Turkiyada taniqli san’atkorlar hibsga olindi
Mamlakatda taniqli san’atkorlar va aktyorlar giyohvand moddalarni targ‘ib qilish hamda kontrabanda bilan bog‘liq jinoyatlar bo‘yicha hibsga olindi. Bu haqda 8-oktyabr kuni Halk TV telekanali xabar berdi.
Istanbul Bosh prokuraturasi tomonidan shou-biznesda faoliyat yurituvchi bir nechta mashhur shaxslarga nisbatan maxsus tergov harakatlari olib borildi. Ushbu operatsiyada Hadise, Dilan va Engin Po‘lat, Simge Sag‘in, Demet Evgar va Kubilay Aka kabi san’atkorlar ishtirok etgani ma’lum bo‘ldi.
Hibsga olinganlar ro‘yxati ancha keng bo‘lib, unda Birse Akalay, Birsen Berrak Tuzunatach, Jeren Moray Orjan, Deren Tal-u, Duygu O‘zaslon Mutaf, Feyza Altun, Irem Deriji, Qaan Yildirim, Mert Yazidjiog‘lu, Metin Akdyulger, O‘zge O‘zpirinchchi, Zaynab Merich Aral Keskin va Ziynet Sali kabi shaxslar ham borligi aytilmoqda. Hozirda ular Istanbul viloyatining jandarmiya boshqarmasida so‘roq qilinmoqda va qon tahlillaridan o‘tkazilmoqda.
Qo‘shiqchi Irem Deriji advokati Oyshagul Mermer jurnalistlarga bergan izohida ish tafsilotlari haqida hozircha rasmiy ma’lumot berilmaganini ma’lum qildi. U barcha ma’lumotlar rasmiylashtirilgach, jamoatchilikka aniq axborot taqdim etilishini bildirdi.
Ziynet Sali advokati esa mijozining hozirda xorijda ekanligini, so‘roqda qatnasha olmaganini aytdi. U qaytgach, o‘z ko‘rsatmasini berishini ta’kidladi.
Shuningdek, Ziynet Sali hech qachon sigaret chekmagan va hech qanday jinoyatchilik guruhiga aloqasi yo‘qligini bildirgan. Bundan tashqari, Sözcü nashri xabariga ko‘ra, hibsga olinganlar orasida tilga olingan qo‘shiqchi Simge Sag‘inning advokati ham bayonot berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Simge Sag‘in bir haftadan beri AQSHda bo‘lib, hozir Turkiyada emas. Shu yil fevral oyida esa turk pop yulduzi Sardor O‘rtach noqonuniy qimor o‘yinlarini targ‘ib qilgani uchun sud tomonidan 10 oy qamoq jazosiga va 400 lira jarimaga hukm qilingan edi.

В Турции задержаны известные художники
В стране задержаны известные артисты и актёры по обвинениям в пропаганде наркотиков и контрабанде. Об этом 8 октября сообщил телеканал Halk TV.
Прокуратура Стамбула провела специальные следственные действия в отношении нескольких известных лиц, работающих в шоу-бизнесе. Известно, что в этой операции участвовали такие артисты, как Хадисе, Дилан и Энгин Полат, Симге Сагын, Демет Эвгар и Кубилай Ака.
Список задержанных достаточно обширен, в него входят Бирсе Акалай, Бирсен Беррак Тузунатач, Джерен Морай Орджан, Дерен Тал-у, Дуйгу Озаслон Мутаф, Фейза Алтун, Ирем Дериджи, Каан Йылдырым, Мерт Язиджиоглу, Метин Акдюльгер, Озге Озпиринччи, Зайнаб Мерич Арал Кескин и Зинет Сали. В настоящее время они допрашиваются в жандармерии Стамбульской области и проходят анализы крови.
Адвокат певицы Ирем Дериджи Айшагул Мермер в комментарии журналистам сообщил, что официальной информации о деталях дела пока не предоставлено. Он отметил, что после оформления всех данных общественности будет предоставлена точная информация.
Адвокат Зинет Сали заявил, что его клиент в настоящее время находится за границей и не мог участвовать в допросе. Он подчеркнул, что после возвращения Зинет даст свои показания.
Кроме того, Зинет Сали заявила, что никогда не курила и не имеет никакого отношения к преступным группировкам. Также, согласно сообщению издания Sözcü, адвокат певицы Симге Сагын, которая также была задержана, сделал заявление.
По его словам, Симге Сагын уже более недели находится в США и сейчас не в Турции. В феврале этого года турецкая поп-звезда Сардар Ортак был приговорён судом к 10 месяцам тюремного заключения и штрафу в 400 лир за пропаганду незаконных азартных игр.