O‘zbekistonda 2025 yilda 600 ming gektardan ortiq maydonda chigirtka tarqalishi kutilmoqda
O‘zbekistonda 2025 yilda 608,1 ming gektar maydonda zararli chigirtkalar tarqalishi prognoz qilinmoqda. Bu esa qishloq xo‘jaligi ekinlari va yaylovlarga jiddiy xavf tug‘dirishi mumkin. Shu sababli, mart-aprel oylari chigirtkaga qarshi kurash xizmati otryadlari uchun muhim davr hisoblanadi. Hozirda Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida keng ko‘lamli kimyoviy kurash tadbirlari olib borilmoqda.
Monitoring va kurash choralari
2025 yil fevral-mart oylarida 424 ming gektar maydonda chigirtkalarga qarshi kuzatuv-nazorat ishlari amalga oshirildi. Monitoring natijalari Locust.uz axborot dasturiga kiritildi. Bu esa zararli hasharotlarning tarqalishini oldindan aniqlash va kurash choralarini samarali tashkil etish imkonini bermoqda.
Kimyoviy ishlovlarni samarali o‘tkazish uchun quyidagi texnika va vositalar tayyor holga keltirildi:
- 42 ta maxsus avtomashina,
- 181 ta traktor,
- 69 ta OVX-600 va 113 ta VP-1 purkagich,
- 584 ta motorli qo‘l purkagich,
- 28 ta suv tashuvchi transport vositasi.
Bundan tashqari, zararli chigirtkalarga qarshi kurash tadbirlarini o‘z vaqtida tashkil etish va samarali o‘tkazish maqsadida otryadlarning dislokatsiya xaritasi ishlab chiqildi. Shuningdek, alohida mobil ishchi guruhlar tashkil etildi.
Hozirgacha amalga oshirilgan ishlar
22 martdan boshlab Qashqadaryo, Surxondaryo va Samarqand viloyatlarida 5468 gektar maydonda kimyoviy ishlov o‘tkazildi. Mazkur viloyatlarda jami 30 ta otryad faoliyat yuritmoqda, ularda 276 ta mutaxassis jalb etilgan. Shuningdek, Jizzax viloyatida ham chigirtkalarga qarshi kurash tadbirlari boshlandi.
O‘zbekiston – chigirtkalarning tarixi areali
Iqlim sharoiti tufayli O‘zbekiston chigirtkalarning rivojlanishi va tarqalishi uchun qulay hudud hisoblanadi. Mamlakatda 200 dan ortiq turdagi chigirtkalar uchraydi, shulardan 6-8 turi to‘da hosil qilish xususiyatiga ega. Ushbu zararli hasharotlar qishloq xo‘jaligi ekinlariga, saksovulzorlar va yaylovlarga katta ziyon yetkazishi mumkin. Shu sababli, har yili ularga qarshi kimyoviy kurash tadbirlari o‘tkaziladi.
Fuqarolar uchun ma’lumot
O‘simliklar karantini va himoyasi agentligi zararli chigirtka tarqalgan hudud haqida ma’lumotga ega bo‘lganlardan quyidagi telefon raqamlari orqali xabar berishlarini so‘ragan:

В Узбекистане в 2025 году ожидается распространение саранчи на площади более 600 тысяч гектаров
В Узбекистане в 2025 году прогнозируется распространение вредной саранчи на площади 608,1 тысячи гектаров. Это может представлять серьезную угрозу для сельскохозяйственных культур и пастбищ. Поэтому март-апрель является важным периодом для отрядов службы борьбы с саранчой. В настоящее время в Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях проводятся масштабные химические мероприятия по борьбе.
Мониторинг и меры борьбы
В феврале-марте 2025 года на площади 424 тысячи гектаров были проведены наблюдательные работы против саранчи. Результаты мониторинга были внесены в информационную программу Locust.uz. Это позволяет заранее выявлять распространение вредных насекомых и эффективно организовывать меры борьбы.
Для эффективного проведения химической обработки были подготовлены следующие техники и средства:
- 42 специализированных автомобиля,
- 181 трактор,
- 69 распылителей OVX-600 и 113 распылителей VP-1,
- 584 моторных ручных распылителя,
- 28 водовозов.
Кроме того, для своевременной организации и эффективного проведения мероприятий по борьбе с вредной саранчой была разработана карта дислокации отрядов. Также были созданы отдельные мобильные рабочие группы.
Выполненные работы на сегодняшний день
С 22 марта в Кашкадарьинской, Сурхандарьинской и Самаркандской областях была проведена химическая обработка на площади 5468 гектаров. В этих областях функционирует 30 отрядов, в которых задействовано 276 специалистов. Также в Джизакской области начались мероприятия по борьбе с саранчой.
Узбекистан – историческая ареал саранчи
Из-за климатических условий Узбекистан является благоприятным регионом для развития и распространения саранчи. В стране встречается более 200 видов саранчи, из которых 6-8 видов обладают способностью образовывать стаи. Эти вредные насекомые могут нанести значительный ущерб сельскохозяйственным культурам, саксауловым зарослям и пастбищам. Поэтому ежегодно проводятся химические мероприятия против них.
Информация для граждан
Агентство по карантину и защите растений просит сообщать о распространении вредной саранчи по следующим телефонным номерам: