Mehnat inspeksiyasi tekshiruvlari tartibi o‘zgaradi
Joriy yilning kuzidan boshlab O‘zbekiston Respublikasida mehnat munosabatlari sohasida davlat nazorati amalga oshirilish tartibi tubdan o‘zgaradi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Prezidentning 4 avgustdagi farmoni mehnat inspeksiyalari faoliyatida muhim yangiliklarni joriy etadi. Endilikda mehnat inspektorlariga korxonalarga oldindan xabar berish majburiyati bekor qilinadi.
Mehnat va aholini ijtimoiy muhofaza qilish vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, bu o‘zgarish milliy qonunchilikni xalqaro mehnat tashkilotining konventsiyalari bilan muvofiqlashtirishga qaratilgan. 2025 yil 1 sentabrdan boshlab davlat mehnat inspeksiyalari vakolatli organlarga xabar bermasdan tekshiruv o‘tkazish huquqiga ega bo‘ladi.
Shuningdek, risklarni tahlil qilish tizimi doirasida nazorat tadbirlari boshlanishidan 10 ish kuni oldin tadbirkorlik subyektlarini ogohlantirish talabi bekor qilinadi. Bu o‘zgarishlar biznes vakillarining oldindan tayyorgarliksiz inspektorlar bilan uchrashishiga olib keladi va nazoratning oshkoraligi hamda samaradorligini oshirishga xizmat qiladi.
Kutilmagan tekshiruvlar natijalari uch kun ichida “Yagona davlat nazorati” tizimiga kiritilishi shart. 2026 yil boshidan boshlab ma’muriy jarimalarni boshqarish jarayoni yanada raqamlashtiriladi.
1 yanvardan mehnat qonunchiligi buzilishlari uchun jarimalar Yagona milliy mehnat tizimi orqali elektron shaklda taqdim etiladi. Bu ish beruvchilarning jarimalarni qabul qilish va to‘lashda ishtirokini kamaytirib, jarayonni tezlashtirishga imkon beradi.
Farmonda qora bozor iqtisodiyotiga qarshi kurashga alohida e’tibor qaratilgan. Rasmiy ro‘yxatga olinmagan mehnat sharoitlari uchun qat’iy moliyaviy sanksiyalar belgilangan.
Birinchi bor xodimni rasmiylashtirmasdan ishlatganlik aniqlansa, jarima 30 baza hisoblash qiymatiga teng bo‘lib, hozirgi kunda taxminan 12,36 million so‘mni tashkil qiladi. Agar ish beruvchi bir yil ichida takroriy huquqbuzarlik qilsa, jarima miqdori 100 baza hisoblash qiymatiga, ya’ni 41,2 million so‘mgacha oshiriladi.
Mehnat va aholini ijtimoiy muhofaza qilish vazirligi, Adliya vazirligi hamda Savdo-sanoat palatasi birgalikda qisqa muddatda tegishli qonun loyihasini tayyorlab Vazirlar Mahkamasiga taqdim etishi belgilangan. Ushbu chora-tadbirlar xodimlarning huquqlarini himoya qilish, mehnat munosabatlarini qonuniylashtirish hamda ijtimoiy fondlarga tushumlarni ko‘paytirishga qaratilgan.
O‘zbekistonda Yagona milliy mehnat tizimi 2026 yildan boshlab jarimalarni boshqarish bilan birga elektron mehnat daftarchalarini yuritish imkonini beradi. Tizimda har bir rasmiy ishchi faoliyati, ish staji, olingan maosh va to‘langan soliqlar haqidagi ma’lumotlar saqlanib, raqamli mehnat tarixini shakllantiradi.

Порядок проведения проверок трудовой инспекции изменится
С осени текущего года в Республике Узбекистан кардинально изменится порядок осуществления государственного контроля в сфере трудовых отношений. Об этом сообщает Upl.uz.
Указ Президента от 4 августа вводит важные новшества в деятельность трудовых инспекций. Теперь трудовые инспекторы освобождаются от обязанности предварительного уведомления предприятий.
По данным Министерства труда и социальной защиты населения, эти изменения направлены на гармонизацию национального законодательства с конвенциями Международной организации труда. С 1 сентября 2025 года государственные трудовые инспекции получат право проводить проверки без уведомления уполномоченных органов.
Кроме того, в рамках системы анализа рисков отменяется требование предупреждать субъекты предпринимательства за 10 рабочих дней до начала контрольных мероприятий. Эти изменения приведут к встречам представителей бизнеса с инспекторами без предварительной подготовки и способствуют повышению прозрачности и эффективности контроля.
Результаты внеплановых проверок должны быть внесены в систему «Единый государственный контроль» в течение трёх дней. С начала 2026 года процесс управления административными штрафами будет ещё более цифровизирован.
С 1 января штрафы за нарушения трудового законодательства будут предоставляться в электронном виде через Единую национальную трудовую систему. Это позволит сократить участие работодателей в приёме и оплате штрафов и ускорить процесс.
В указе уделено особое внимание борьбе с теневой экономикой. За незарегистрированные трудовые отношения установлены строгие финансовые санкции.
Впервые при выявлении работы сотрудника без официального оформления штраф составит 30 базовых расчетных величин, что в настоящее время примерно равно 12,36 миллиона сумов. Если работодатель повторно нарушит закон в течение года, сумма штрафа увеличится до 100 базовых расчетных величин, то есть до 41,2 миллиона сумов.
Министерство труда и социальной защиты населения, Министерство юстиции и Торгово-промышленная палата совместно должны в кратчайшие сроки подготовить соответствующий законопроект и представить его Кабинету Министров. Эти меры направлены на защиту прав работников, легализацию трудовых отношений и увеличение поступлений в социальные фонды.
В Узбекистане с 2026 года Единая национальная трудовая система позволит не только управлять штрафами, но и вести электронные трудовые книжки. В системе будут храниться данные о деятельности каждого официального работника, стаже, полученной зарплате и уплаченных налогах, формируя цифровую трудовую историю.