Prezident Shavkat Mirziyoyev taniqli rejissyor va telejurnalist Mirabbos Mirzaahmedovning vafoti munosabati bilan marhumning oila a’zolari va yaqinlariga chuqur hamdardlik bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Davlat rahbari o‘z ta’ziyasida Mirabbos Mirzaahmedovning ijodi xalq qalbida o‘chmas iz qoldirganini alohida ta’kidladi. 19-noyabr kuni 84 yoshida hayotdan ko‘z yumgan Mirabbos Mirzaahmedov ko‘pchilikka “Otalar so‘zi – aqlning ko‘zi” dasturi orqali tanish bo‘lgan.
Ushbu ko‘rsatuvga u 40 yildan ziyod vaqt davomida yangi ruh, samimiy ohang va chuqur mazmun olib kirib, tomoshabinlar e’tiborini tortib kelgan. Prezident ta’ziya maktubida Senat raisi Tanzila Norboyeva, Qonunchilik palatasi spikeri Nuriddin Ismoilov, Bosh vazir Abdulla Aripov va boshqa davlat arboblari ham Mirabbos Mirzaahmedovning milliy televideniye rivojidagi xizmatlarini e’tirof etganlarini ta’kidladi.
Marhumning xotirasi xalq qalbida doimo hurmat bilan saqlanishi aytib o‘tildi. Mirabbos Mirzaahmedov 1941-yil 30-sentyabrda Toshkent shahrida tug‘ilgan.
Teatr va tasviriy san’at yo‘nalishida tahsil olgan ijodkor o‘z faoliyatini milliy teleradiokompaniyada boshlagan. U rejissyor, bosh rejissyor sifatida ko‘plab loyihalarga jon bag‘ishlagan, shu jumladan, mashhur ko‘rsatuvlarning muallifi va boshlovchisi sifatida ham faoliyat yuritgan.
“Bahor qaytmaydi”, “Izlayman”, “Qalbingga quloq sol”, “Bahs”, “Uch ildiz”, “Dunyoning ishlari” kabi telefilmlar uning xalqchil uslubdagi ijodi namunasi bo‘lib, keng ommaning e’tirofiga sazovor bo‘lgan. Ijodkorning mehnati davlat tomonidan munosib taqdirlangan.
U “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan san’at xodimi” unvoni, shuningdek, “Mehnat shuhrati” va “Do‘stlik” ordenlari bilan taqdirlangan. Mirabbos Mirzaahmedovning oddiyligi, aql-zakovati, yoshlarga o‘rnak bo‘lishi va televideniye rivojiga qo‘shgan ulkan hissasi uni xalq xotirasida abadiy saqlab qoladi.

Память о Мираббосе Мирзаахмедове живет в сердцах народа
Президент Шавкат Мирзиёев выразил глубокие соболезнования семье и близким известного режиссера и тележурналиста Мираббоса Мирзаахмедова в связи с его кончиной. Об этом сообщает Zamin.uz.
Глава государства в своем соболезновании особо подчеркнул, что творчество Мираббоса Мирзаахмедова оставило неизгладимый след в сердцах народа. 19 ноября, в возрасте 84 лет, скончался Мираббос Мирзаахмедов, знакомый многим по программе «Отцовское слово – глаз разума».
В течение более 40 лет он вносил в эту передачу новый дух, искренний тон и глубокий смысл, привлекая внимание зрителей. В письме с соболезнованиями президент отметил, что председатель Сената Танзила Норбоева, спикер Законодательной палаты Нуриддин Исмоилов, премьер-министр Абдулла Арипов и другие государственные деятели также признали заслуги Мираббоса Мирзаахмедова в развитии национального телевидения.
Отмечено, что память о покойном будет всегда с уважением храниться в сердцах народа. Мираббос Мирзаахмедов родился 30 сентября 1941 года в городе Ташкент.
Творец, получивший образование в области театра и изобразительного искусства, начал свою деятельность в национальной телерадиокомпании. Он посвятил себя множеству проектов в качестве режиссера и главного режиссера, а также был автором и ведущим известных программ.
Телефильмы «Весна не возвращается», «Ищу», «Слушай свое сердце», «Спор», «Три корня», «Дела мира» являются примерами его народного стиля творчества и получили широкое признание публики. Труд творца был достойно отмечен государством.
Он был удостоен звания «Заслуженный деятель искусств Республики Узбекистан», а также орденов «Шухрат» и «Дустлик». Простота, ум, пример для молодежи и огромный вклад Мираббоса Мирзаахмедова в развитие телевидения навсегда сохранят его в памяти народа.