Ushbu spektakl 23, 24, 26, 27, 28, 30 va 31-dekabr kunlari o‘tkazilishi rejalashtirilgan. 2023 yilda "Shelkunchik" baletining zamonaviy talqini rejissyor Maksim Petrov tomonidan sahnalashtirilgan.
Ushbu yangi talqin klassik hikoyani yanada boyitib, uni yorqin sahna sayohatiga aylantiradi. Unda oilaviy oqshomdan boshlab sichqonlar qo‘shini bilan afsonaviy janglar va kosmik ertaklar tasvirlanadi.
Spektaklning musiqiy qismiga dirijyor Alibek Qabdurahmonov rahbarlik qiladi. Sahna bezaklari va liboslar esa tomoshabinlarga yanada kuchli taassurot qoldirish uchun maxsus tayyorlangan.
Mazkur ijroda O‘zbekistonning yetakchi ijodiy jamoalari ishtirok etadi. Jumladan, Katta teatrning balet truppasi, O‘zbekiston Milliy simfonik orkestri, shuningdek, "Bulbulcha" bolalar xor va raqs ansambli sahnada o‘z mahoratlarini namoyish etadi.

В Большом театре показывают балет "Щелкунчик"
В Государственном академическом Большом театре имени Алишера Навои будет показан обновлённый балет Петра Чайковского "Щелкунчик". Об этом сообщает Zamin.uz.
Показ спектакля запланирован на 23, 24, 26, 27, 28, 30 и 31 декабря. В 2023 году современную интерпретацию балета "Щелкунчик" поставил режиссёр Максим Петров.
Эта новая версия обогащает классическую историю, превращая её в яркое сценическое путешествие. В ней изображены семейный вечер, легендарные сражения с армией мышей и космические сказки.
Музыкальную часть спектакля возглавляет дирижёр Алибек Кабдурахманов. Сценография и костюмы специально подготовлены, чтобы произвести на зрителей ещё более сильное впечатление.
В этом исполнении участвуют ведущие творческие коллективы Узбекистана. В частности, балетная труппа Большого театра, Национальный симфонический оркестр Узбекистана, а также детский хор и ансамбль танца "Булбулча" демонстрируют своё мастерство на сцене.