Xorijlik tadbirkor foydasiga 699 mln. so‘m qarzdorlik undirildi
Mamlakatimizda mahalliy tadbirkorlar bilan bir qatorda xorijiy tadbirkorlarni ham qo‘llab-quvvatlash, ularning huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish e’tiborda.
Sirdaryo viloyat sudining qarzdor “A.INTER.M.” MCHJdan Shveysariyaning “ASSTRA F.AG” korxonasi foydasiga 48 485 EVRO qarz va 14,1 mln. so‘m davlat boji undirish to‘g‘risidagi ijro hujjati bo‘yicha Majburiy ijro byurosining Sirdaryo tuman bo‘limi tomonidan ijro harakatlari olib borilgan.
Davlat ijrochisi tomonidan berilgan ixtiyoriy muddatda qarzdorlik qoplanmaganligi sababli, majburiy ijro harakatlariga kirishilib, qarzdorning bank hisob-raqamiga hamda mol-mulklariga band solingan.
Ijro harakatlari natijasida qarzdordan mazkur qarzdorlik 699 mln. so‘m miqdorida to‘liq undirilib, undiruvchi xorijiy korxonaning bank hisob raqamiga o‘tkazib berilishi ta’minlandi.

В пользу иностранного предпринимателя взыскано 699 млн. сум задолженности
В нашей стране, наряду с местными предпринимателями, также поддерживаются иностранные предприниматели, их права и законные интересы находятся под защитой.
Суд Сырдарьинской области провел исполнительные действия по взысканию 48 485 евро долга и 14,1 миллиона сумов государственного сбора с должника ООО “A.INTER.M.” в пользу швейцарской компании “ASSTRA F.AG” на основании исполнительного документа.
В связи с тем, что в установленный государственным исполнителем добровольный срок задолженность не была погашена, были начаты обязательные исполнительные действия, и на банковский счет должника, а также на его имущество были наложены аресты.
В результате исполнительных действий задолженность в размере 699 миллионов сумов была полностью взыскана с должника и обеспечен перевод средств на банковский счет иностранной компании-взыскателя.