Amerikalik senator Rossiyani sulhga rozi bo‘lishga chaqirdi va sanksiyalar bilan tahdid qildi
Amerikalik respublikachi senator Lindsi Grem Rossiyani 30 kunlik o‘t ochishni to‘xtatishga rozi bo‘lishga chaqirib, aks holda yangi sanksiyalar joriy etilishi mumkinligini ma’lum qildi. Bu haqda u o‘zining "X" ijtimoiy tarmog‘idagi sahifasida yozgan.
Grem Ukraina tomonidan AQSHning 30 kunlik o‘t ochishni to‘xtatish taklifi qabul qilingani haqida eshitganidan mamnunligini bildirdi.
"Tramp jamoasi, barakalla. Umid qilamanki, Rossiya ham shunga amal qiladi. Agar Rossiya rad etsa, biz unga qarshi sanksiyalar qo‘llashimiz kerak", — dedi senator.
Grem Kongress tomonidan Rossiyaga nisbatan kuchaytirilgan sanksiyalarni joriy etish kerakligini ta’kidladi. U bu cheklovlar nafaqat Rossiyaga, balki uning tovarlarini, jumladan, neft, gaz va uranni sotib oluvchi davlatlarga ham ta’sir ko‘rsatishi kerakligini aytdi.
"Rossiya Ukrainaga qo‘pol bostirib kirishi natijasida allaqachon yengib bo‘lmas iqtisodiy og‘riqni his qilishi kerak edi", — deya qo‘shimcha qildi Grem.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Saudiya Arabistonida AQSH va Ukraina delegatsiyalari o‘rtasida 9 soat davom etgan uchrashuvda Ukraina 30 kunlik o‘t ochishni to‘xtatish taklifini qabul qilgan, biroq bu shart Rossiyaning ham roziligiga bog‘liqligi ta’kidlangan.
Kreml Jiddada o‘tkazilgan muzokaralarda ilgari surilgan takliflarni o‘rganayotganini ma’lum qildi. Moskva AQSH tomonidan muzokaralar tafsilotlari bo‘yicha rasmiy ma’lumot berilishini kutayotganini bildirdi.

Американский сенатор призвал Россию согласиться на мир и угрожал санкциями
Американский республиканский сенатор Линдси Грэм призвал Россию согласиться на 30-дневное прекращение огня, в противном случае могут быть введены новые санкции. Об этом он написал на своей странице в социальной сети "X".
Грэм выразил удовлетворение тем, что Украина приняла предложение США о 30-дневном прекращении огня.
"Команда Трампа, молодцы. Надеюсь, что Россия тоже это выполнит. Если Россия откажется, нам нужно ввести против нее санкции", — сказал сенатор.
Грэм подчеркнул необходимость введения усиленных санкций против России со стороны Конгресса. Он отметил, что эти ограничения должны затронуть не только Россию, но и государства, покупающие ее товары, включая нефть, газ и уран.
"Россия уже должна была почувствовать невыносимую экономическую боль в результате грубого вторжения в Украину", — добавил Грэм.
По данным, на встрече между делегациями США и Украины в Саудовской Аравии, продолжавшейся 9 часов, Украина приняла предложение о 30-дневном прекращении огня, однако это условие было связано с согласием России.
Кремль сообщил, что изучает предложения, выдвинутые на переговорах в Джидде. Москва заявила, что ожидает официальной информации от США о деталях переговоров.