Amerikalik jurnalist Bagdodda noma’lum shaxslar tomonidan o‘g‘irlandi
Yaqin Sharqdagi voqealarni yorituvchi amerikalik jurnalist Shelli Kittlson Bag‘dod shahrida noma’lum shaxslar tomonidan o‘g‘irlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda uning hamkasblari hamda Italiyaning ANSA axborot agentligi xabar berdi. Mahalliy ommaviy axborot vositalarining ma’lumotlariga ko‘ra, jurnalist o‘zi to‘xtagan mehmonxona yaqinida g‘oyib bo‘lgan.
Hozirda uning qayerda ekanligi haqida ma’lumot yo‘q. Mazkur jinoyatga aloqadorlikda gumon qilingan shaxslardan biri qo‘lga olingan, qolgan sheriklari esa qidirilmoqda.
Shu bilan birga, ijtimoiy tarmoqlarda jurnalistning o‘g‘irlangani haqidagi videotasvirlar ham tarqalgan. Hozirgi paytda rasmiylar ushbu holat bo‘yicha tergov ishlarini davom ettirmoqda.
Jurnalistning xavfsizligi va tez orada topilishi uchun barcha zarur choralar ko‘rilmoqda. O‘g‘irlanish sabablari va voqeaning tafsilotlari aniqlanmoqda.
Jurnalistika erkinligi va inson huquqlarining himoyasi doimo ustuvor ahamiyatga ega bo‘lishi kerak. Shu bois, bunday hodisalar jiddiy qoralanib, jinoyatchilar javobgarlikka tortilishi lozim.
Tinchlik va xavfsizlikni ta’minlash uchun xalqaro hamjamiyat ham o‘z hissasini qo‘shishi muhimdir.

Американская журналистка Шелли Киттлсон, освещающая события на Ближнем Востоке, была похищена неизвестными в городе Багдад. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщили её коллеги и итальянское информационное агентство ANSA. По данным местных СМИ, журналистка исчезла недалеко от отеля, в котором она остановилась.
В настоящее время нет информации о её местонахождении. Один из подозреваемых, причастных к этому преступлению, был задержан, остальные сообщники разыскиваются.
Кроме того, в социальных сетях распространились видеозаписи о похищении журналистки. В настоящее время официальные лица продолжают расследование этого инцидента.
Принимаются все необходимые меры для обеспечения безопасности журналистки и её скорейшего обнаружения. Выясняются причины похищения и детали происшествия.
Свобода журналистики и защита прав человека всегда должны иметь первостепенное значение. Поэтому такие события должны быть строго осуждены, а преступники привлечены к ответственности.
Для обеспечения мира и безопасности международное сообщество также должно внести свой вклад.