Shavkat Mirziyoyev xotin-qizlarni 8 mart bilan tabrikladi
O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 8 mart – Xalqaro xotin-qizlar kuni munosabati bilan o‘tkazilgan tantanali marosimda so‘zlagan nutqida mamlakat xotin-qizlarini tabrikladi. Davlat rahbari nutqi matni prezident matbuot xizmati tomonidan e’lon qilindi:
Assalomu alaykum, qadrli opa-singillar, dilbar qizlarim!
Avvalo, siz, azizlarni, ko‘pmillatli butun yurtimiz ayollarini 8 mart – Xalqaro xotin-qizlar bayrami bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Mutafakkir bobomiz Alisher Navoiy buyuk ona siymosi, mo‘tabar ayol zotini ulug‘lab, ularning baxt-saodati yo‘lida barchamizni fidokor bo‘lishga da’vat etgani albatta bejiz emas.
Chindan ham, mehr-oqibat, olijanoblik, muhabbat va sadoqat kabi yuksak insoniy qadriyatlarni kamol toptirishda, oila qo‘rg‘onini mustahkamlashda sizlarning xizmatingizni hech narsa bilan qiyoslab bo‘lmaydi.
Bugungi qutlug‘ bayramning fayzli Ramazon oyida bo‘lib o‘tayotgani uning ezgu ruhi va mazmunini yanada oshirmoqda.
Muqaddas dinimiz ham muhtarama onalarimiz, dilbar opa-singillarimiz, munis qizlarimizga hamisha yaxshilik qilishga, ularning izzat-hurmatini joyiga qo‘yishga buyuradi.
Mana shunday quvonchli ayyomlar barchangizga muborak bo‘lsin!
Hurmatli anjuman ishtirokchilari!
So‘nggi yillarda xotin-qizlarning huquq va manfaatlarini to‘liq ta’minlash, ularning qadr-qimmatini ulug‘lash Yangi O‘zbekistonning davlat siyosatida yetakchi o‘ringa qo‘yilmoqda.
Bugungi kunda hurmatli ayollarimiz turli soha va tarmoqlarda Vatanimizning jadal taraqqiyoti uchun munosib hissa qo‘shayotganlarini minnatdorlik bilan e’tirof etamiz.
Masalan, 2017 yilda boshqaruv sohasida xotin-qizlar o‘rtacha 20 foizni tashkil etgan bo‘lsa, hozirda bu raqam 35 foizga yetdi. Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlarining 38 foizini, Senat a’zolarining 27 foizini ayollar tashkil etmoqda.
Ayollarning davlat boshqaruvi va parlament faoliyatidagi ishtiroki kuchaygani jamiyatimiz rivojiga ham ijobiy ta’sir etayotganini hayotning o‘zi ko‘rsatmoqda.
Eng muhimi, aql-zakovatli, bilimli va iste’dodli xotin-qizlarimiz davlat va jamiyatning barcha sohalarida namuna bo‘lishmoqda.
O‘tgan yili Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlarida mamlakatimiz delegatsiyasi tarkibidagi ayol sportchilardan 3 nafari oltin, 8 nafari kumush, 3 nafari bronza medalini qo‘lga kiritgani tariximizda ilgari bo‘lmagan natijadir.
Qizlarimiz madaniyat va san’at sohasida ham O‘zbekiston bayrog‘ini baland ko‘tarishmoqda. O‘tgan yili madaniyat va san’at sohasidagi nufuzli xalqaro tanlovlarda 25 nafar, mamlakat miqyosidagi ko‘rik-tanlovlarda esa 71 nafar iste’dodli qizlarimiz g‘olib bo‘lganlari ham shundan dalolat beradi.
Mana shunday ayollarimiz safi kengayishi, qizlarimiz bunyodkor avlod bo‘lib maydonga chiqishi uchun kelgusida ularga qo‘shimcha sharoitlar yaratib beramiz.
Albatta, bunday keng ko‘lamli ishlarimiz xalqaro miqyosda haqli ravishda e’tirof etilmoqda.
Qadrli yurtdoshlar!
Bir haqiqatni barchamiz yaxshi tushunib olishimiz zarur. Ayollarning tashvish va mashaqqati ham, zimmasidagi mas’uliyati ham erkaklarga nisbatan ancha yuqori.
Uy-ro‘zg‘or ishlari va farzand tarbiyasidan ortib, ta’lim olayotgan, mehnat qilayotgan va tadbirkorlik bilan shug‘ullanayotgan xotin-qizlar zamonamizning haqiqiy qahramonlari, desak, to‘g‘ri bo‘ladi.
Yangi O‘zbekistonda xotin-qizlarning og‘irini yengil qilish, ular uchun barcha sohalarda zarur sharoitlarni yaratib berish doimo davlat siyosatining eng ustuvor yo‘nalishlaridan biri bo‘lib qoladi.
