Yosh rejissyor noodatiy usul bilan stajirovka oldi
AQShlik yosh rejissyor Darshan Patel o‘zini tanitish uchun noodatiy usulni qo‘llab, mashhur sahnalashtiruvchi Oskar Boyson bilan stajirovka qilish imkoniyatiga ega bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Business Insider xabar berdi. Patelning aytishicha, u Boyson bilan bog‘lanishga bir necha bor uringan, ammo ijtimoiy tarmoqlar va elektron pochta orqali murojaatlari natijasiz bo‘lgan.
Shundan so‘ng u kutilmagan usulni sinab ko‘rishga qaror qiladi. Patel Venmo to‘lov servisida Boysonning akkauntini topib, unga “Bu kelishuvni qo‘llab-quvvatlash uchun” degan izoh bilan 50 sent va o‘z rezyumesiga havola yuboradi.
“Bu g‘oya kutilmaganda paydo bo‘ldi. Keyin esa o‘z-o‘zimdan: ‘Men nima qildim?’ deb o‘yladim.
Bu ish har xil natija bilan tugashi mumkin edi,” — deydi Patel. Oradan bir oy o‘tib, Patel Boysonga rasmiy maktub yo‘llab, Venmo orqali amalga oshirgan tranzaksiyasini yana bir bor eslatadi.
Bunga javoban Boyson uni suhbatga taklif qiladi va natijada Patel stajirovka qilish imkoniyatini qo‘lga kiritadi. “Ishni boshlaganimizda o‘sha Venmo yubormasi haqida kulib gaplashib oldik,” — deydi Patel.
Mazkur stajirovka Patelga professional aloqalar o‘rnatish va kino sohasida o‘z o‘rnini topishga yordam berdi. Yosh rejissyorning avvalgi yutuqlari ham e’tiborga loyiq: uning “Lu va Jeyn” nomli qisqa metrajli filmi Chelsi kinofestivalida namoyish etilgan.
Shu yilning yozida u yana uchta qisqa metrajli filmni suratga oldi va hozirda to‘liq metrajli film ustida ishlamoqda. Hozirda Patel o‘zining marketing agentligini boshqaradi, ammo asosiy e’tiborini kinoga qaratmoqda.
U kelajakda rejissyorlik va prodyuserlik faoliyatiga to‘liq o‘tib, mustaqil kinostudiya tashkil etishni maqsad qilgan.

Молодой режиссер прошел стажировку нестандартным способом
Молодой режиссер из США Даршан Патель применил необычный метод, чтобы заявить о себе, и получил возможность стажироваться у известного постановщика Оскара Бойсона. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает Business Insider. По словам Пателя, он несколько раз пытался связаться с Бойсоном, но обращения через социальные сети и электронную почту не дали результата.
После этого он решил попробовать неожиданный способ. Патель нашел аккаунт Бойсона в платежном сервисе Venmo и отправил ему 50 центов с комментарием «В поддержку этого соглашения» и ссылкой на свое резюме.
«Эта идея возникла внезапно. Потом я подумал: „Что я сделал?“
Это могло закончиться по-разному», — говорит Патель. Через месяц Патель отправил Бойсону официальное письмо, еще раз напомнив о транзакции через Venmo.
В ответ Бойсон пригласил его на собеседование, и в итоге Патель получил возможность пройти стажировку. «Когда мы начали работать, мы с улыбкой вспомнили тот перевод через Venmo», — рассказывает Патель.
Эта стажировка помогла Пателю наладить профессиональные связи и найти свое место в киноиндустрии. Ранее молодой режиссер уже добился успехов: его короткометражный фильм «Лу и Джейн» был показан на кинофестивале в Челси.
Этим летом он снял еще три короткометражных фильма и сейчас работает над полнометражным фильмом. В настоящее время Патель управляет своим маркетинговым агентством, но основное внимание уделяет кино.
В будущем он планирует полностью перейти к режиссуре и продюсированию и создать независимую киностудию.