Isroildan HAMASga yangi taklif: o‘t ochish shartlari yana ziddiyat markazida
Urush to‘xtamayapti, muzokaralar esa oldinga siljimayotgan bir paytda Isroil HAMASga o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha yangi taklif yubordi. Taklif Misrlik vositachilar orqali yetkazilgan. Bu haqda Reuters agentligi xabar berdi.
HAMAS rozi emas. Isroil: qurolsizlanish shart
HAMASning yuqori martabali vakilining so‘zlariga ko‘ra, taklifdagi kamida ikki band ular uchun mutlaqo maqbul emas. Falastin guruhi muzokarachilar orqali taklifni olgan va hozirda rasmiy javob tayyorlamoqda.
HAMAS o‘zining asosiy talabini yana bir bor ta’kidladi: har qanday o‘t ochish kelishuvi G‘azodagi urushga chek qo‘yishi va Isroil armiyasining to‘liq chiqib ketishini nazarda tutishi lozim.
Yangi taklif esa bu shartlarni qondirmaydi:
• Isroil jang harakatlarini to‘liq to‘xtatishni nazarda tutmagan;
• Ilk bor muzokaralarda HAMASni qurolsizlantirish talabi qo‘yilgan.
HAMAS esa bu shartni qabul qilmayapti.
Isroil rasmiy bayonot bermadi
Yahudiy davlati bu taklif yuzasidan hozircha rasman izoh bermadi. Ushbu muzokaralar hali ham davom etayotgan urush soyasida olib borilyapti.
18 martdan keyingi zarbalar: tinchlik imkoni yo‘qdek
18 martgacha amal qilgan ikki oylik o‘t ochishni to‘xtatish kelishuvidan so‘ng, Isroil G‘azoga qayta aviazarbalarni boshladi. HAMASni nishonga olingan hujumlarda:
• 400 dan ortiq inson halok bo‘lgan,
• ularning ko‘pchiligi — bolalar va ayollar;
• 560 dan ortiq inson jarohatlangan.
Bu qaror Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu va mudofaa vaziri Isroil Kas tomonidan qabul qilingan.
Isroil: qurbonlar uchun HAMAS aybdor
Netanyaxu muzokaralarda taraqqiyot kuzatilmayotgani uchun aybni HAMASga yukladi. Uning ta’kidlashicha, G‘azodagi “barcha kutilmagan qurbonlar” uchun aynan HAMAS javobgar.
Netanyaxu qo‘shimcha qildi: “Bu hujumlar — faqat boshlanishi...”
Isroil yangi hujum taktikasini boshladi
G‘azoda qayta boshlangan quriqlikdagi operatsiya bilan birga, Isroil yangi harbiy strategiyani amalga oshira boshladi:
• Sektorning shimoli va janubi orasida bufer zona yaratish;
• HAMAS nazoratidagi hududlarni izolyatsiya qilish.
Tinchlik hozircha muzokaradan ko‘ra frontga yaqinroq ko‘rinadi
Har bir yangi taklif, har bir rad etish — G‘azoda tinchlikka bo‘lgan umidni yana bir qadamga ortga surmoqda. HAMAS qurolsizlanishni rad etyapti, Isroil esa jangni “boshlanish” deb atayapti.

небольшой дождь ветер 3 м/с, З
Война не прекращается, а переговоры не продвигаются вперед, в то время как Израиль направил ХАМАСу новое предложение о прекращении огня. Предложение было передано через египетских посредников. Об этом сообщает агентство Reuters.
ХАМАС не согласен. Израиль: условия разоружения
По словам высокопоставленного представителя ХАМАС, как минимум два пункта в предложении для них абсолютно неприемлемы. Палестинская группа получила предложение через переговорщиков и сейчас готовит официальный ответ.
ХАМАС еще раз подчеркнул свое основное требование: любое соглашение о прекращении огня должно подразумевать прекращение войны в Газе и полный вывод израильской армии.
Новое предложение не удовлетворяет эти условия:
• Израиль не подразумевал полного прекращения боевых действий;
• Впервые в переговорах был выдвинут требование разоружения ХАМАС.
ХАМАС это условие не принимает.
Израиль не сделал официального заявления
Еврейское государство пока не дало официального комментария по этому предложению. Эти переговоры все еще ведутся на фоне продолжающейся войны.
Удары после 18 марта: шансов на мир нет
После двухмесячного соглашения о прекращении огня, действовавшего до 18 марта, Израиль вновь начал авиаудары по Газе. В результате нацеленных атак на ХАМАС:
• погибло более 400 человек,
• большинство из них — дети и женщины;
• более 560 человек получили ранения.
Это решение было принято премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху и министром обороны Исраэлем Кацем.
Израиль: ХАМАС виновен в жертвах
Нетаньяху возложил вину за отсутствие прогресса в переговорах на ХАМАС. По его словам, именно ХАМАС отвечает за «все неожиданные жертвы» в Газе.
Нетаньяху добавил: «Эти атаки — только начало...»
Израиль начал новую тактику атак
С возобновлением наземной операции в Газе Израиль начал реализовывать новую военную стратегию:
• создание буферной зоны между севером и югом сектора;
• изоляция территорий, контролируемых ХАМАС.
Мир сейчас выглядит ближе к фронту, чем к переговорам
Каждое новое предложение, каждый отказ — отодвигает надежду на мир в Газе еще на шаг назад. ХАМАС отвергает разоружение, Израиль же называет войну «началом».