Shu bois, yangilangan Konstitutsiyamizdagi ijtimoiy davlat tamoyiliga muvofiq, ijtimoiy himoya sohasidagi ishlarni tubdan yangicha tashkil etmoqdamiz. Bu borada har bir mahallada xotin-qizlarning holati o‘rganilib, ijtimoiy himoyaga muhtoj va ehtiyojmand 1 million nafar xotin-qizlarimiz “Ayollar daftari”ga kiritildi.
Joriy yilda ularning har biri bilan manzilli ishlab, nogironligi bo‘lgan 162 ming nafar ayolga sanatoriy, shifoxona va o‘zlari yashayotgan mahallada tibbiy yordam ko‘rsatiladi, boquvchisini yo‘qotgan 130 ming nafar xotin-qizga moddiy yordam beriladi, yana 6 ming nafar ayolning uy-joy sharoitlari yaxshilanadi, mehnatga layoqatli va ish izlayotgan opa-singillarimiz ishga joylashtiriladi.
Shuningdek, har yili og‘ir vaziyatga tushib qolgan 50 ming nafar xotin-qiz mamlakatimizdagi so‘lim maskanlarga o‘qish va hordiq chiqarish uchun yuboriladi. Ularga psixologik yordam ko‘rsatilib, tadbirkorlik ko‘nikmalarini o‘rgatish bo‘yicha motivatsion seminarlar tashkil etiladi.
O‘zbekiston kasaba uyushmalari federatsiyasi raisi Q.Rafiqov bu ishlarga bosh-qosh bo‘ladi.
Xotin-qizlarning salomatligi – har tomonlama sog‘lom va qudratli jamiyat poydevoridir.
Shu maqsadda yurtimizdagi 230 ta tug‘ruq muassasasi 21 mingta eng zamonaviy tibbiy uskunalar bilan jihozlanadi. Bundan tashqari, joriy yilda 1,5 million nafar xotin-qizda saraton kasalligini erta aniqlash maqsadida skrininglar o‘tkaziladi.
Ayollar o‘rtasida jismoniy tarbiya va sport ommalashib borayotgani jamiyatda sog‘lom muhitni shakllantirishga katta turtki bermoqda. Shu bois, bu yil barcha mahallalardagi 4 million xotin-qiz ommaviy sport musobaqalariga jalb qilinadi.
Biz bir muhim haqiqatni hayotimiz qoidasiga aylantirishimiz zarur. Ayollar sog‘lom bo‘lsa – oila mustahkam bo‘ladi, ularda ma’naviy muhit, ishchanlik kayfiyati yuksaladi, kelajakka ishonch ortadi.
Bugungi kunda yurtimizda 40 mingta ana shunday oila barchaga namuna bo‘layotgani, o‘tgan yili ularning 208 tasi “Ibratli oila” ko‘krak nishoni bilan taqdirlangani barchamizni xursand qiladi.
Birgina misol. Toshloq tumanidagi Qo‘ziboyevlar oilasi 45 yil davomida barchaga o‘rnak bo‘lib kelmoqda. Oila bekasi Muqaddamxon opa umrining 35 yilini yosh avlodga ta’lim-tarbiya berishga bag‘ishlagan. U kishi turmush o‘rtog‘i bilan birgalikda fermer xo‘jaligi ham tashkil etib, tumandagi ellikka yaqin oilani daromadli qilgan.
Yana bir jihatiga e’tibor beringlar. Bu oila 30 dan ortiq ehtiyojmand oilani otaliqqa olib, ularning farzandlariga g‘amxo‘rlik ko‘rsatib, ta’lim olishi, kasb-hunar o‘rganishiga ko‘maklashmoqda.
Mahallalarda barkamol avlodni voyaga yetkazish va kambag‘allikka qarshi kurashishda bizga mana shunday ibratli oilalar yelkadosh bo‘lib kelayotgani har qanday yuksak e’tirofga munosibdir.
Fursatdan foydalanib, Yangi O‘zbekiston timsoli bo‘lgan ana shunday ibratli oilalarga chin dildan samimiy tashakkurlarimni bildiraman.
Bunday oilalar qancha ko‘paysa, Vatanimiz shuncha kuchli, xalqimiz shuncha qudratli bo‘ladi! Ibratli oila – ibratli va adolatli jamiyat uchun asos bo‘ladi.
Aziz opa-singillar!
Barchangizga yaxshi ma’lum, keyingi yillarda xotin-qizlarning sifatli ta’lim olishiga alohida e’tibor qaratyapmiz.
Men bir fikrni takror va takror aytishdan sira ham charchamayman.
Bitta qizni o‘qitsak, butun oilaga ta’lim bergan bo‘lamiz. Agar oila bilimli, ma’rifatli bo‘lsa, jamiyatning ongi, madaniy darajasi ham yuksaladi.
