Mashhur san’atkorlarning qiz farzandlarining hayot yo‘llari
O‘zbekistonning mashhur san’atkorlari orasida hammasining farzandlari otalari kabi sahna yoki ekran orqali nom qozonmagan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ulardan ba’zilari butunlay boshqa sohalarni tanlab, o‘zlariga mustaqil yo‘l ochganlar. Bugun aynan shu mashhur oilalarning qiz farzandlari va ularning hayot yo‘li haqida so‘z yuritamiz.
O‘zbekiston xalq artisti Mirzabek Xolmedovning oilasida to‘rt nafar farzand bor. Ulardan biri Durdona ismli qiz bo‘lib, u 2016-yilning oktabr oyida turmush qurgan.
U o‘z otasi kabi san’at yo‘lida emas, balki oilaviy baxtga e’tibor qaratgan. Tolib Xo‘jievning qizi Nargiza Azizova esa ota-onasi kabi san’atga emas, jurnalistika sohasiga qiziqqan.
U o‘z otasining yordami bilan jurnalistika fakultetiga hujjat topshirgan va mustaqil kasb tanlagan. AQShda yashovchi Otabek Madrahimovning qizi Sheridam ham san’at yo‘lidan bosh tortib, oilaviy qadriyatlar asosida tarbiyalangan.
Otabek Muhammadzohidning qizi Mohinur esa 2021-yilda turmushga chiqib, oilaviy hayotda baxt topgan. Marhum so‘z ustasi Xo‘jiboy To‘jiboyevning qizlari ham har xil yo‘llarni tanlaganlar.
Ulardan biri tibbiyot, ikkinchisi drama va kino aktyorligi fakultetini tamomlagan, uchinchisi esa turizm sohasida ta’lim olgan va blogerlik bilan shug‘ullanadi. Jamshid Zokirovning qizi Ohista esa otasi kabi professional xonanda bo‘lib, Dalahast guruhining solisti sifatida ko‘plab qo‘shiqlarni ijro etgan.
Rixsitilla Abdullaevning qizi Aslzoda ham ijodkor oilasida tarbiyalangan. Karim Mirhodievning qizi Nigina esa san’atkor oilasida katta bo‘lib, hozirda o‘z nabiralari bilan mashhur.
Sohib Xasanovning qizi Bonu bank sohasida ishlaydi va ijtimoiy tarmoqlarda faol blog yuritadi. Tohir Sodiqovning qizlari Asal va Gozal esa turmushga chiqib, blogerlik bilan band.
Asliddin Do‘stovning qizi Xonzoda esa aktrisa va vayner sifatida tanilgan. Bu oilalarning farzandlari o‘zlarining qobiliyat va istaklariga ko‘ra hayot yo‘lini tanlashga muvaffaq bo‘lishgan.

Пути жизни дочерей известных художников
Не все дети известных артистов Узбекистана получили известность на сцене или экране, как их отцы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Некоторые из них выбрали совершенно другие сферы и открыли для себя самостоятельный путь. Сегодня мы расскажем именно о дочерях этих известных семей и их жизненных путях.
В семье народного артиста Узбекистана Мирзабека Холмедова четверо детей. Одна из них — дочь по имени Дурдона, которая вышла замуж в октябре 2016 года.
Она не пошла по стопам отца в искусстве, а сосредоточилась на семейном счастье. Дочь Толиба Ходжиева Наргиза Азизова, в отличие от родителей, заинтересовалась не искусством, а журналистикой.
Она поступила на факультет журналистики с помощью отца и выбрала независимую профессию. Дочь, проживающего в США, Отабека Мадрахимова Шеридам также отказалась от пути искусства и воспитана на семейных ценностях.
Дочь Отабека Мухаммадзохида Мохинур вышла замуж в 2021 году и нашла счастье в семейной жизни. Дочери покойного мастера слова Ходжибоя Тоджибоева также выбрали разные пути.
Одна из них окончила медицинский факультет, вторая — факультет драмы и киноактерства, а третья получила образование в сфере туризма и занимается блогерством. Дочь Джамшида Закирова Охиста стала профессиональной певицей, как и отец, и исполнила множество песен в качестве солистки группы Далахаст.
Дочь Рихситиллы Абдуллаева Асльзода также воспитана в творческой семье. Дочь Карима Мирходиева Нигина выросла в семье артистов и сейчас знаменита своими внуками.
Дочь Сохиба Хасановы Бону работает в банковской сфере и активно ведет блог в социальных сетях. Дочери Тохира Содикова Асал и Гозал вышли замуж и занимаются блогерством.
Дочь Аслидина Достова Хонзода известна как актриса и вайнер. Дети этих семей смогли выбрать жизненный путь в соответствии со своими способностями и желаниями.