пасмурно ветер 3.9 м/с, З
Musobaqa 28 martdan 16 aprelygacha bo‘lib o‘tadi. Bu xalqaro shaxmat musobaqasi dunyoning eng kuchli shaxmatchilarini jamlab, eng oliy sport sovrinlari uchun kurash olib borilmoqda.
Turnir g‘olibi amaldagi jahon chempioni Gukesh Dommarajuga qarshi rasmiy o‘yinda o‘zaro dona surish huquqini qo‘lga kiritadi. O‘zbekiston sharafini himoya qilayotgan 2745 reytingga ega iqtidorli grossmeyster Javohir Sindarov ushbu musobaqada faol ishtirok etmoqda.
U yuqori darajadagi o‘yinlari bilan o‘zini chempionlik uchun jiddiy nomzod sifatida ko‘rsatmoqda. Sindarovning strategik mahorati va chuqur tayyorgarligi butun dunyo shaxmat ixlosmandlarining e’tiborini tortmoqda.
Turnirning muhim burilish nuqtasi 1 aprel kuni bo‘lib o‘tdi. To‘rtinchi turda Javohir Sindarov amerikalik kuchli grossmeyster Fabiano Karuanaga qarshi o‘yin olib bordi.
O‘zbekistonlik shaxmatchi ajoyib taktika va mahoratini namoyish etib, 1:0 hisobida g‘alaba qozondi. Bu g‘alaba uning yuqori salohiyatini ko‘rsatibgina qolmay, turnir jadvalida yetakchi o‘ringa ko‘tarilishiga imkon berdi.
To‘rtinchi tur yakunlariga ko‘ra, Javohir Sindarov 3,5 ochko bilan birinchi o‘rinda turibdi. Ikkinchi o‘rinda 2,5 ochko bilan Fabiano Karuana bor.
Uchinchi o‘rindan beshinchi o‘ringa qadar 2 ochkodan jamg‘argan Anish Giri, Rameshbabu Praggnanandxa va Mattias Blyubaum joylashgan. Hikaru Nakamura va Vey I 1,5 ochko bilan oltinchi va yettinchi o‘rinlarni egallab turibdi.
Andrey Yesipenko esa 1 ochko bilan sakkizinchi o‘rinda. Oldinda musobaqada yanada qizg‘in kurashlar kutilyapti.
3 aprel kuni beshinchi turda Javohir Sindarov yana amerikalik grossmeyster Hikaru Nakamuraga qarshi qora donalarda o‘ynaydi. Uchrashuv Toshkent vaqti bilan soat 17:30 da boshlanishi rejalashtirilgan.
O‘zbekiston va butun dunyo shaxmat muxlislari Sindarovning ajoyib natijalarini davom ettirib, jahon chempionligi o‘yini uchun yana bir qadam yaqinlashishiga umid qilmoqda. Manba: One.uz

Престижный турнир претендентов ФИДЕ 2026 года в настоящее время продолжается в городе Пафос на Кипре. Об этом сообщает Zamin.uz.
Соревнование проходит с 28 марта по 16 апреля. Этот международный шахматный турнир собирает сильнейших шахматистов мира, которые борются за высшие спортивные награды.
Победитель турнира получит право сыграть официальную партию с действующим чемпионом мира Гукешем Доммараджу. Талантливый гроссмейстер с рейтингом 2745, защищающий честь Узбекистана, Джавохир Синдаров активно участвует в этом соревновании.
Он демонстрирует себя как серьёзный кандидат на чемпионство благодаря высоким игровым качествам. Стратегическое мастерство и глубокая подготовка Синдарова привлекают внимание шахматных поклонников со всего мира.
Важный поворотный момент турнира произошёл 1 апреля. В четвёртом туре Джавохир Синдаров сыграл против сильного американского гроссмейстера Фабиано Каруаны.
Узбекский шахматист продемонстрировал великолепную тактику и мастерство, одержав победу со счётом 1:0. Эта победа не только показала его высокий потенциал, но и позволила подняться на лидирующую позицию в турнирной таблице.
По итогам четвёртого тура Джавохир Синдаров занимает первое место с 3,5 очками. На втором месте с 2,5 очками находится Фабиано Каруана.
С третьего по пятое место с 2 очками расположились Аниш Гири, Рамешбабу Прагнанандха и Маттиас Блюбаум. Хикару Накамура и Вэй И занимают шестое и седьмое места с 1,5 очками.
Андрей Есипенко находится на восьмом месте с 1 очком. Впереди ожидаются ещё более напряжённые сражения в турнире.
3 апреля в пятом туре Джавохир Синдаров снова сыграет против американского гроссмейстера Хикару Накамуры чёрными фигурами. Встреча запланирована на 17:30 по ташкентскому времени.
Шахматные болельщики Узбекистана и всего мира надеются, что Синдаров продолжит показывать отличные результаты и сделает ещё один шаг к игре за звание чемпиона мира. Источник: One.uz