Yurtimizdagi 203 ta oliygoh talabalarining 52 foizdan ortig‘ini xotin-qizlar tashkil etayotgani mana shu ezgu g‘oyaning amaliy natijasi, desak, ayni haqiqatni aytgan bo‘lamiz. O‘tgan yilning o‘zida magistraturada o‘qiyotgan 15 mingga yaqin xotin-qizlarga 100 milliard so‘mga yaqin kontrakt puli to‘lab berildi.
Hozirgi vaqtda 6 ming 200 dan ortiq xotin-qizlar ilmiy faoliyat bilan shug‘ullanayotgani, ilmiy ishlanmalarning 25 foizini olima ayollarimiz yaratayotgani ham, jamiyatda ularning o‘rni mustahkamlanib borayotganidan dalolat beradi. Ularning orasida xalqaro darajada e’tirof etilayotgan ilm-fan vakillarining borligi barchamizga cheksiz faxr-iftixor bag‘ishlaydi, yoshlarimizni yangi-yangi yutuqlarga undaydi.
Masalan, taniqli mikrobiolog olimamiz Dilfuza Egamberdiyeva sho‘rlangan tuproqda serhosil ekinlar yetishtirish bo‘yicha olib borgan ilmiy tadqiqotlari uchun YUNЕSKOning nufuzli Karlos Finley xalqaro mukofotiga sazovor bo‘ldi.
Ayollari o‘qimishli va kasb-hunarli bo‘lgan yurtda tinchlik va taraqqiyot bo‘ladi. Ayollari ma’rifatli bo‘lgan xalq albatta baxtli bo‘ladi.
Shu bois, har bir oiladagi qizlarimiz bog‘cha, maktab bilan to‘liq qamrab olinishi, zamonaviy kasb-hunar va chet tillarini egallashi, oliy ma’lumotga ega bo‘lishi uchun bundan buyon ham barcha sharoitlarni yaratamiz. Xususan, bu yil 250 ming nafar qizimiz oliy ta’limga qamrab olinadi. Bu 2017 yilga nisbatan 3,5 karra ko‘p. Natijada har bir mahalladan 25-30 nafar xotin-qiz oliygohlarda ta’lim olish imkoniga ega bo‘ladi.
Buning uchun Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi raisi Z.Mahkamova, Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri H.Umarova har bir maktabda yuqori sinfda ta’lim olayotgan qizlarimiz bilan ishlashni individual yondashuv asosida tashkil etib, ularni oliygohlarga tayyorlaydi.
Bu yil sharoiti og‘ir oilalardagi iqtidorli yoshlarni xorijda o‘qitish bo‘yicha “Yorqin kelajak” loyihasini boshlayapmiz. Ushbu loyiha doirasida kamida 200 nafar qizimiz har yili dunyoning nufuzli oliygohlariga o‘qishga yuboriladi.
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Q.Sharipov, Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vaziri B.Zohidov, Savdo-sanoat palatasi raisi D.Vahobov tizimi esa yana 250 ming nafar xotin-qizni kasb-hunar va tadbirkorlikka o‘qitish uchun mas’ul bo‘ladi.
Biz xalqimizning roziligini, avvalo, sizlarning roziligingiz, deb tushunamiz.
Bu borada ayollarimizni bezovta qilayotgan eng katta masala, bu – ishsizlik. Shu bois, xotin-qizlar bandligini ta’minlash va tadbirkorlikka jalb etish bo‘yicha katta dasturlarni amalga oshiryapmiz. O‘tgan yilning o‘zida bu maqsadlarga 17 trillion so‘m kredit ajratildi. Ana shunday e’tibor tufayli ayol tadbirkorlarimiz o‘tgan yili 81 trillion so‘mlik mahsulot yaratib, 450 million dollarlik eksportni amalga oshirgani albatta tahsinga sazovordir.
Masalan, Navoiy shahrida qandolat va non mahsulotlari ishlab chiqaruvchi tadbirkor Shahnoza Karimova 50 nafar ehtiyojmand xotin-qizni o‘qitib, ishga olgan. Shulardan 10 nafariga uy-joy sotib olish uchun boshlang‘ich to‘lovni to‘lab bergan.
Eng muhimi, bunday saxovatpesha tadbirkor ayollar barcha hududlarimizda ko‘plab topiladi. Ular “Men – bunyodkor ayolman” degan loyihani ilgari surib, mahallalarda minglab ayollarni kasb-hunarga o‘qitib, daromadli qilish tashabbusini bildirgani, to‘g‘risi, meni juda ruhlantirdi.
Men o‘ziga katta ijtimoiy mas’uliyat olgan mana shunday ishbilarmon xotin-qizlarni “Yangi O‘zbekistonning bunyodkor ayollari” deb bilaman va ularga chuqur minnatdorlik izhor etaman. Ularga qanday qo‘shimcha sharoit va yengilliklar kerak bo‘lsa, yaratib berishga tayyorman.
Shu boradagi amaliy qadam sifatida Savdo-sanoat palatasi huzurida Tadbirkor ayollar kengashini tashkil etsak, nima deysizlar?
