi kompaniyalarga jiddiy ogohlantirish bilan chiqdi. Bu
Avto 02:14, 11-07-2026
«AvtoVAZ» 150 ot kuchiga ega yangi krossover ishlab chiqaradi
Rossiyaning AvtoVAZ kompaniyasi oʻzining yangi Lada Azimut krossoveri boʻyicha istiqbolli rejalarini eʼlon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ishlab chiqaruvchi ushbu modelning texnik jihatdan
Avto 01:41, 11-07-2026
Lexus kompaniyasi afsonaviy LFA superkarining yangi avlodini taqdim etadi
Yaponiyaning mashhur premium avtomobil brendi Lexus o‘zining afsonaviy LFA superkarining elektr quvvati bilan ishlaydigan yangi avlodini taqdim etishga hozirlik ko‘rmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar
Avto 00:58, 11-07-2026
Gudvud tezlik festivalida eng so'nggi avtomobillar namoyish etilmoqda
G'arbiy Sasseks hududida dunyodagi eng nufuzli avtomobil tadbirlaridan biri hisoblangan Gudvud tezlik festivali o'z ishini boshladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Joriy yilning 9-12-iyul

В тестах Euro NCAP электромобиль «Zeekr» показал лучший результат, чем «BMW».
Влиятельная организация Euro NCAP объявила результаты самых масштабных и строгих обновлённых тестов на безопасность за последнее десятилетие. Об этом сообщил Zamin.uz.
В первых краш-тестах, проведённых по новой методике, участвовали электромобили BMW iX3 из Германии и Zeekr 7GT из Китая. Хотя обе модели получили максимальный пятизвёздочный рейтинг, китайский бренд продемонстрировал превосходство по большинству показателей над немецким автогигантом.
Об этом сообщают международные издания. Эксперты Euro NCAP тестировали автомобили по четырём основным направлениям.
В частности, в категории безопасного вождения модель BMW iX3 показала результат 73 процента. Эксперты отметили, что в этой модели сохранены физические кнопки управления, высоко оценили систему мониторинга состояния водителя и распознавания дорожных знаков.
В тестах на двухтысячекилометровом маршруте по Германии, Франции, Италии и Австрии система BMW правильно определяла ограничения скорости в 86 процентах случаев. По технологическому превосходству и системам безопасности Zeekr 7GT в этом направлении набрал 79 баллов, обогнав конкурента.
Согласно данным, китайские инженеры установили в автомобиль более совершенную систему мониторинга, которая определяет неправильное использование ремнём безопасности водителем и детским удерживающим устройством. Кроме того, функция обнаружения ребёнка, оставленного в салоне, и возможность отключения передней подушки безопасности для установки детского кресла добавили Zeekr дополнительные баллы.
Однако тот факт, что многие функции управляются только через мультимедийный экран, а также несколько ниже среднего показатель в распознавании дорожных знаков, повлиял на общий балл. Различия также были заметны в тестах систем предотвращения столкновений.
Модель BMW iX3 показала результат 83 процента, а Zeekr 7GT — 89 процентов. Эксперты особо отметили в модели Zeekr систему автоматического экстренного торможения и функцию предупреждения о приближающемся велосипедисте при открытии двери.
Такие технологии имеют важное значение для предотвращения несчастных случаев в современных городских условиях. Кроме того, китайский электромобиль лидирует по уровню защиты пассажиров непосредственно во время столкновения.
Zeekr установил рекорд, набрав 93 балла, тогда как BMW остановился на 86 баллах. Хотя BMW получил максимальный балл в боковых ударах, защита взрослых при фронтальном столкновении была оценена лишь как «хорошая» или «достаточная».
Zeekr же был признан достойным最高評価 по безопасности детей и боковым ударам. По безопасности после столкновения оба автомобиля показали результат выше 95 процентов.
Как указано в отчёте Euro NCAP, двери обоих электромобилей легко открываются изнутри и снаружи даже после сильного удара. В модели BMW аккумулятор высокой ёмкости автоматически отключается от питания после столкновения, снижая риск возгорания.
Эти тесты ещё раз подтвердили, что китайская автомобильная промышленность способна уверенно конкурировать с мировыми лидерами в области безопасности.