O‘zbekistonda xarid cheklari uchun keshbek to‘lash tizimi bekor qilinishi mumkin
O‘zbekistonda xarid cheklari uchun to‘lanadigan bir foizli keshbek tizimini bekor qilish masalasi ko‘rib chiqilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi institut mutaxassislari barcha uchun amal qiladigan ommaviy to‘lovlar o‘rniga, aholini manzilli qo‘llab-quvvatlash choralariga o‘tishni maqsadga muvofiq deb hisoblamoqda. Mazkur taklif iqtisodiy samaradorlikni oshirish va budjet mablag‘laridan oqilona foydalanish maqsadida ilgari surilmoqda.
Mutaxassislarning tahlillariga ko‘ra, keshbek mexanizmi o‘z vaqtida fuqarolarni xarid cheklarini talab qilishga o‘rgatishda muhim rol o‘ynadi. Biroq bugungi kunga kelib, ushbu tizim davlat budjeti uchun haddan tashqari katta xarajatga aylanib bormoqda.
Hisob-kitoblar shuni ko‘rsatadiki, agar amaldagi tartib o‘zgarishsiz qolsa, 2026-yilga borib keshbek to‘lovlari uchun sarflanadigan mablag‘ miqdori bir trillion sakkiz yuz milliard so‘mga yetishi mumkin. Taqqoslash uchun aytadigan bo‘lsak, bu mablag‘ yangi maktabgacha ta’lim muassasalarini qurish uchun ajratiladigan yillik budjetdan qariyb ikki baravar ko‘pdir.
Taklif mualliflari amaldagi tizimning samaradorligi pasayib borayotganini ham alohida ta’kidlamoqda. Hozirgi kunda budjet mablag‘lari asosan yirik savdo tarmoqlaridagi xaridlar uchun ham to‘lanmoqda.
Vaholanki, bunday yirik korxonalar allaqachon qonuniy va ochiq tartibda faoliyat yuritadi, ularda soliq tushumlarini nazorat qilish uchun qo‘shimcha rag‘batlantirish choralariga ehtiyoj yo‘q. Shu bilan birga, tizimda suiiste’molchilik holatlari ham kuzatilmoqda.
Ayrim shaxslar amalda mahsulot sotib olinmagan bo‘lsa-da, soxta cheklarni rasmiylashtirish orqali noqonuniy keshbek olishga urinayotgani aniqlangan. Bugungi kunda onlayn nazorat-kassa mashinalari va tovarlarni raqamli markirovkalash tizimi keng joriy etilgani sababli, soliq nazoratini ta’minlashda ommaviy keshbekka bo‘lgan ehtiyoj sezilarli darajada kamaydi.
Shuni alohida qayd etish joizki, kutilayotgan islohot ijtimoiy reyestrga kiritilgan fuqarolar uchun qo‘shilgan qiymat solig‘ini qaytarish tartibiga daxl qilmaydi. Ehtiyojmand aholi qatlamlarini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan imtiyozlar saqlab qolinadi.
Keshbek tizimi o‘rniga umumiy ovqatlanish va kichik chakana savdo kabi soliqdan qochish xavfi yuqori bo‘lgan sohalarda davlat lotereyalarini joriy etish taklif qilinmoqda. Bunday yondashuv budjet xarajatlarini qariyb yigirma baravar kamaytirish imkonini beradi.
Natijada yillik xarajatlar yuz milliard so‘m atrofida saqlanib qoladi va tejalgan mablag‘lar ijtimoiy ahamiyatga ega bo‘lgan boshqa loyihalarga yo‘naltiriladi.

В Узбекистане может быть отменена система кэшбэка за покупки.
В Узбекистане обсуждается вопрос отмены процентной системы кэшбэка, оплачиваемой при покупках в рамках ограничений. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эксперты института при Министерстве экономики и финансов считают, что вместо общедоступных выплат для всех целесообразно перейти к мерам местной поддержки населения. Данное предложение направлено на повышение экономической эффективности и рациональное использование бюджетных средств.
По анализам экспертов, механизм кэшбэка сыграл важную роль в привитии гражданам правил оплаты покупок по чекам. Однако на данный момент эта система превратилась в чрезмерные расходы для государственного бюджета.
Расчеты показывают, что если текущий порядок останется без изменений, к 2026 году расходы на кэшбэк могут достичь одного триллиона восемьсот миллиардов сумов. Для сравнения, эта сумма почти вдвое превышает годовой бюджет, выделяемый на строительство новых образовательных учреждений до школы.
Авторы предложения также отмечают, что эффективность действующей системы снижается. В настоящее время бюджетные средства также расходуются на покупки в крупных торговых сетях.
При этом такие крупные компании уже функционируют законно и прозрачно, и для контроля над налоговыми поступлениями дополнительные стимулы не требуются. Кроме того, в системе наблюдаются случаи злоупотреблений.
Отдельные лица фактически получают незаконный кэшбэк, оформляя поддельные чеки, хотя продукт не покупался. В связи с широким внедрением онлайн-касс и системы цифровой маркировки товаров потребность в общем кэшбэке для налогового контроля значительно снизилась.
Стоит отдельно отметить, что предполагаемые реформы не затрагивают возврат добавленной стоимости для граждан, внесенных в соцреестр. Льготы для нуждающихся слоев населения сохранятся.
Вместо системы кэшбэка предлагается внедрять государственные лотереи в сферах, где высок риск уклонения от уплаты налогов, таких как общественное питание и розничная торговля. Такой подход может сократить бюджетные расходы примерно в двадцать раз.
В результате ежегодные расходы могут составить около десяти миллиардов сумов, а освобожденные средства будут направлены на другие социально значимые проекты.