Ushbu kengash joylarda ayol tadbirkorlarni qiynayotgan hayotiy muammolarni hal qilish bo‘yicha to‘g‘ridan to‘g‘ri parlament oldiga masala qo‘ysa, o‘ylaymanki, ayni muddao bo‘ladi.
Savdo-sanoat palatasi raisi o‘rinbosari Nodira Shotursunova bu ishlarga bosh-qosh bo‘ladi.
Bu yil 2 million nafar ayollar bandligini ta’minlash, shundan 1 million 300 ming nafar xotin-qizni tadbirkorlikka jalb etish bo‘yicha katta marralar olganmiz. Buning uchun tijorat banklari tomonidan ayollar tadbirkorligini rivojlantirish uchun qulay moliyaviy paketlar taqdim etiladi.
Misol uchun, “Milliy bank” (A.Mirsoatov) xizmatlar sohasida kamida 200 ming nafar xotin-qizning loyihalariga ko‘maklashadi. “Turonbank” ATB (Ch.Mirzayev) limonchilikda 150 ming nafar ayollar daromad topishi uchun arzon kreditlar taqdim etadi.
Xuddi shuningdek, “Mikrokreditbank” ATB (O.Bo‘tayev) parrandachilikda – 160 ming nafar, “Sanoat qurilish bank” ATB (A.Akbarjonov) sabzavot va ko‘chatlar yetishtirishda – 160 ming, “Xalq banki” (Sh.Otaboyev) uzum, brokkoli va mahalliy karam yetishtirishda – 150 ming, “Agrobank” (E.Qahhorov) bog‘dorchilik yo‘nalishida – 144 ming, “Biznesni rivojlantirish banki” (S.Annaqlichev) ko‘kat, bulg‘or qalampiri, baqlajon va pomidor yetishtirishda – 94 ming, “Asakabank” (Q.To‘laganov) farmatsevtika va uzumchilikda – 82 ming, “Aloqabank” (K.Irisbekova) IT, asalarichilik va mevali ekinlar yetishtirishda 58 ming nafar ayollarimizni band etishga ko‘maklashadi.
Shu maqsadda bu yil mahallalarda ayollar tadbirkorligi loyihalari uchun qo‘shimcha 3,3 trillion so‘m ajratiladi. Xususan, oilaviy tadbirkorlik dasturlari doirasida yana 100 million dollar beriladi. Bunga qo‘shimcha ravishda tijorat banklari ham 100 million dollar jalb qilib, mahallalarda o‘zini o‘zi band qilgan xotin-qizlarga 50 million so‘mgacha garovsiz kreditlar ajratadi.
O‘tgan yili tashkil etilgan “Hamroh” kompaniyasi yangi tizim asosida Tadbirkor ayollarni qo‘llab-quvvatlash dasturini boshlagan edi. Bu loyihaga ham 100 million dollar ajratganmiz.
Kreditini vaqtida to‘lagan ayol tadbirkorlarga ushbu dastur doirasida 100 million so‘mgacha garovsiz kredit berishni boshlaymiz.
Shuningdek, mahallada 5 nafar ayolni biznesga olib kirgan 1 ming nafar “ustoz” tadbirkorlarga 50 million so‘mgacha grant ajratiladi.
Markaziy bank (T.Ishmetov) tijorat banklari bilan birga ikki oy muddatda banklarda xotin-qizlar uchun yangicha yondashuv asosida moliyaviy xizmatlarni yo‘lga qo‘yish uchun mas’ul bo‘ladi.
Masalan, tug‘ruq ta’tiliga chiqqan ayollar uchun bank kreditlari bo‘yicha to‘lovlar muddati 10 oygacha uzaytiriladi.
Endi ayollar tadbirkorligini rivojlantirish bo‘yicha 4 bosqichli yangi tizimni yo‘lga qo‘yamiz.
Birinchi bosqichda biznesga qiziqqan, lekin ko‘nikmasi bo‘lmagan 20 ming nafar xotin-qiz tadbirkorlikka o‘qitiladi. Bunga Savdo-sanoat palatasi (D.Vahobov, N.Shotursunova) mas’ul bo‘ladi.
Ikkinchi bosqichda “Xalq banki” (Sh.Otaboyev, G.Rashidova) o‘zini o‘zi band qilgan 100 ming nafar ayolning kichik tadbirkor bo‘lishi uchun ko‘maklashadi.
Uchinchi bosqichda har bir tumanda 2 tadan kichik korxonani namunali o‘rta biznes darajasiga olib chiqishga “Hamroh” kompaniyasi (D.Nurmatova) mas’ul bo‘ladi.
To‘rtinchi bosqichda Savdo-sanoat palatasi (D.Vahobov) eng faol 50 nafar ayol tadbirkorni yillik aylanmasi 100 milliard so‘mdan oshadigan “chempion tadbirkor”ga aylantiradi.
