“Evrovideniye — 2026” boykotlar sabab chigallashdi
“Evrovideniye — 2026” qo‘shiq tanlovi atrofida jiddiy kelishmovchiliklar yuzaga keldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Reuters axborot agentligining xabariga ko‘ra, Ispaniya, Niderlandiya, Irlandiya va Sloveniya tanlovda Isroilning ishtirok etishi sababli musobaqani boykot qilishga qaror qilgan. Jenevada o‘tgan Yevropa Efir Uzatuvchilar Ittifoqi (EBU) bosh assambleyasida bu masala eng ko‘p muhokama qilingan mavzulardan biri bo‘ldi.
Ushbu davlatlar Isroilning ishtirokini alohida ovozga qo‘yishni talab qilgan va agar Isroil tanlovda qatnashsa, ular o‘zlari ishtirok etmasligini bildirgan. Biroq, bu masala yanada murakkablashdi.
Tanlovning asosiy homiylaridan biri bo‘lgan Germaniya, aksincha, agar Isroilga qatnashish taqiqlansa, musobaqada qatnashmasligini e’lon qildi. Bu esa Yevropa davlatlari o‘rtasida ziddiyatlarni kuchaytirdi.
EBU kelishmovchilikni hal qilish uchun Isroil masalasida ovoz berishni hozircha rad etdi va qarorni keyinga qoldirdi. Shu sababli, “Evrovideniye — 2026” tanlovi atrofidagi vaziyat hozircha noaniqligicha qolmoqda.

«Евровидение — 2026» осложнилось из-за бойкотов
Вокруг конкурса песни «Евровидение — 2026» возникли серьёзные разногласия. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации агентства Reuters, Испания, Нидерланды, Ирландия и Словения решили бойкотировать конкурс из-за участия Израиля. На прошедшей в Женеве генеральной ассамблее Европейского вещательного союза (EBU) этот вопрос стал одной из самых обсуждаемых тем.
Эти страны потребовали вынести участие Израиля на отдельное голосование и заявили, что не будут участвовать, если Израиль примет участие в конкурсе. Однако ситуация усложнилась.
Германия, один из основных спонсоров конкурса, напротив, объявила, что не примет участие, если Израилю запретят участвовать. Это усилило противоречия между европейскими странами.
EBU пока отказался проводить голосование по вопросу Израиля и отложил принятие решения. Поэтому ситуация вокруг конкурса «Евровидение — 2026» остаётся неопределённой.