O‘zbekiston san’at olami katta yo‘qotishga yuz tutdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bosh konsulxona marhumaning oila a’zolari va yaqinlariga chuqur hamdardlik izhor etdi. Shuningdek, Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi bilan hamkorlikda yaqinlarga zarur konsullik va huquqiy yordam ko‘rsatilgani ta’kidlandi.
Yanika Bagryanskaya o‘zbek san’ati tarixida o‘chmas iz qoldirgan san’atkorlardan biri bo‘ldi. U 1996 yilda Toshkent davlat konservatoriyasini muvaffaqiyatli tamomlagan va undan keyin ikki o‘n yildan ortiq vaqt davomida Navoiy teatri sahnasida messo-soprano ovozi bilan ko‘plab muxlislar qalbiga yo‘l topdi.
Uning sahnadagi faoliyati nafaqat milliy, balki xalqaro miqyosda ham yuqori baholangan. Bagryanskaya “Romansiada” xalqaro romansi tanlovida ikkinchi darajali mukofotga sazovor bo‘lgan, turli nufuzli festivallarda faol ishtirok etgan va san’atdagi yuksak mahorati hamda samimiy ijrosi bilan tanilgan.
Ijodkorni yaqindan bilganlar uning sahnaga bo‘lgan cheksiz muhabbati, insonlarga nisbatan samimiy munosabati va mehnatsevarligi haqida alohida ta’kidlaydilar. Messo-soprano ovozi orqali yuraklarga yo‘l topgan Yanika Bagryanskaya o‘zbek opera san’atining yuzlaridan biri edi.
Uning hayotdan ketishi nafaqat yaqinlari va teatr jamoasi, balki butun san’at ahli uchun katta yo‘qotish bo‘ldi. Xalq orasida samimiy ijrosi va professional mahorati bilan sevimli bo‘lgan xonandaning xotirasi uzoq yillar davomida san’at ixlosmandlari qalbida saqlanadi.

Известная оперная певица Яника Багрянская скончалась
7 сентября известная оперная певица, одна из ведущих солисток Государственного академического большого театра имени Алишера Навои Яника Багрянская скончалась в одной из клиник Турции после продолжительной тяжёлой болезни. Об этом официально сообщило Генеральное консульство Узбекистана в Стамбуле.
Генеральное консульство выразило глубокие соболезнования семье и близким покойной. Также было отмечено, что совместно с Агентством по внешней трудовой миграции близким была оказана необходимая консульская и правовая помощь.
Яника Багрянская стала одной из тех артистов, кто оставил незабываемый след в истории узбекского искусства. В 1996 году она успешно окончила Ташкентскую государственную консерваторию и более двух десятилетий своей творческой деятельности завоёвывала сердца многих поклонников своим меццо-сопрано на сцене театра Навои.
Её сценическая деятельность была высоко оценена не только на национальном, но и на международном уровне. Багрянская была удостоена второй премии на международном конкурсе романсов «Романсиада», активно участвовала в различных престижных фестивалях и была известна своим высоким мастерством и искренним исполнением.
Те, кто хорошо знал артистку, особо отмечают её безграничную любовь к сцене, искреннее отношение к людям и трудолюбие. Яника Багрянская, покорившая сердца своим меццо-сопрано, была одним из лиц узбекского оперного искусства.
Её уход стал большой утратой не только для близких и театральной труппы, но и для всего художественного сообщества. Память о певице, любимой народом за искреннее исполнение и профессионализм, будет храниться в сердцах любителей искусства многие годы.