Joriy yilda 60 ta tumanni “ishsizlik va kambag‘allikdan xoli hudud”ga aylantirish bo‘yicha katta marra olganmiz. Bunga qo‘shimcha ravishda hokimlar har bir viloyatning 2 tadan tumanini ishsiz ayollar qolmaydigan hududga aylantirish uchun mas’ul bo‘ladi.
Umuman, 2025 yil ayollar bandligini ta’minlashda hal qiluvchi yil bo‘ladi.
Xotin-qizlarni kasb-hunarga o‘qitish, ishli qilish va tadbirkorlikni rivojlantirish hisobidan 2 million nafar ayolning bandligi ta’minlanadi.
Bunda Markaziy bank (T.Ishmetov) tijorat banklari bilan 1 million 300 ming nafar, Kasaba uyushmalari federatsiyasi (Q.Rafiqov) “Ayollar daftari”ga kiritilgan 636 ming, Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi (Z.Mahkamova) tadbirkorlik qilish istagida bo‘lgan 100 ming nafar xotin-qizni o‘qitib, ish bilan ta’minlash va biznesini ochishga ko‘maklashish uchun mas’ul bo‘ladi.
Z.Mahkamova, Q.Rafiqov bugun aytilgan har bir yo‘nalish bo‘yicha belgilangan vazifalar ijrosini viloyat, tuman, mahalla darajasida samarali tashkil etishga mas’ul bo‘ladi.
T.Norboyeva mahalliy kengashlar bilan birga bu ishlarni tizimli nazoratga olib, mas’ullar ishtirokida ularni muntazam muhokama qilib boradi.
Muhtarama opa-singillar!
Bugungi kunda hayotimiz, odamlarning turmush tarzi, tafakkuri, dunyoqarashi va madaniyati tobora yuksalib bormoqda.
Oldimizga barcha soha va yo‘nalishlarda g‘oyat ulug‘vor maqsadlarni qo‘ymoqdamiz.
Bunga erishish uchun biz tayanadigan yetuk avlodni tarbiyalab, voyaga yetkazish siz, azizlarning – fidoyi onalarning qo‘lida.
Shuning uchun siz, muhtarama ayollarimizga ulkan tahsinlar aytib, sizlarni qo‘llab-quvvatlashdan hech qachon charchamaymiz.
Bugungi bayram munosabati bilan mehnat faoliyati va jamoat ishlarida katta natijalarga erishgan, el-yurtimiz o‘rtasida hurmat va e’tibor topgan muhtarama ayollarimizdan bir guruhi davlatimizning yuksak orden va medallari bilan taqdirlandilar.
Shuningdek, o‘zining bilimi, iqtidori va odobi bilan tengdoshlariga namuna bo‘lib kelayotgan qizlarimizdan 28 nafari turli sohalardagi yutuqlari uchun Zulfiya nomidagi davlat mukofotiga sazovor bo‘ldilar.
Vatanimizning yuksak mukofotlari barchangizga muborak bo‘lsin!
Sizlarni o‘z nomimdan, butun xalqimiz nomidan yana bir bor chin yurakdan tabriklab, kelgusi ishlaringizda ulkan yutuq va omadlar tilayman.
Doimo sog‘-omon bo‘linglar!
Bugun biz mard va olijanob xalqimizga, uning bunyodkorlik salohiyatiga ishonib, boshlagan ulkan islohotlarimizni qat’iy davom ettirishimiz, yangi bosqichga ko‘tarishimiz lozim.
Jonajon Vatanimizning yangi yuksalish davrini barpo etishda aziz ayollarimiz doimo oldingi safda bo‘ladilar, deb ishonaman.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в своей речи на торжественном мероприятии, посвященном 8 марта – Международному женскому дню, поздравил женщин страны. Текст речи главы государства был опубликован пресс-службой президента:
Ассалому алейкум, дорогие сестры, милые девушки!
Прежде всего, от всей души поздравляю вас, дорогие, всех женщин нашей многонациональной родины с 8 марта – Международным женским праздником.
Наш великий предок Алишер Навоий, восхваляя образ матери, почитаемую женщину, призывал всех нас быть преданными на пути их счастья и благополучия, и это не без основания.
Действительно, в развитии высоких человеческих ценностей, таких как доброта, благородство, любовь и верность, в укреплении семейного очага ваше служение не сравнимо ни с чем.
Тот факт, что сегодняшний благословенный праздник проходит в священный месяц Рамазан, еще больше подчеркивает его благую суть и содержание.
Святая наша религия также призывает всегда делать добро нашим уважаемым матерям, милым сестрам и добрым дочерям, уважать их достоинство.
Пусть такие радостные праздники будут благословением для всех вас!
Уважаемые участники собрания!
В последние годы обеспечение прав и интересов женщин, возвышение их достоинства занимает ведущее место в государственной политике Нового Узбекистана.
Сегодня мы с благодарностью отмечаем, что наши уважаемые женщины вносят достойный вклад в стремительное развитие нашей Родины в различных сферах и отраслях.
