Do‘stlik tumanida o‘qituvchining 115 mln so‘m maoshi undirib berildi
Navro‘z ayyomi – ezgulik, saxovat va yangilanish fasli. Ayni shu kunlarda ustoz va muallimlarning mashaqqatli mehnatini qadrlash, ularning haq-huquqlarini ta’minlash yanada muhim ahamiyat kasb etadi.
Ammo, afsuski, barcha rahbarlar ham buni anglayvermaydi. Do‘stlik tumanidagi umumta’lim maktabi rahbariyatining e’tiborsizligi oqibatida o‘qituvchi o‘z haqini talab qilish uchun sudga murojaat qilishga majbur bo‘lgan.
Sudning qonuniy qaroriga asosan Majburiy ijro byurosi Do‘stlik tumani bo‘limining keskin choralari natijasida adolat tiklandi va o‘qituvchining 115 mln so‘mlik oylik ish haqi Navro‘z arafasida undirib berildi.
Shuni unutmaslik kerakki, o‘z vaqtida to‘lanmagan ish haqi – bu nafaqat xodimning moddiy zarari, balki uning qonuniy huquqlarining buzilishidir. Majburiy ijro byurosi bu kabi holatlarga toqat qilmaydi va qonun doirasida barcha choralarni ko‘radi.

В районе Достлик учителю была выплачена зарплата в 115 миллионов сумов
Навруз – это время доброты, щедрости и обновления. В эти дни особенно важно ценить труд учителей и преподавателей, обеспечивать их права и интересы.
Однако, к сожалению, не все руководители это понимают. Из-за безразличия руководства общеобразовательной школы в районе Достлык учитель был вынужден обратиться в суд для защиты своих прав.
На основании законного решения суда, благодаря решительным мерам отдела обязательного исполнения в районе Достлык, справедливость была восстановлена, и зарплата учителя в размере 115 миллионов сум была выплачена накануне Навруза.
Нельзя забывать, что невыплаченная вовремя зарплата – это не только материальный ущерб для сотрудника, но и нарушение его законных прав. Отдел обязательного исполнения не терпит подобные ситуации и принимает все меры в рамках закона.