AQSH prezidenti Donald Tramp o‘zining Truth Social ijtimoiy tarmog‘ida mamlakat bosh prokurori Pem Bondining lavozimini tark etishi haqida xabar berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Bond isteʼfoga chiqib, xususiy sektorda yangi va muhim vazifani bajarishga kirishadi. Qaysi kundan boshlab bu amalga oshirilishi va aniq qanday lavozim bo‘lishi haqida hozircha maʼlumot berilmagan.
Tramp aytishicha, “Biz Pemni juda yaxshi ko‘ramiz va u xususiy sektorda zarur hamda muhim vazifani bajaradi. Bu haqda yaqinda eʼlon qilinishi kutilmoqda.” Hozirda bosh prokuror vazifasini uning o‘rinbosari Todd Blansh bajarishi rejalashtirilgan.
Tramp Bondining isteʼfosining sabablari haqida ochiqchasiga gapirmadi. Ammo Reuters agentligi maʼlumotlariga ko‘ra, Tramp uning ishidan qoniqmagan.
Ayrim tahlilchilarning fikricha, bu jinsiy ekspluatatsiya maqsadida odam savdosida ayblangan moliyachi Jeffri Epshteyn ishi bo‘yicha materiallar eʼlon qilingani tufayli yuzaga kelgan tanqidlar bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin. Adliya vazirligi ilgari Epshteyn ishi bo‘yicha yangi hujjatlarni chiqargan va ularda bir ayolning Trampga nisbatan ayblov bayonotlari ham mavjud bo‘lgan.
Oq uy bu daʼvolarni asossiz deb atagan, Adliya vazirligi esa maʼlumotlarda noto‘g‘ri yoki to‘liq bo‘lmagan faktlar bo‘lishi mumkinligi haqida ogohlantirgan. Hujjatlarning eʼlon qilinishi Kongress tomonidan bosim bilan bog‘liq bo‘lib, Pem Bondi 14 aprel kuni Vakillar palatasida so‘roq qilinishi kutilgan edi.
Pem Bondi AQSH bosh prokurori lavozimini 2025 yil fevralida egallagan. U bu lavozimga kelishidan oldin Florida shtatining prokurori bo‘lib faoliyat yuritgan va bosh prokuror lavozimidagi birinchi ayol hisoblanadi.
Pem Bondining isteʼfosi AQSH siyosiy maydonida muhim voqea sifatida qabul qilinmoqda. Uning kelgusi faoliyati ko‘pchilik uchun qiziqish uyg‘otadi.

Президент США Дональд Трамп сообщил в своей социальной сети Truth Social об уходе генерального прокурора страны Пэма Бонда с должности. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, Бонд уходит в отставку, чтобы приступить к новой важной работе в частном секторе. С какого дня это произойдет и какая именно должность будет занимать Бонд, пока не сообщается.
По словам Трампа, «Мы очень любим Пэма, и он выполнит необходимую и важную работу в частном секторе. Ожидается, что об этом будет объявлено в ближайшее время». В настоящее время обязанности генерального прокурора планируется выполнять его заместитель Тодд Бланш.
Трамп не рассказал открыто о причинах отставки Бонда. Однако агентство Reuters сообщает, что Трамп был недоволен его работой.
По мнению некоторых аналитиков, это может быть связано с критикой, возникшей после публикации материалов по делу финансиста Джеффри Эпштейна, обвиняемого в торговле людьми с целью сексуальной эксплуатации. Министерство юстиции ранее выпустило новые документы по делу Эпштейна, в которых содержались обвинения одной женщины в адрес Трампа.
Белый дом назвал эти обвинения необоснованными, а Министерство юстиции предупредило, что в данных могут содержаться неточные или неполные факты. Публикация документов связана с давлением со стороны Конгресса, и ожидалось, что Пэм Бонд будет допрошена Палатой представителей 14 апреля.
Пэм Бонд заняла должность генерального прокурора США в феврале 2025 года. До этого она работала прокурором штата Флорида и является первой женщиной на посту генерального прокурора.
Отставка Пэма Бонда рассматривается как важное событие в политической сфере США. Его дальнейшая деятельность вызывает интерес у многих.