Например, если в 2017 году женщины составляли в среднем 20 процентов в сфере управления, то сейчас эта цифра достигла 35 процентов. 38 процентов депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса составляют женщины, 27 процентов членов Сената также женщины.
Участие женщин в государственной власти и парламентской деятельности положительно сказывается на развитии нашего общества, как показывает сама жизнь.
Что самое важное, наши умные, образованные и талантливые женщины становятся примером во всех сферах государства и общества.
В прошлом году на Олимпийских и Паралимпийских играх три женщины-спортсменки из состава нашей делегации завоевали золотые, восемь серебряных и три бронзовые медали, что является беспрецедентным достижением в нашей истории.
Наши девушки также поднимают флаг Узбекистана в области культуры и искусства. В прошлом году 25 наших талантливых девушек стали победительницами престижных международных конкурсов в области культуры и искусства, а на республиканских конкурсах – 71 девушка, что также подтверждает это.
Мы создадим дополнительные условия для расширения ряда таких женщин, чтобы наши девушки вышли на арену как созидательное поколение.
Конечно, такие масштабные наши дела справедливо признаются на международном уровне.
Дорогие соотечественники!
Нам необходимо понять одну истину. Заботы и трудности женщин, а также их ответственность значительно выше, чем у мужчин.
Женщины, которые занимаются домашними делами, воспитывают детей, получают образование, работают и занимаются предпринимательством, являются настоящими героями нашего времени.
В Новом Узбекистане облегчение бремени женщин и создание необходимых условий для них во всех сферах всегда будет одним из приоритетных направлений государственной политики.
По этой причине, в соответствии с принципом социального государства, закрепленным в нашей обновленной Конституции, мы радикально организуем работу в области социальной защиты. В этом направлении в каждом районе изучается положение женщин, и 1 миллион женщин, нуждающихся в социальной защите и помощи, были внесены в "Женский реестр".
В этом году с каждой из них будет работать адресно, 162 тысячи женщин с инвалидностью получат медицинскую помощь в санаториях, больницах и в своем районе, 130 тысяч женщин, потерявших кормильца, получат материальную помощь, еще 6 тысяч женщин улучшат свои жилищные условия, трудоспособные и ищущие работу сестры будут трудоустроены.
Кроме того, каждый год 50 тысяч женщин, оказавшихся в трудной ситуации, будут отправлены в живописные места нашей страны для учебы и отдыха. Им будет оказана психологическая помощь, организованы мотивационные семинары по обучению предпринимательским навыкам.
Председатель Федерации профсоюзов Узбекистана Q.Рафиков будет руководить этими работами.
Здоровье женщин – это основа здорового и сильного общества.
С этой целью 230 родильных учреждений нашей страны будут оснащены 21 тысячей самых современных медицинских приборов. Кроме того, в этом году будет проведен скрининг для раннего выявления рака у 1,5 миллиона женщин.
Популяризация физической культуры и спорта среди женщин способствует формированию здоровой атмосферы в обществе. Поэтому в этом году 4 миллиона женщин из всех районов будут привлечены к массовым спортивным соревнованиям.
Мы должны сделать одну важную истину правилом нашей жизни. Если женщины здоровы – семья будет крепкой, в ней возрастет духовная атмосфера, трудовая активность, уверенность в будущем.
Сегодня в нашей стране 40 тысяч таких семей служат примером для всех, и то, что в прошлом году 208 из них были награждены знаком "Образцовая семья", радует нас всех.
Приведу один пример. Семья Кузибоевых из Тошлоqского района на протяжении 45 лет служит примером для всех. Глава семьи, Мукаддамхон апа, посвятила 35 лет своей жизни обучению подрастающего поколения. Она вместе с супругом организовала фермерское хозяйство, обеспечив доход для почти 50 семей в районе.
Обратите внимание на еще один аспект. Эта семья взяла на попечение более 30 нуждающихся семей, заботится о их детях, помогает им получать образование и осваивать профессии.
В борьбе за воспитание гармоничного поколения и против бедности нам нужны такие образцовые семьи, которые являются нашими опорами, и это заслуживает всяческого признания.
Пользуясь случаем, выражаю искреннюю благодарность таким образцовым семьям, которые являются символом Нового Узбекистана.
Чем больше таких семей, тем сильнее будет наша Родина, тем мощнее будет наш народ! Образцовая семья станет основой для образцового и справедливого общества.
Дорогие сестры!
Вам всем хорошо известно, что в последние годы мы уделяем особое внимание качественному образованию женщин.
Я никогда не устану повторять одну мысль.
Если мы обучим одну девушку, мы образуем всю семью. Если семья образованная и просвещенная, то сознание и культурный уровень общества также поднимутся.
То, что более 52 процентов студентов из 203 высших учебных заведений нашей страны составляют женщины, является практическим результатом этой благородной идеи. В прошлом году почти 15 тысяч женщин, обучающихся в магистратуре, получили около 100 миллиардов сумов на оплату контрактов.
