Taksi haydovchilariga maxsus ajratilgan yo‘lakda harakatlanish huquqi beriladi
“Avtomobil transportida yo‘lovchi tashish faoliyatini tartibga solish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” gi hukumat qarori qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, yuridik shaxslarga tegishli yo‘nalishsiz taksilarga quyidagi huquqlar beriladi:
• yo‘lovchilarni olish va tushirish maqsadida “To‘xtash taqiqlangan” yo‘l belgisi amal qilish hududida, shu jumladan, aeroport va vokzallarga tutash hududlarda to‘xtash;
• aeroportlar, temir yo‘l vokzallari, avtovokzallar, ustav fondida (ustav kapitalida) davlat ulushi 50 foiz va undan ortiq bo‘lgan qurilish mollari, dehqon va buyum bozorlari hamda savdo majmualarining pulli to‘xtash joylariga yo‘lovchilarni olish va tushirish uchun bepul kirish;
• yo‘nalishli transport vositalari uchun ajratilgan maxsus harakatlanish yo‘lagi bo‘ylab harakatlanish.
Bundan tashqari, 2025 yil 15 apreldan 2026 yil yakunigacha eksperiment tariqasida Toshkent shahrida turlari Transport vazirligi tomonidan tasdiqlanadigan, haydovchidan tashqari 4 tadan ortiq va 8 tadan ko‘p bo‘lmagan o‘rindiqlarga hamda yuqori qulayliklarga ega avtotransport vositalarida o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar tomonidan yo‘nalishsiz taksi faoliyatini amalga oshirishga ruxsat etiladi.
Bunda o‘zini o‘zi band qilgan tashuvchilarga litsenziya varaqasi berilgani uchun davlat boji BHMning 3 barobari miqdorida undiriladi.

Таксистам предоставляется право движения по специально выделенной полосе
Принято постановление правительства о дополнительных мерах по регулированию деятельности по перевозке пассажиров автомобильным транспортом.
Согласно постановлению, юридическим лицам предоставляются следующие права на такси без маршрута:
• остановка в зоне действия дорожного знака "Остановка запрещена" с целью посадки и высадки пассажиров, включая прилегающие территории аэропортов и вокзалов;
• бесплатный доступ для посадки и высадки пассажиров на платные парковки в аэропортах, железнодорожных вокзалах, автовокзалах, строительных объектах с государственной долей 50 процентов и более в уставном фонде (уставном капитале), а также на рынках и торговых комплексах;
• движение по специально выделенной полосе для маршрутных транспортных средств.
Кроме того, с 15 апреля 2025 года до конца 2026 года в городе Ташкент в качестве эксперимента будет разрешено осуществление деятельности такси без маршрута лицами, самозанятыми на транспортных средствах, имеющих более 4 и не более 8 мест, кроме водителя, и обладающих высоким уровнем комфорта, утвержденных Министерством транспорта.
При этом с самозанятых перевозчиков будет взиматься государственная пошлина в размере 3-кратной величины БВМ за выданную лицензию.