Toshkent shahrining jinoyat ishlari bo‘yicha sud kollegiyasi 2025 yil fevral oyida o‘z xotiniga nisbatan shafqatsiz hujum qilgan erkak haqidagi hukmni o‘zgartirmasdan qoldirdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Sudlanuvchi uy-joy mojarosi, moliyaviy kelishmovchiliklar va giyohvandlik sababli qotillik qilishga uringanligi uchun 15 yil 3 oy muddatga ozodlikdan mahrum etildi. Hodisa poytaxtning bir tumanida sodir bo‘lgan va keng jamoatchilik e’tiborini tortgan.
Sud materiallariga ko‘ra, erkakning hujumiga uning xotini ularning umumiy uyini sotishga rozi bo‘lmaganligi sabab bo‘lgan. Jabrlanuvchining sudda aytishicha, eri uzoq vaqt davomida oilaviy mulkni sotib, narkotik vositalar sotib olish uchun pul topishga harakat qilgan.
Uy esa ikki farzand tarbiyalayotgan oilaning oxirgi qimmatli mulki bo‘lgan. Fojiali kunda jabrlanuvchi uyga qaytib kelib, erini oshxonada pichoqni o‘tkazayotganini ko‘rgan.
Unga ko‘ra, erining hujumi to‘satdan boshlangan va dastlab qo‘llari bilan kaltaklay boshlagan. Keyinchalik pichoq bilan jarohatlagani aniqlangan.
Tibbiyot xodimlari jabrlanuvchining tanasida turli darajadagi yigirma ortiq chuqur jarohatlar borligini qayd etishgan. Ayol shoshilinch ravishda kasalxonaga yotqizilgan va shifokorlarning sa’y-harakatlari tufayli omon qolgan.
Sud jarayonida u eri qilgan harakatlarni kechira olmasligini ta’kidlagan. Jinoyatchining harakatlari O‘zbekiston Jinoyat kodeksining 25-97-moddasi 2-qismi bo‘yicha qotillikka urinish, ayniqsa shafqatsizlik bilan va shaxsiy manfaat yo‘lida sodir etilgan, shuningdek, xavfli qayta sodir etilish sifatida baholangan.
Birinchi sudda barcha dalillar asosida ayb to‘liq isbotlangan. Sudlanuvchi esa hukmga rozi bo‘lmay, uni yengillashtirish uchun apellyatsiya shikoyati bergan.
Ammo apellyatsiya sudining qayta ko‘rib chiqishi natijasida hukm o‘zgartirilmagan. 2019 yilda O‘zbekistonda «Ayollarning zo‘ravonlik va ta’qibdan himoyalanishi to‘g‘risida» qonun qabul qilindi.
Ushbu qonun mamlakat tarixida birinchi marta «gender zo‘ravonligi» va «himoya orderi» tushunchalarini joriy qildi. Himoya orderi jabrlanuvchini davlat tomonidan himoya qilish, tajovuzkor bilan aloqani taqiqlash va unga yaqinlashishni man qilish huquqini beradi.

В Ташкенте женщина выжила после нападения мужа
Коллегия по уголовным делам города Ташкента в феврале 2025 года оставила без изменений приговор мужчине, жестоко напавшему на свою жену. Об этом сообщает Upl.uz.
Подсудимый был приговорён к 15 годам и 3 месяцам лишения свободы за попытку убийства, вызванную семейным конфликтом, финансовыми разногласиями и наркозависимостью. Инцидент произошёл в одном из районов столицы и привлёк широкое общественное внимание.
Согласно материалам дела, причиной нападения мужа стало то, что его жена не согласилась продать их совместное жильё. По словам пострадавшей в суде, муж долгое время пытался продать семейное имущество, чтобы заработать деньги на покупку наркотиков.
Дом был последним ценным имуществом семьи, воспитывающей двоих детей. В трагический день пострадавшая вернулась домой и увидела, как муж точит нож на кухне.
По её словам, нападение мужа началось внезапно, сначала он стал избивать её руками, а затем нанёс ранения ножом.
Медицинские работники зафиксировали у пострадавшей более двадцати глубоких ран различной степени тяжести. Женщина была срочно госпитализирована и благодаря усилиям врачей осталась жива.
Во время судебного процесса она подчеркнула, что не может простить поступки мужа. Действия преступника квалифицированы по статье 25-97 часть 2 Уголовного кодекса Узбекистана как покушение на убийство, совершённое с особой жестокостью и из личной заинтересованности, а также как опасное рецидивное преступление.
На первом суде вина была полностью доказана на основании всех доказательств. Подсудимый не согласился с приговором и подал апелляцию с просьбой смягчить наказание.
Однако по результатам пересмотра апелляционным судом приговор оставлен без изменений. В 2019 году в Узбекистане был принят закон «О защите женщин от насилия и преследования».
Этот закон впервые в истории страны ввёл понятия «гендерное насилие» и «защитный ордер». Защитный ордер даёт пострадавшему право на государственную защиту, запрет на контакты с агрессором и запрет на приближение к нему.