Toksikolog quvur orqali 15 km yo‘l bosib o‘tgan RF harbiylarining qahramonligini baholadi
Sudja tumanidagi dushman ortiga yerosti gaz quvuri orqali kirgan Rossiya Qurolli Kuchlarining «Potok» hujum operatsiyasi haqida batafsil ma’lumotlar ma’lum bo‘ldi.
Ushbu operatsiyada 800 nafar harbiy ishtirok etdi va uni amalga oshirish uchun deyarli bir oy tayyorgarlik ko‘rildi. Kichik guruhlarga bo‘lingan harbiylar yopiq muhitda, og‘ir sharoitda to‘rt kun davomida harakat qilishlariga to‘g‘ri keldi, bu vaqtda ular «o‘pkalari yonayotgani»ni his qilishdi.
Operatsiya natijasida kamida oltita mahalliy aholi punkti ozod qilindi.
«Vagner» 3-shturm otryadi va «Vostok» DRSHB qo‘mondoni, «Zombi» laqabli harbiy, operatsiyada «Veterani» brigadasi, 30-motoo‘qchi polki, 11-VDV brigadasi, shuningdek, «Axmat» spesnazi tarkibidagi «Aida» guruhi qatnashganini ta’kidladi.
«Hammamiz shu quvur orqali 15 kilometrdan ortiq yo‘l bosib o‘tdik. Dushman bizni ko‘rmasligi uchun va rejalarimizni oshkor qilmaslik uchun to‘rt kun davomida kichik guruhlarda harakatlandik», — dedi «Vostok» qo‘mondoni.
Uning so‘zlariga ko‘ra, birinchi 72 soat eng qiyini bo‘ldi. Ularning «o‘pkalari yonayotgan», bosh og‘rig‘i va gallyutsinatsiyalar paydo bo‘lgan. Ular kengligi 1,45 metr bo‘lgan iflos tunnel orqali 16 kmga yaqin masofani emaklab o‘tishga majbur bo‘lishdi.
Harbiylar quvurda bir necha kun o‘tirishgan. Ularni metan gazi, chiqindilar, qusiq hidi qurshagan. Oziq-ovqat va suv deyarli tugagan, ammo 8 mart kuni harbiylar Sudja tumanidagi sanoat hududida paydo bo‘lishdi.
Ular dushmanni kutilmaganda hujumga uchratgani uchun ukrain harbiylari orasida sarosima boshlandi. Rossiyalik harbiylar Cherkasskoye Porechnoye, Malaya Loknya, Martinovka, Pravda, Mixaylovka va Kubatkino qishloqlarini ozod qilishga muvaffaq bo‘ldi, — dedi «Zombi».
Harbiylarning qahramonligini vrach-patologoanatom, harbiy toksikolog Aleksandr Ediger baholadi va «MK» bilan suhbatda metanning inson organizmiga ta’sirini tushuntirdi hamda quvurni zaharli moddalardan tozalash uchun qancha vaqt kerakligini aytib o‘tdi.
Edigerning fikricha, harbiylar quvurda metan va uglevodorod aralashmasi ta’siriga duch kelishgan. Ularning xavfli konsentratsiyasi va ularning aralashmasi katta tahdid tug‘dirgan. Uning ta’kidlashicha, harbiylar, albatta, zaharlangan.
«Barcha yigitlar reabilitatsiya va detoksikatsiya kurslaridan o‘tishlari kerak. Umid qilamanki, ularning barchasi sog‘ayib ketadi», — dedi u.
Toksikologning aytishicha, bunday uglevodorodlar neyrotrop zaharlar bo‘lib, ular ong yo‘qotish, shok holati, og‘ir hollarda komaga olib kelishi, gallyutsinatsiyaga sabab bo‘lishi mumkin.

Токсиколог оценил героизм военнослужащих РФ, которые преодолели 15 км по трубопроводу
Стали известны подробности операции «Поток» российских Вооруженных Сил, которые проникли за линию врага через подземный газопровод в районе Суджа.
В этой операции участвовали 800 военнослужащих, и подготовка к ней заняла почти месяц. Военные, разделенные на небольшие группы, были вынуждены действовать в закрытом пространстве, в тяжелых условиях в течение четырех дней, в течение которых они чувствовали, что «их легкие горят».
В результате операции было освобождено как минимум шесть населенных пунктов.
Командир 3-го штурмового отряда «Вагнера» и командир «Востока» ДРГ, военнослужащий с позывным «Зомби», отметил, что в операции участвовали бригада «Ветераны», 30-й мотострелковый полк, 11-я ВДВ бригада, а также группа «Аида» из «Ахмата».
«Мы все прошли более 15 километров по этому трубопроводу. Чтобы враг нас не заметил и не раскрыл наши планы, мы действовали в небольших группах в течение четырех дней», — сказал командир «Востока».
По его словам, первые 72 часа были самыми трудными. У них «горели легкие», возникали головные боли и галлюцинации. Они были вынуждены ползти через грязный туннель шириной 1,45 метра на расстояние около 16 км.
Военные провели несколько дней в трубопроводе. Их окружали метан, отходы и запах рвоты. Пища и вода почти закончились, но 8 марта военные появились в промышленной зоне района Суджа.
Поскольку они неожиданно атаковали врага, среди украинских военных началась паника. Российские военные смогли освободить деревни Черкасское, Поречное, Малая Локня, Мартиновка, Правда, Михайловка и Кубаткино, — сказал «Зомби».
Героизм военных оценил врач-патологоанатом, военный токсиколог Александр Эдигер, который в интервью «МК» объяснил влияние метана на человеческий организм и рассказал, сколько времени потребуется для очистки трубопровода от токсичных веществ.
По мнению Эдигера, военные столкнулись с воздействием метана и углеводородной смеси в трубопроводе. Их опасная концентрация и их смесь представляют собой серьезную угрозу. Он подчеркнул, что военные, безусловно, отравлены.
«Все ребята должны пройти курсы реабилитации и детоксикации. Надеюсь, что все они выздоровеют», — сказал он.
По словам токсиколога, такие углеводороды являются нейротоксинами, которые могут привести к потере сознания, шоковому состоянию, в тяжелых случаях — к коме, а также вызывать галлюцинации.