Kreml va Tramp uchrashuvi: muzokaralar va ehtimoliy ssenariylar
The Moscow Times nashrining xabar berishicha, Kreml Rossiya prezidenti Vladimir Putin va AQSHning sobiq prezidenti Donald Tramp o‘rtasida aprel yoki may oylarida uchrashuv o‘tkazish imkoniyatlarini o‘rganmoqda. Nashr Rossiyaning amaldagi va sobiq rasmiylariga tayanib, bu masala bo‘yicha keng muhokamalar olib borilayotganini ma’lum qildi.
Uchrashuvning ehtimoliy sanasi
Hozirgi muhokamalarga ko‘ra, eng maqbul ssenariy – Pasxa bayrami davrida uchrashuv o‘tkazish. Bu sana 2025 yilda 20 aprelga to‘g‘ri keladi. Biroq, Moskva ushbu uchrashuvni iloji boricha kechiktirishni ma’qul ko‘rayotgani aytilmoqda. Bu bilan Rossiya jangovar harakatlarni to‘xtatish evaziga AQSHdan imkon qadar ko‘proq yon berishlar olishga intilishi mumkin.
Shu bilan birga, Kreml uchrashuvni juda ham uzoq muddatga qoldirishni istamayapti. Rossiya rasmiylari AQSH va Yevropada Moskva bilan hamkorlikka qarshi kayfiyat kuchayib borayotganini inobatga olib, muzokaralarga bo‘lgan qiziqish yo‘qolishi mumkinligidan xavotirda. Shuning uchun uchrashuv «iyun oyidan kechiktirmaslik» rejalashtirilgan.
Muzokaralardagi asosiy masalalar
Rossiya uchrashuv davomida Ukrainadagi urushni tugatish masalasidan tashqari, qator muhim ikki tomonlama masalalarni ham muhokama qilishni rejalashtirmoqda. Ular quyidagilarni o‘z ichiga oladi:
• G‘arb sanksiyalarini bekor qilish;
• AQSH tomonidan Rossiyaning strategik loyihalariga sarmoya kiritish;
• Strategik barqarorlik va qurol nazorati bo‘yicha kelishuvlar.
Rossiyalik manbalar ta’kidlashicha, har ikki tomon ham muzokaralardan aniq g‘alabalar olishga intiladi. Bu esa katta hajmdagi tayyorgarlik ishlarini talab qiladi. Har qanday kelishuv jiddiy hujjatlashtirilgan va puxta ishlab chiqilgan bo‘lishi kerak.
Trampning uchrashuvga bo‘lgan munosabati
Donald Tramp Putin bilan uchrashish istagini bir necha bor bildirgan. U AQSH prezidenti lavozimiga qayta saylangan taqdirda, Rossiya bilan munosabatlarni yaxshilash niyati borligini ma’lum qilgan. Boshqa tomondan, Moskva rasmiy ritorikada ehtiyotkorlikni saqlab qolmoqda va bu masala bo‘yicha hozircha rasmiy bayonot bermagan.
AQSH va Yevropa pozitsiyasi
11 mart kuni AQSH Rossiya va Ukrainaga 30 kunlik so‘zsiz o‘t ochishni to‘xtatish taklifini berdi. Bu davr mobaynida tinchlik shartnomasi bo‘yicha muzokaralar o‘tkazilishi kutilmoqda. Kiyev ushbu taklifga rozilik bildirdi, ammo Moskva hali bu bo‘yicha izoh bergani yo‘q.
Kelgusi haftalarda muzokaralar va ehtimoliy uchrashuv bo‘yicha yangi tafsilotlar paydo bo‘lishi mumkin. Kreml va Tramp o‘rtasidagi muloqot xalqaro siyosiy vaziyatga jiddiy ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.

Кремль и встреча с Трампом: переговоры и возможные сценарии
По информации издания The Moscow Times, Кремль изучает возможности проведения встречи между президентом России Владимиром Путиным и бывшим президентом США Дональдом Трампом в апреле или мае. Издание сообщает, что по этому вопросу ведутся широкие обсуждения с участием действующих и бывших российских чиновников.
Вероятная дата встречи
Согласно текущим обсуждениям, наиболее оптимальный сценарий — провести встречу в период празднования Пасхи. Эта дата совпадает с 20 апреля 2025 года. Однако сообщается, что Москва предпочитает как можно больше отложить эту встречу. Это может быть связано с тем, что Россия стремится получить от США как можно больше уступок в обмен на прекращение боевых действий.
В то же время Кремль не хочет откладывать встречу на слишком долгий срок. Российские официальные лица, учитывая нарастающее недовольство сотрудничеством с Москвой в США и Европе, обеспокоены тем, что интерес к переговорам может угаснуть. Поэтому встреча запланирована «не позже июня»
Основные вопросы на переговорах
Россия планирует обсудить во время встречи не только вопрос о завершении войны в Украине, но и ряд важных двусторонних вопросов. К ним относятся:
• Отмена западных санкций;
• Инвестиции США в стратегические проекты России;
• Соглашения по стратегической стабильности и контролю над вооружениями.
Российские источники подчеркивают, что обе стороны стремятся получить конкретные победы на переговорах. Это требует значительной подготовительной работы. Любое соглашение должно быть серьезно документировано и тщательно проработано.
Отношение Трампа к встрече
Дональд Трамп не раз высказывал желание встретиться с Путиным. Он заявил, что в случае повторного избрания на пост президента США намерен улучшить отношения с Россией. С другой стороны, Москва сохраняет осторожность в официальной риторике и пока не сделала официальных заявлений по этому вопросу.
Позиция США и Европы
11 марта США предложили России и Украине 30-дневный безусловный мораторий на открытие огня. В этот период ожидается проведение переговоров о мирном соглашении. Киев выразил согласие с этим предложением, однако Москва пока не дала комментариев.
В ближайшие недели могут появиться новые детали о переговорах и возможной встрече. Ожидается, что диалог между Кремлем и Трампом окажет серьезное влияние на международную политическую ситуацию.