Zokir Ochildiyev farzand tarbiyasida shukronalikni birinchi o‘ringa qo‘ydi
Bu borada ko‘plab ota-onalar va mutaxassislar turli fikrlarni bildirib kelishadi. Ma’lumki, qiziqchi va so‘z ustasi Zokir Ochildiyev ham o‘zining bergan intervyularidan birida aynan shu muhim mavzu bo‘yicha o‘z yo‘l-yo‘riqini aytdi.
Uning ta’kidlashicha, bolalarni tarbiyalashda eng birinchi va asosiy vazifa ularni shukronalik tuyg‘usiga o‘rgatishdir. Ko‘pchilik bugungi kunda farzandlarini faqat boy bo‘lishga yoki ko‘p pul ishlab topishga undashadi.
Biroq, so‘z ustasi buni to‘liq to‘g‘ri yo‘l deb hisoblamaydi. Uning aytishicha, inson qalbida shukronalik hissini shakllantirish eng asosiy omildir.
Zokir Ochildiyev shunday dedi ki, agar bolaga faqat pul topishni o‘rgatib, uning qalbini shukronalik bilan to‘lmasa, natija xohlaganimizdek bo‘lmaydi. Masalan, bola kuniga yuz dollar ham topgan taqdirda, agar ichida shukronalik bo‘lmasa, u qanoatlanmaydi.
U o‘ziga xotirjamlik topa olmaydi va hayotdan zavq ololmay qoladi. Kuniga ming dollar topganda ham, boshqa kishilar ikki ming dollardan ko‘p topayotganini eshitib, havas qiladi.
O‘n ming dollar to‘plaganda ham, o‘n mingliklardan ko‘ra ko‘p puliga ega bo‘lganlar haqida gap eshitib, yana bezovta bo‘ladi. Inson qalbida shukronalik bo‘lmaguncha, u haqiqiy boy yoki baxtli inson deb atalolmaydi.
Aksincha, agar qalbda shukronalik bo‘lsa, inson yarim kosa ovqatdan ham rohat topa oladi va uning hayoti tinchlik bilan o‘tadi. Ushbu qimmatli fikr ijtimoiy tarmoqlarda ham keng muhokama qilindi.
Ko‘plab foydalanuvchilar izohlarda o‘z fikrlarini bildirib, Zokir Ochildiyevning aytgan so‘zlariga to‘liq qo‘shilishdi. Ota-onalar farzandlarining kelajak baxti uchun ularni puldan ko‘ra shukronalikka o‘rgatish zarurligini tushunishdi.
Bu fikr bugungi kunda jamiyatimizda tarbiya masalalariga yondashuvni o‘zgartirishga undaydigan muhim sabab bo‘ldi. Har bir oila o‘z farzandlariga shu tuyg‘uning qadriyatini singdirishga harakat qilishi kerak.

Закир Очидиев поставил благодарность на первое место в воспитании детей
В современном обществе внимание к воспитанию детей находится на высоком уровне. Об этом сообщает Zamin.uz.
По этому поводу многие родители и специалисты высказывают различные мнения. Известно, что любитель и мастер слова Зокир Очильдиев в одном из своих интервью также поделился своим взглядом на эту важную тему.
По его словам, самая первая и основная задача в воспитании детей — научить их чувству благодарности. Сегодня большинство людей побуждают своих детей только к тому, чтобы стать богатыми или зарабатывать много денег.
Однако мастер слова не считает это полностью правильным путем. По его мнению, формирование чувства благодарности в сердце человека является главным фактором.
Зокир Очильдиев сказал, что если научить ребенка только зарабатывать деньги, не наполнив его сердце благодарностью, результат не будет таким, как мы хотим. Например, если ребенок зарабатывает сто долларов в день, но в нем нет благодарности, он не будет доволен.
Он не сможет найти покой и не сможет наслаждаться жизнью. Даже зарабатывая тысячу долларов в день, услышав, что другие зарабатывают более двух тысяч, он завидует.
Когда он накопит десять тысяч долларов, услышав о тех, у кого денег больше, он снова будет беспокоиться. Пока в сердце человека нет благодарности, он не может считаться по-настоящему богатым или счастливым.
Напротив, если в сердце есть благодарность, человек может наслаждаться даже половиной чашки еды, и его жизнь будет проходить в мире. Эта ценная мысль широко обсуждалась в социальных сетях.
Многие пользователи в комментариях выразили свои мнения и полностью согласились с словами Зокира Очильдиева. Родители поняли, что для счастья будущего своих детей необходимо учить их благодарности, а не деньгам.
Это мнение стало важной причиной, побуждающей изменить подход к вопросам воспитания в нашем обществе сегодня. Каждая семья должна стараться прививать своим детям ценность этого чувства.