Madaniyat vaziri qimmatbaho Hermes oyoq kiyimida yoshlar bilan uchrashdi
Bu tadbirda u o‘zining kiyim-kechak tanlovi bilan jamoatchilik e’tiborini tortdi. Vazirlikning rasmiy manbalarida tarqatilgan videolarda ko‘rinib turibdiki, u juda qimmatbaho va brendli oyoq kiyimda chiqish qilgan.
Tadbirga uch yuz nafarga yaqin yoshlar ishtirok etgan bo‘lsa-da, vazirning tashqi ko‘rinishi hozirgi kunda jiddiy muhokamalar sababi bo‘ldi. Ozodbek Nazarbekov kiygan oyoq kiyim dunyoga mashhur Hermes brendiga tegishli.
Ushbu mahsulot Yevropa va Amerika Qo‘shma Shtatlarida ming ikki yuz dollardan qimmatroq baholanadi. Bu holat Vazirlar Mahkamasi 2022 yil oktyabr oyida qabul qilgan qarorga muvofiq kelmasligi mumkin.
Mazkur hujjatda davlat xizmatchilarining tashqi ko‘rinishi o‘zining mehnat shartlari va xizmat turiga mos kelishi, shuningdek, fuqarolarga hurmatni namoyon etishi lozimligi ta’kidlangan. Qarorning oltinchi bandida xolislik, kamtarlik va intizomni saqlash talab qilingan.
Demak, davlat mansabdor shaxslari o‘zlarining tashqi ko‘rinishida ham kamtarona bo‘lishlari shart. Hermes brendining rasmiy ma’lumotlariga ko‘ra, vazir kiygan Bouncing sneakers modeli AQSHda o‘rta hisobda ming yetti yuz dollardan sotiladi.
Yevropada bu narx sakkiz yuz to‘qqiz besh yevro, Angliyada esa to‘qqiz yuz yetmish funt sterlingni tashkil etadi. Osiyo davlatlariga esa bu mahsulot taxminan o‘n besh million so‘mdan yetkaziladi.
O‘zbekistonga kiritiladigan bunday qimmatbaho tovarlar ming dollardan yuqori bo‘lsa, u bilan birga qirq foiz boj ham to‘lanadi. Shu sababli, ushbu poyabzal mahalliy sharoitda o‘n besh yuz dollarga yetishi tabiiy holatdir.
Shu bilan birga, Prezident Shavkat Mirziyoyev 2021 yil iyul oyida qabul qilgan farmonda davlat xizmatchilari va ularning oila a’zolari mol-mulkini majburiy deklaratsiya qilish tizimi joriy etilgan edi. Biroq, hali hamon davlat xizmatchilarining daromadlari va mulkini deklaratsiya qilish to‘g‘risida alohida qonun qabul qilinmaganligi jamoatchilikda savol tug‘dirmoqda.
Xalq oldida javobgar bo‘lgan mansabdor shaxslarning har bir amali va tashqi ko‘rinishi ularning ishonchiga bevosita ta’sir qiladi. Shu bois, davlat xizmatchilarining hayoti va moliyaviy holati ochiq-oydin bo‘lishi bugungi kunning dolzarb talabidir.

Министр культуры встретился с молодежью в дорогой обуви Hermes
Министр культуры Озодбек Назарбеков 12 марта принял участие во встрече министра с молодежью, состоявшейся в городе Андижан. Об этом сообщает Zamin.uz.
На мероприятии он привлек внимание общественности своим выбором одежды. Как видно на видео, распространенном официальными источниками министерства, министр выступал в очень дорогой и брендовой обуви.
Хотя на мероприятии присутствовало около трехсот молодых людей, внешний вид министра стал поводом для серьезных обсуждений. Обувь, которую надел Озодбек Назарбеков, принадлежит всемирно известному бренду Hermes.
Этот продукт в Европе и Соединенных Штатах Америки оценивается дороже тысячи двухсот долларов. Этот случай может не соответствовать решению, принятому Кабинетом министров в октябре 2022 года.
В данном документе подчеркивается, что внешний вид государственных служащих должен соответствовать их трудовым условиям и типу службы, а также проявлять уважение к гражданам. В шестом пункте решения требуется соблюдение беспристрастности, скромности и дисциплины.
Таким образом, государственные должностные лица обязаны быть скромными и во внешнем виде. Согласно официальным данным бренда Hermes, модель кроссовок Bouncing, которую надел министр, в США продается в среднем за тысячу семьсот долларов.
В Европе эта цена составляет восемьсот девяносто пять евро, а в Англии — девятьсот семьдесят фунтов стерлингов. В страны Азии этот продукт поставляется примерно за пятнадцать миллионов сумов.
Такие дорогие товары, ввозимые в Узбекистан, если их стоимость превышает тысячу долларов, облагаются таможенным сбором в размере сорока процентов. Поэтому естественно, что стоимость этой обуви в местных условиях достигает пятисот долларов.
В то же время, Президент Шавкат Мирзиёев в июле 2021 года издал указ, в котором была внедрена система обязательной декларации имущества государственных служащих и членов их семей. Однако до сих пор отсутствие отдельного закона о декларировании доходов и имущества государственных служащих вызывает вопросы у общественности.
Каждое действие и внешний вид должностных лиц, ответственных перед народом, напрямую влияют на доверие к ним. Поэтому открытость и прозрачность жизни и финансового положения государственных служащих являются актуальным требованием сегодняшнего дня.