Arbeloa: "Real" uchun asosiy maqsad — g‘alaba!
пасмурно ветер 0.7 м/с, ЮЗ
16 yillik suiqasd: “soqov” ona sug‘urta kompaniyasini qanday aldadi?
Jahonda turli sug‘urta firibgarliklari qayd etiladi, ammo bu voqea aqlga sig‘mas darajada mahorat bilan uyushtirilgan. E’tiborlisi, ish joyida jarohat olgan ayol nogironlik nafaqasi olish uchun o‘zini 16 yil davomida kar-soqov qilib ko‘rsatgan.
Qalbaki sukut: 2009 yildan boshlangan “o‘yin”
Oddity Central'ning yozishicha, 2019 yilda sug‘urta kompaniyasi ayolning tibbiy kartasini o‘rganayotganda, shubhali jihatga duch kelgan:
2009 yildan beri uni ko‘rgan hech bir shifokor uning gapira olmasligini qayd etmagan.
Ayol turli mutaxassislar — oftalmolog, dermatolog va boshqalarga murojaat qilgan. Lekin birortasi “soqovlik” holatini yozmagan.
Izquvar kirishadi: “onalar bilan suhbat” va “yo‘l so‘ragan yurtdosh”
Bir ruhshunos ham ayolning holati shubhali ekanini ma’lum qilgan. Ammo shuncha shubha bilan jinoyat ishi ochish uchun asos yetarli emas edi. Shundan so‘ng sug‘urta kompaniyasi xususiy izquvar yolladi.
Ushbu izquvar:
• Ayolning maktab oldida boshqa onalar bilan telefonda gaplashayotganini ko‘rdi;
• Ko‘proq dalil to‘plash uchun, yo‘lovchi sifatida yondashib, yo‘l so‘radi;
• “Soqov” ayol esa batafsil yo‘nalishni gapirib tushuntirgan.
Sud nuqtani qo‘ydi: nafaqa to‘lanmaydi
Tekshiruvlar natijasida sud qaror chiqardi — sug‘urta kompaniyasi ayolga nafaqa to‘lash majburiyatidan ozod qilindi.
Shuningdek, firibgarlik moddasi bo‘yicha yangi jinoyat ishi ochildi.
Sug‘urta kompaniyasi esa keyingi qadamga o‘tishga tayyor: 16 yil mobaynida to‘langan mablag‘larni qaytarib olish uchun yana sudga murojaat qilmoqchi.
Xulosa: adolat kech bo‘lsa-da, qaror qildi
Ayrimlar sug‘urta tizimini “oson pul” deb bilishadi. Ammo bu voqea shunchaki ushlangan firibgarlik emas, balki jamiyat ishonchi, sog‘liq tizimi va insoniylikqa qarshi qilingan suiqasddir.
Har qanday qonuniy huquq suiiste’mol qilinsa — uning oqibati bor. Bu ish esa kelgusidagi firibgarlarga o‘zaro ishonchning qadrini eslatuvchi “dars” bo‘lishi mumkin.