В настоящее время более 6200 женщин занимаются научной деятельностью, 25 процентов научных разработок создают наши ученые-женщины, что также свидетельствует о том, что их место в обществе укрепляется. Наличие среди них представителей науки, признанных на международном уровне, приносит всем нам безграничную гордость и вдохновляет молодежь на новые достижения.
Например, наша известная микробиолог Дилфуза Эгамбердиева была удостоена престижной международной премии ЮНЕСКО имени Карлоса Финлея за свои научные исследования по выращиванию высокоурожайных культур на солончаках.
В стране, где женщины образованные и квалифицированные, царит мир и развитие. Народ, у которого женщины просвещенные, обязательно будет счастлив.
По этой причине мы будем создавать все условия для того, чтобы наши девочки в каждой семье полностью охватывались детскими садами и школами, осваивали современные профессии и иностранные языки, получали высшее образование. В частности, в этом году 250 тысяч наших девочек будут охвачены высшим образованием. Это в 3,5 раза больше, чем в 2017 году. В результате каждая махалля получит возможность обучить 25-30 женщин в высших учебных заведениях.
Для этого председатель Комитета по делам семьи и женщин З.Махкамова, министр дошкольного и школьного образования Х.Умарова организуют работу с нашими девушками в старших классах каждой школы на индивидуальной основе, готовя их к поступлению в высшие учебные заведения.
В этом году мы запускаем проект "Яркое будущее" по обучению талантливой молодежи из семей с тяжелыми условиями жизни за границей. В рамках этого проекта не менее 200 наших девочек будут ежегодно отправлены на учебу в престижные университеты мира.
Министр высшего образования, науки и инноваций Q.Шарипов, министр по сокращению бедности и занятости Б.Зохидов, председатель Торгово-промышленной палаты Д.Вахобов будут ответственны за обучение еще 250 тысяч женщин профессиям и предпринимательству.
Мы понимаем, что согласие нашего народа, прежде всего, ваше согласие.
В этом отношении самой большой проблемой, беспокоящей наших женщин, является безработица. Поэтому мы реализуем большие программы по обеспечению занятости женщин и привлечению их к предпринимательству. В прошлом году на эти цели было выделено 17 триллионов сумов кредита. Благодаря такому вниманию наши женщины-предприниматели в прошлом году создали продукцию на сумму 81 триллион сумов и осуществили экспорт на 450 миллионов долларов, что, безусловно, заслуживает похвалы.
Например, предпринимательша Шахноза Каримова, производящая кондитерские и хлебобулочные изделия в городе Навои, обучила и приняла на работу 50 нуждающихся женщин. Она также оплатила первоначальный взнос на покупку жилья для 10 из них.
Что самое важное, такие щедрые предпринимательницы встречаются во всех наших регионах. Они продвигают проект "Я – созидательная женщина", обучая тысячи женщин в махаллях профессиям и помогая им зарабатывать, что, честно говоря, очень меня вдохновляет.
Я считаю таких женщин-предпринимателей, которые берут на себя большую социальную ответственность, "Созидательными женщинами Нового Узбекистана" и выражаю им глубокую благодарность. Я готов создать для них все дополнительные условия и облегчения, которые им нужны.
В качестве практического шага, как вы думаете, если мы создадим Совет предпринимательниц при Торгово-промышленной палате?
Этот совет, если он будет напрямую поднимать вопросы, которые беспокоят женщин-предпринимателей на местах, перед парламентом, я думаю, будет как раз кстати.
Заместитель председателя Торгово-промышленной палаты Нодира Шотурсунова будет руководить этими работами.
В этом году мы поставили большие цели по обеспечению занятости 2 миллионов женщин, из которых 1 миллион 300 тысяч женщин будут привлечены к предпринимательству. Для этого коммерческие банки предоставят удобные финансовые пакеты для развития женского предпринимательства.
Например, "Национальный банк" (А.Мирсоатов) окажет помощь проектам не менее 200 тысяч женщин в сфере услуг. "Туронбанк" (Ч.Мирзаев) предоставит дешевые кредиты для 150 тысяч женщин в лимонном бизнесе.
Аналогично, "Микрокредитбанк" (О.Ботайев) в птицеводстве – 160 тысяч, "Саноат qurilish bank" (А.Акбаржонов) в производстве овощей и рассады – 160 тысяч, "Халқ банки" (Ш.Отабоев) в производстве винограда, брокколи и местной капусты – 150 тысяч, "Агробанк" (Е.Қахоров) в садоводстве – 144 тысячи, "Банк развития бизнеса" (С.Анақлиев) в производстве зелени, болгарского перца, баклажанов и помидоров – 94 тысячи, "Асакобанк" (Қ.Тоʻлаганов) в фармацевтике и виноградарстве – 82 тысячи, "Алоқабанк" (К.Ирисбекова) в IT, пчеловодстве и производстве фруктов – 58 тысяч женщин будут помогать трудоустроиться.
