Surxondaryoda narkokuryer 82,5 kg giyohvand modda bilan qo‘lga olindi
Surxondaryo viloyati Sariosiyo tumanida yashovchi 1977 yilda tug‘ilgan, muqaddam sudlangan fuqaro DXX va ichki ishlar organlari o‘tkazgan tezkor tadbirda 82 kg. 478 gr. «opiy» giyohvandlik moddasi bilan qo‘lga tushdi. Bu haqda Davlat xavfsizlik xizmati xabar berdi.
Manbaga ko‘ra, qo‘lga olingan shaxs tojikistonlik narkokuryerlar tomonidan Uzun tumanidagi xufiya joyda qoldirib ketilgan moddani 2000 dollar evaziga mahalliy fermer xo‘jaliklaridan birining noturar binosiga yashirayotgan joyida qo‘lga olingan. Aniqlanishicha, u olgan xizmat xaqi evaziga, tojikistonlik narkosavdogarning ko‘rsatmasiga asosan, giyohvandlik moddasini kelgusida belgilangan joyga eltishni maqsad qilgan.
Shuningdek, DXX va IIV xodimlari hamkorligida Namangan viloyatining Kosonsoy tumanida o‘tkazilgan tezkor tadbirda 2001 yilda tug‘ilgan fuqaro sintetik giyohvandlik vositalarini «zakladka» tarzida joylashtirayotgan vaqtida qo‘lga olindi.
Boshqa bir holatda esa Toshkent shahrida vaqtincha yashovchi, 2001 va 2002 yillarda Qashqadaryo viloyatida tug‘ilgan 2 nafar shaxs Rossiyadan xalqaro pochta jo‘natmalari orqali 7 kg. 313 gr. sintetik kannabinoid analogi bo‘lgan «5-Fluro-ADB» giyohvand moddasini qabul qilib olganlarida qo‘lga olindi.

В Сурхандарье наркокурьер был задержан с 82,5 кг наркотического вещества
В Сариосийском районе Сурхандарьинской области был задержан 1977 года рождения, ранее судимый гражданин, который был пойман в ходе оперативного мероприятия, проведенного СНБ и органами внутренних дел, с 82 кг 478 г наркотического вещества «опий». Об этом сообщила Государственная служба безопасности.
По информации источника, задержанный был пойман в момент, когда он прятал оставленное таджикскими наркокурьерами вещество в одном из нежилых зданий местного фермерского хозяйства за 2000 долларов. Установлено, что за полученное вознаграждение он намеревался доставить наркотическое вещество в назначенное место по указанию таджикского наркоторговца.
Кроме того, в ходе совместного оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками СНБ и МВД в Косонсайском районе Наманганской области, был задержан гражданин 2001 года рождения, который размещал синтетические наркотики в виде «закладки».
В другом случае в Ташкенте были задержаны два человека, временно проживающие в городе, родившиеся в 2001 и 2002 годах в Кашкадарьинской области, когда они получили 7 кг 313 г синтетического каннабиноидного аналога «5-Fluro-ADB» через международные почтовые отправления из России.
Известно, что данный наркотик был отправлен в Узбекистан под другим товарным наименованием в пластиковых контейнерах.