Per Ogyust Renuarning ilgari noma’lum bo‘lgan kartinasi Parijda bo‘lib o‘tgan Drouot auksionida 1,8 million yevroga sotildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu asarda rassomning o‘g‘li Jan va uning enagasi tasvirlangan. Bu haqda "The Guardian" nashri xabar berdi.
Moybo‘yoqda ishlangan "Bola va uning o‘yinchoqlari - Gabriel va rassomning o‘g‘li Jan" nomli ushbu polotno ilgari na ko‘rgazmalarda namoyish etilgan, na sotuvga qo‘yilgan. Rasm Jan Renuarning cho‘qintirgan onasi Janna Bodoga tegishli bo‘lgan.
Janna Bodo nafaqat rassomning yaqin do‘sti, balki uning shogirdi ham edi. San’atshunos Paskal Perrenning ta’kidlashicha, ushbu polotno hech qanday restavratsiyadan o‘tmagan va juda yaxshi holatda saqlangan.
Eslatib o‘tamiz, 1894 yilda tug‘ilgan Jan Renuar keyinchalik mashhur rejissyorga aylangan. U 1975 yilda "Alohida yutuqlar" uchun "Oskar" mukofotini qo‘lga kiritgan.

Неизвестная картина Ренуара продана за 1,8 млн евро
Ранее неизвестная картина Пьера Огюста Ренуара была продана на аукционе Drouot в Париже за 1,8 миллиона евро. Об этом сообщает Zamin.uz.
На этом произведении изображены сын художника Жан и его тётя. Об этом сообщает издание "The Guardian".
Это полотно под названием "Ребёнок и его игрушки — Габриэль и сын художника Жан", выполненное маслом, ранее не выставлялось на выставках и не выставлялось на продажу. Картина принадлежала Жанне Бодо, прабабушке Жана Ренуара.
Жанна Бодо была не только близкой подругой художника, но и его ученицей. По словам искусствоведа Паскаля Перрена, это полотно не подвергалось никакой реставрации и находится в очень хорошем состоянии.
Напомним, что Жан Ренуар, родившийся в 1894 году, впоследствии стал известным режиссёром. В 1975 году он получил премию "Оскар" за "Особые достижения".
Среди его известных фильмов есть картина "Великое иллюзион", посвящённая истории попытки двух французских военнопленных сбежать из немецкого плена во время Первой мировой войны.