Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlarni ijaraga berish tartibi o‘zgartirildi
«Qishloq xo‘jaligida yerdan foydalanish samaradorligini oshirish va mahsulot yetishtirish hajmini ko‘paytirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi prezident qarori qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, barcha turdagi qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlarni ijaraga berishda 2025 yil 11 martdan quyidagi tartiblar joriy etiladi:
- elektron onlayn auksion savdosini o‘tkazish to‘g‘risidagi xabarnomani e’lon qilish muddati 15 kundan 5 kunga, takroriy savdolarda – 5 kundan 1 kunga qisqartiriladi;
- takroriy savdolarda faqat bir nafar talabgordan ariza kelib tushgan taqdirda, unga ushbu savdoda e’lon qilingan narxda lotni ixtiyoriy sotib olish taklif etiladi;
- har takroriy savdoda lot narxi 10 foizdan bosqichma-bosqich boshlang‘ich narxning 20 foiziga tushganiga qadar pasaytiriladi.
2025 yil 1 apreldan auksion savdolarida yer uchastkasiga ijara huquqini olish uchun to‘lovlarni bo‘lib-bo‘lib to‘lash va to‘lov to‘liq to‘langanda chegirma berish tartibi bekor qilinadi, ushbu to‘lovlar 15 ish kuni ichida to‘liq to‘lanishi shartligi belgilandi.
2025–2026 yillarda auksion savdolariga chiqariladigan qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlar jami maydonining o‘rtacha 10–20 foizi chorva uchun ozuqa ekinlarini ekish sharti bilan savdoga chiqariladi.

Порядок аренды земель, предназначенных для сельского хозяйства, изменен
Принято постановление президента о дополнительных мерах по повышению эффективности использования земель в сельском хозяйстве и увеличению объемов производства продукции.
Согласно постановлению, с 11 марта 2025 года вводятся следующие порядки при аренде земель всех типов, предназначенных для сельского хозяйства:
- срок публикации уведомления о проведении электронных онлайн-аукционов сокращается с 15 дней до 5 дней, а в случае повторных торгов – с 5 дней до 1 дня;
- в случае, если на повторные торги поступила заявка только от одного заявителя, ему предлагается приобрести лот по объявленной на этих торгах цене;
- на каждом повторном аукционе цена лота будет снижаться до 20 процентов от начальной цены поэтапно на 10 процентов.
С 1 апреля 2025 года порядок оплаты за право аренды земельного участка на аукционных торгах, предусматривающий поэтапную оплату и предоставление скидки при полной оплате, отменяется, и устанавливается обязательное условие полной оплаты в течение 15 рабочих дней.
В 2025–2026 годах на аукционные торги будут выставлены земли, предназначенные для сельского хозяйства, в среднем 10–20 процентов от общей площади с условием посева кормовых культур для скота.