Bu haqda Valentino Garavani va Giancarlo Giammetti jamg‘armasi ijtimoiy tarmoqlarda rasmiy ma’lumot berdi. U yaqinlari qurshovida osoyishta holda hayotdan ko‘z yumgan.
Valentino 1960 yilda asos solgan Valentino moda uyi orqali jahon modasida o‘ziga xos uslub va maktab yaratdi. U Giorgio Armani va Karl Lagerfeld kabi mashhur dizaynerlar qatorida modaning eng yuqori cho‘qqilaridan biriga erishgan.
Valentino brendi o‘zining qizil rangi, ya’ni “Valentino red” bilan butun dunyoda tanilgan. Ushbu rangga bo‘lgan qiziqish dizaynerning Ispaniyaga qilgan safari chog‘ida paydo bo‘lgani aytiladi.
Keyinchalik esa bu qizil rang brendning ramziga aylangan. Valentino 2008 yilda so‘nggi kolleksiyasini taqdim etganida ham qizil liboslar podiumning asosiy ko‘rinishi bo‘lgan.
Mashhur dizayner bilan vidolashuv marosimi Rim shahrida, Piazza Mignanelli maydonida 21–22 yanvar kunlari bo‘lib o‘tadi. Dafn marosimi esa 23 yanvar kuni Santa Maria degli Angeli e dei Martiri bazilikasida o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

Валентино Гаравани скончался в Риме в возрасте 93 лет
Один из самых известных и влиятельных дизайнеров моды XX века Валентино Гаравани скончался в возрасте 93 лет в своем доме в Риме. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом официально сообщили в социальных сетях фонд Валентино Гаравани и Джанкарло Джамметти. Он мирно ушел из жизни в окружении близких.
Валентино создал свой модный дом в 1960 году и через него создал уникальный стиль и школу в мировой моде. Он достиг вершины моды наряду с такими известными дизайнерами, как Джорджо Армани и Карл Лагерфельд.
Бренд Valentino известен во всем мире своим красным цветом, так называемым «Valentino red». Говорят, что интерес к этому цвету возник у дизайнера во время его поездки в Испанию.
Позже этот красный цвет стал символом бренда. Даже когда Валентино представил свою последнюю коллекцию в 2008 году, красные платья были главным акцентом на подиуме.
Церемония прощания с известным дизайнером пройдет в Риме на площади Пьяцца Мигнанелли 21–22 января. Похоронная церемония запланирована на 23 января в базилике Санта-Мария-дей-Анджели-э-дей-Мартири.