С этой целью в этом году в махаллях будет выделено дополнительно 3,3 триллиона сумов на проекты женского предпринимательства. В частности, в рамках программ семейного предпринимательства будет выделено еще 100 миллионов долларов. Кроме того, коммерческие банки также привлекут 100 миллионов долларов и предоставят беспроцентные кредиты до 50 миллионов сумов женщинам, которые самостоятельно трудоустроились в махаллях.
Компания "Хамроҳ", созданная в прошлом году, начала программу поддержки женщин-предпринимателей на новой основе. Мы также выделили 100 миллионов долларов на этот проект.
Женщинам-предпринимателям, которые вовремя погасили свои кредиты, в рамках этой программы будет предоставлен беспроцентный кредит до 100 миллионов сумов.
Кроме того, 1000 "учителей" предпринимателей, которые привлекли 5 женщин к бизнесу в махалле, получат грант до 50 миллионов сумов.
Центральный банк (Т.Ишметов) совместно с коммерческими банками будет ответственен за внедрение новых финансовых услуг для женщин в банках в течение двух месяцев.
Например, для женщин, находящихся в декретном отпуске, срок платежей по банковским кредитам будет продлен до 10 месяцев.
Теперь мы внедрим новую четырехступенчатую систему развития женского предпринимательства.
На первом этапе 20 тысяч женщин, заинтересованных в бизнесе, но не имеющих навыков, будут обучены предпринимательству. За это будут отвечать Торгово-промышленная палата (Д.Вахобов, Н.Шотурсунова).
На втором этапе "Халқ банки" (Ш.Отабоев, Г.Рашидова) поможет 100 тысяч женщин, которые самостоятельно трудоустроились, стать мелкими предпринимателями.
На третьем этапе "Хамроҳ" (Д.Нурматова) будет отвечать за вывод двух малых предприятий в каждом районе на уровень среднего бизнеса.
На четвертом этапе Торгово-промышленная палата (Д.Вахобов) превратит 50 самых активных женщин-предпринимателей в "чемпионов-предпринимателей" с годовым оборотом более 100 миллиардов сумов.
В этом году мы поставили большие цели по превращению 60 районов в "территории, свободные от безработицы и бедности". Кроме того, губернаторы будут ответственны за превращение по 2 района в каждой области в районы, где не останется безработных женщин.
В целом, 2025 год станет решающим годом для обеспечения занятости женщин.
Обеспечение занятости 2 миллионов женщин за счет обучения их профессиям, трудоустройства и развития предпринимательства.
В этом направлении Центральный банк (Т.Ишметов) совместно с коммерческими банками будет ответственен за обучение 1 миллиона 300 тысяч женщин, внесенных в "Женский реестр", Федерация профсоюзов (Q.Рафиков) – за 636 тысяч, Комитет по делам семьи и женщин (З.Махкамова) – за 100 тысяч женщин, желающих заниматься предпринимательством, обеспечивая их работой и помогая открыть бизнес.
З.Махкамова и Q.Рафиков будут ответственны за эффективную организацию выполнения задач, обозначенных по каждому направлению, на уровне областей, районов и махаллей.
T.Норбойева будет систематически контролировать эти работы совместно с местными советами, регулярно обсуждая их с участием ответственных лиц.
Уважаемые сестры!
Сегодня наша жизнь, образ жизни людей, мышление, мировоззрение и культура постоянно развиваются.
Мы ставим перед собой величественные цели во всех сферах и направлениях.
Для достижения этого мы должны воспитать и вырастить зрелое поколение, и это в ваших руках, дорогие, преданные матери.
Поэтому мы никогда не устанем говорить вам огромные слова благодарности и поддерживать вас.
По случаю сегодняшнего праздника группа уважаемых женщин, добившихся больших успехов в трудовой деятельности и общественной жизни, и пользующихся уважением и вниманием среди народа, была награждена высокими орденами и медалями нашего государства.
Кроме того, 28 наших девушек, которые своим знанием, талантом и нравом служат примером для своих сверстников, были удостоены Государственной премии имени Зулфии за свои достижения в различных областях.
Высокие награды нашей Родины пусть будут благословением для всех вас!
Поздравляю вас от своего имени и от имени всего нашего народа еще раз от всей души и желаю вам больших успехов и удачи в вашей дальнейшей деятельности.
Будьте всегда здоровы!
Сегодня мы должны уверенно продолжать наши масштабные реформы, начатые, полагаясь на мужественный и благородный народ, его созидательный потенциал, поднимая их на новый уровень.
Я верю, что наши дорогие женщины всегда будут на переднем крае в создании новой эпохи возрождения нашей Родины.
Поздравляю вас с сегодняшним благословенным праздником еще раз от всей души.
Желаю всем вам здоровья, мирного и спокойного дома, а также самого большого богатства в мире – семейного счастья и благополучия.