Buxorolik erkakni 152 million so‘mga chuv tushirgan «qiz» aslida kim edi?
– Rosa qiynalib ketdi-i-im, oila, ro‘zg‘or tashvishlaridan ezildim. Ko‘zlarimni «chirt» yumib, birorta xorij davlatiga ketsammikin? Pulsizlikdan, chorasizlikdan qiynaldim. Yashashdan ham umidim qolmadi, – telefon orqali yig‘lab so‘zladi «qiz».
– Yo‘q, unday qilma, Gulim, men sening muammolaringni bugunoq yechaman. Faqat sen o‘zingni qo‘lga ol!– dedi Rahmon va «qiz» jo‘natgan plastik karta raqamiga salkam 152 million so‘m pullarni hech ikkilanishlarsiz o‘tkazdi...
G‘ijduvonlik fuqaro Rahmon Umarov o‘zini «Gulnoza Olimova» deb tanishtirgan qiz bilan 2-3 oydan buyon uzluksiz telefon orqali muloqotda bo‘lib kelgan. Qo‘ng‘iroqday ovozi va telegram tarmog‘i orqali jo‘natgan betakror suratlari bilan fikri-o‘yi, xayollarini o‘g‘irlagan qiz, hatto, uni aqldan ozdirayozgan. Qiz o‘zini Xalqaro Navoiy aeroporti aviakassasida ishlashini, Navoiy shahrida ijarada yashab kelayotganini aytgan.
Kunlarning birida «qiz» yigitga qo‘ng‘iroq qilib, ijara pulini bera olmayotganini, uy egasi uni uydan chiqarib yubormoqchi bo‘layotganini aytib, Rahmon Umarovda rahm va achinish tuyg‘usini oshirgan. Plastik kartalariga zudlik bilan pul tushirib berishini iltimos qilib, yig‘lagan. Rahmon Umarov salkam 152 million so‘m pullarni hech e’tirozlarsiz uning tomonidan yuborilgan plastik kartalarga ko‘chirib bergan.
Oradan ko‘p o‘tmay, Rahmon Umarov uzoq vaqtdan buyon telefon orqali muloqotda bo‘lib, hatto, unga ipsiz bog‘lanib qolgan sevgilisi aslida, «qiz» emas, 28 yoshli erkak ekanini bilib qolgan. Va o‘zining aldanib, bir firibgarga «chuv» tushgani haqida huquq-tartibot idoralariga ma’lum qilgan. Holat yuzasidan olib borilgan tergov va sud-tergov harakatlari davomida haqiqatan ham «Gulnoza Olimova» qiz bola emas, aslida qashqadaryolik Farid Botirov bo‘lib chiqqan. O‘rganilishicha, aybdor firibgarlik yo‘li bilan qo‘lga kiritgan pullarining faqatgina 25 million so‘minigina o‘z egasiga qaytara olgan. Qolganini o‘z ehtiyojlari uchun sarflab yuborgan.
«Jinoyat ishlari bo‘yicha Qorovulbozor tuman sudi tomonidan ko‘rib chiqilgan ushbu sud ishi aybdorga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi jinoyat kodeksining 168-moddasi (Firibgarlik)ni qo‘lladi. Buxoro viloyat sudi jinoyat ishlari bo‘yicha sudlov hay’ati apellyatsiya instansiyasi ham aybdorga berilgan jazoni o‘zgarishsiz qoldirdi. Farid Botirovga nisbatan 5 yil muddatga ozodlikdan mahrum etish jazosi qo‘llanildi. U jazoni umumiy tartibli koloniyalarda o‘taydigan bo‘ldi. Jinoyatchi o‘z qilmishiga yarasha jazosini oldi. Biroq, fuqarolarimizdan ijtimoiy tarmoqlardan foydalanayotganda, ehtiyot bo‘lishlikni, har xil nayrang va aldovlarga ishonmasliklarini so‘rab qolamiz», – dedi Buxoro viloyati sudi sudyasi Nozimjon Jo‘rayev.

Кто на самом деле была «девушка», которая обманула бухарского мужчину на 152 миллиона сумов?
– Роза, я так измучилась, семья, домашние заботы давят на меня. Закрыв глаза, неужели мне уехать в какую-нибудь зарубежную страну? Я страдаю от безденежья, от безысходности. У меня даже надежды на жизнь не осталось, – плача по телефону сказала «девушка».
– Нет, не делай так, Гулим, я сегодня же решу твои проблемы. Только соберись! – сказал Рахмон и без колебаний перевел почти 152 миллиона сумов на пластиковую карту, которую отправила «девушка»...
Гражданин Гиждувана Рахмон Умаров уже 2-3 месяца непрерывно общался по телефону с девушкой, которая представилась как «Гулноза Олимова». Ее голос, похожий на звонок, и уникальные фотографии, отправленные через мессенджер, завладели его мыслями и мечтами, даже чуть не свели его с ума. Девушка сказала, что работает в авиакассе Международного аэропорта Навои и снимает жилье в городе Навои.
В один из дней «девушка» позвонила парню и сказала, что не может заплатить за аренду, и хозяин хочет выгнать ее из квартиры, что вызвало у Рахмона Умарова чувство жалости и сострадания. Она просила срочно перевести деньги на ее пластиковую карту, плача. Рахмон Умаров без возражений перевел почти 152 миллиона сумов на отправленные ей пластиковые карты.
Не прошло много времени, как Рахмон Умаров, общаясь по телефону долгое время, узнал, что его «девушка», с которой он даже сильно связался, на самом деле не девушка, а 28-летний мужчина. И он сообщил правоохранительным органам о том, что стал жертвой мошенничества. В ходе расследования и судебных действий выяснилось, что на самом деле «Гулноза Олимова» – это не девушка, а Фарид Батиров из Кашкадарьинской области. По данным расследования, виновный смог вернуть лишь 25 миллионов сумов из полученных мошенническим путем денег. Остальное он потратил на свои нужды.
«Дело, рассмотренное судом по уголовным делам района Коровулбозор, применило к обвиняемому статью 168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (Мошенничество). Судебная коллегия по уголовным делам Бухарского областного суда также оставила без изменений назначенное обвиняемому наказание. Фариду Батирову было назначено наказание в виде лишения свободы на 5 лет. Он будет отбывать наказание в колониях общего режима. Преступник получил наказание в соответствии с его деянием. Однако мы призываем наших граждан быть осторожными при использовании социальных сетей и не верить различным уловкам и обманам», – сказал судья Бухарского областного суда Нозимжон Жораев.