Italiya Bosniyaga penaltilarda mag‘lub bo‘lib saralashdan chiqdi
Jahon chempionati 2026 yilgi saralash bahslarida Bosniya va Gersegovina hamda Italiya terma jamoalari o‘rtasidagi hal qiluvchi o‘yin penaltilar seriyasida o‘tgan bahsli holatlar bilan yodda qoldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu o‘yinda Italiya terma jamoasi darvozaboni Janluiji Donnarumma raqib darvozaboni Nikola Vasilga nisbatan psixologik bosim o‘tkazishga harakat qildi. Biroq italiyalik futbolchilar penaltilar seriyasida imkoniyatni boy berib, 1:4 hisobida mag‘lub bo‘ldilar va ketma-ket uchinchi bor Jahon chempionatiga yo‘l olish imkoniyatidan mahrum bo‘ldilar.
O‘yinda eng ko‘zga tashlanadigan va bahsli vaziyat “Inter” jamoasi hujumchisi Franchesko Espozitoning zarbasi paytida yuz berdi. Translyatsiya davomida “Manchester Siti” darvozaboni Donnarummaning raqibning penaltilar bo‘yicha eslatmalari yozilgan qog‘ozni olib, darvoza ortidan o‘tayotganda uni yirtib, maydonning uzoqroq joyiga uloqtirgani ko‘rindi.
Bu harakatni “Sankt-Pauli” darvozaboni Vasil sezib qolib, Donnarumma bilan qisqa dahanaki janjalga kirishdi va hakamga shikoyat qildi. “SportSport” nashrining xabar berishicha, Donnarumma qog‘ozni shunchaki tashlab yubormagan, balki uni yirtib, raqibga jiddiy zarar yetkazgan.
Natijada, bu bahsli voqealar Italiya terma jamoasiga yordam bermadi. “Skuadra Adzurra” mag‘lub bo‘lib, tarixiy sharmandalikka uchradi.
Ushbu hodisa Jahon chempionati saralashida Italiya uchun yodda qolarli va bahsli lahzalar sifatida esda qoldi. Manba: One.uz
Italiya milliy terma jamoasi delegatsiyasi rahbari Janluiji Buffon 2026 yilgi Jahon chempionati pley-off finalida Bosniya va Gersegovina jamoasiga qarshi o‘tkazilgan o‘yindan so‘ng o‘z fikrlarini
Argentina milliy futbol jamoasi bosh murabbiyi Lionel Skaloni Italiyaning 2026 yilgi Jahon chempionatiga chiqolmay qolishi haqida o‘z fikrlarini bildirib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. U bu
Sport Bugun, 13:49
Argentina Zambiya ustidan yirik g'alabaga erishdi
Argentina milliy futbol terma jamoasi 1 aprel kuni xalqaro do'stlik uchrashuvida Zambiya terma jamoasini 5:0 hisobida mag'lub etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ushbu o'yin
Hozirda Mo‘g‘ulistonning Ulan-Bator shahrida kattalar o‘rtasida boks bo‘yicha Osiyo chempionati o‘tkazilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ushbu nufuzli musobaqada O‘zbekiston milliy terma
Turkiya milliy futbol terma jamoasi Kosovo ustidan qozonilgan hal qiluvchi pley-off g'alabasi orqali 2026-yilgi FIFA Jahon chempionatiga yo'llanma oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.

Чемпионат мира 2026 года в отборочных матчах запомнился спорными моментами в серии пенальти между сборными Боснии и Герцеговины и Италии. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этом матче вратарь сборной Италии Джанлуиджи Доннарумма пытался оказать психологическое давление на вратаря соперника Николу Василя. Однако итальянские футболисты упустили шанс в серии пенальти, проиграв со счётом 1:4 и третий раз подряд лишились возможности попасть на чемпионат мира.
Самым заметным и спорным моментом в матче стал удар форварда «Интера» Франческо Эспозито. Во время трансляции было видно, как вратарь «Манчестер Сити» Доннарумма взял бумажку с заметками по пенальти соперника, порвал её и выбросил далеко за ворота.
Этот поступок заметил вратарь «Санкт-Паули» Василь, вступил в короткую словесную перепалку с Доннаруммой и пожаловался судье. По информации издания «SportSport», Доннарумма не просто выбросил бумагу, а порвал её, нанеся серьёзный ущерб сопернику.
В итоге эти спорные события не помогли сборной Италии. «Скуадра Адзурра» проиграла и потерпела историческое унижение.
Это событие запомнилось как памятный и спорный момент для Италии в отборе на чемпионат мира. Источник: One.uz