Ma’lumki, Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 28-fevraldagi 130-son qaroriga binoan, pedagoglarni attestatsiyadan o‘tkazish tartibi takomillashtirildi, deb Ta’lim xabarlari sayti xabar berdi.
Qarorga ko‘ra, 2025-yil 1-sentabrdan boshlab barcha pedagoglar har 5 yilda attestatsiya test sinovlariga jalb qilinadi va umrbod malaka toifasi berish amaliyoti bekor qilinadi.
Ammo 2025-yil 1-sentabrga qadar quyidagi talablarga javob beradigan pedagoglar majburiy attestatsiyaga jalb etilmaydi va ularga amaldagi malaka toifasi (lavozimi) bo‘yicha haq to‘lash davom ettiriladi:
– oliy malaka toifasini (bosh o‘qituvchi lavozimini) 15 yil davomida uzluksiz saqlaganlar;
– pedagogik faoliyat bo‘yicha 25 yil yoki undan ko‘p ish tajribasiga ega bo‘lganlar;
– pensiya yoshiga chiqishiga 5 yil yoki undan kam vaqt qolganlar;
– pensiya yoshiga to‘lgan va pedagogik faoliyatni davom ettirayotganlar.
Shu mezonlardan biriga javob beradigan pedagoglar attestatsiyadan ozod etiladi va 1-sentabrdan keyin ham ular uchun bu talab qo‘llanilmaydi.
Ammo bu mezonlarga mos kelmaydigan pedagoglar keyinchalik 15 yillik tajriba yoki pensiya yoshiga yetgan bo‘lsa ham, har 5 yilda majburiy attestatsiyadan o‘tishlari kerak bo‘ladi.
Qonunchilikka ko‘ra, 2025-yil 1-sentabrdan so‘ng kuchga kirgan normalar faqat shu kundan keyingi holatlarga nisbatan qo‘llaniladi.
Shuningdek, 2025-yil 1-sentabrgacha belgilangan mezonlarga javob beruvchi pedagoglarga faqat malaka muddati tugaganidan so‘ng toifasi qayta rasmiy beriladi va umrbod saqlanadi.

Какие педагоги сохраняют квалификационную категорию на протяжении всей жизни?
Известно, что в соответствии с постановлением Кабинета Министров от 28 февраля 2025 года № 130 порядок аттестации педагогов был усовершенствован, сообщает сайт «Новости образования».
Согласно постановлению, с 1 сентября 2025 года все педагоги будут привлекаться к аттестационным тестам каждые 5 лет, а практика присвоения квалификационной категории на всю жизнь отменяется.
Однако до 1 сентября 2025 года педагоги, соответствующие следующим требованиям, не будут обязаны проходить аттестацию, и им будет продолжаться выплата по действующей квалификационной категории (должности):
– сохранявшие высшую квалификационную категорию (должность старшего учителя) в течение 15 лет;
– имеющие 25 лет или более стажа педагогической деятельности;
– оставшиеся на 5 лет или менее до выхода на пенсию;
– достигшие пенсионного возраста и продолжающие педагогическую деятельность.
Педагоги, соответствующие одному из этих критериев, будут освобождены от аттестации, и после 1 сентября для них это требование не будет применяться.
Однако педагоги, не соответствующие этим критериям, даже если у них будет 15-летний стаж или они достигнут пенсионного возраста, должны будут проходить обязательную аттестацию каждые 5 лет.
Согласно законодательству, нормы, вступившие в силу после 1 сентября 2025 года, будут применяться только к случаям, возникшим после этой даты.
Кроме того, педагогам, соответствующим установленным критериям до 1 сентября 2025 года, квалификация будет повторно присвоена только после истечения срока действия квалификации и будет сохраняться на всю жизнь.