Pol Tomas Andersonning filmi Oskarning eng katta g‘olibi bo‘ldi
Los-Anjeles shahridagi mashhur Dolby teatrida Amerika kinoakademiyasining son 98-mukofot tantanasi bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu nufuzli tadbir butun dunyoda kinofilmlar va ijodkorlar yutuqlarini e’tirof etish uchun muhim sanaga aylandi. Marosimning eng katta g‘olibi Pol Tomas Anderson rejissyorligidagi "Jang ortidan jang" filmiga aylandi.
Ushbu asar eng yaxshi film nominatsiyasida Oskar mukofotini qo‘lga kiritdi. Film shu bilan cheklanib qolmay, boshqa bir qator sohalarda ham g‘alaba qozondi.
Rejissyor o‘zi eng yaxshi rejissyor va eng yaxshi moslashtirilgan ssenariy muallifi sifatida ikkita statuetka oldi. Bu uning kinematografiyadagi chuqur bilim va mahoratini yana bir bor tasdiqladi.
Filmda ishtirok etgan taniqli aktyor Shon Penn o‘zining kuchli ijrosi uchun eng yaxshi ikkinchi plandagi erkak aktyor deb topildi. Kartina kasting bo‘yicha ham taqdirlandi, bu esa yangidan joriy qilingan nominatsiyalardan biri hisoblanadi.
Bundan tashqari, film eng yaxshi montaj yo‘nalishida ham g‘alaba qozondi va ishga mas’ul bo‘lgan Endi Yurgensen alohida e’tirofga sazovor bo‘ldi. Shu tariqa "Jang ortidan jang" filmi umumiy hisobda oltita Oskar mukofotini qo‘lga kiritib, kechaning eng katta g‘olibiga aylandi.
Filmda Gollivudning yulduzlari Leonardo Di Kaprio, Shon Penn, Benisio del Toro va Teyyana Teylar bosh rollarni ijro etgan. Syujet Amerika Qo‘shma Shtatlardagi so‘l radikal guruh a’zolarining hayoti, ularning g‘oyalari va ichki ziddiyatlari atrofida qurilgan bo‘lib, ijtimoiy-siyosiy mavzularga chuqur nazar tashlaydi.
Marosimda boshqa yo‘nalishlarda ham mukofotlar berildi. Maykl B.
Jordan Gunohkorlar filmidagi roli uchun eng yaxshi erkak aktyor deb topildi. Jessi Bakli esa Hamnet filmidagi ishtiroki uchun eng yaxshi aktrisa unvoniga sazovor bo‘ldi.
Rejissyor Rayan Kuglerning Gunohkorlar filmi eng yaxshi original ssenariy nominatsiyasida Oskar oldi. Ikkinchi plandagi ayol roli bo‘yicha mukofot Emi Mediganga nasib etdi.
U Qurollar filmidagi obrazi bilan kinoakademiya e’tirofiga sazovor bo‘ldi. Animatsiya sohasida K-pop jin ovchilari nomli fentezi janridagi multfilm ikkita Oskar oldi.
U eng yaxshi to‘liq metrajli animatsion film hamda eng yaxshi qo‘shiq nominatsiyalarida g‘olib bo‘ldi. Hujjatli filmlar yo‘nalishida esa Rossiya maktablaridagi harbiy targ‘ibot mavzusini ochib bergan Janob Hechkim Putinga qarshi filmi eng yaxshi hujjatli film deb topildi.

Фильм Пола Томаса Андерсона стал самым большим победителем «Оскара»
В знаменитом театре Dolby в Лос-Анджелесе состоялась 98-я церемония вручения премии Американской киноакадемии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это престижное мероприятие стало важной датой для всего мира, чтобы признать достижения фильмов и творцов. Главным победителем церемонии стал фильм Пола Томаса Андерсона "После боев".
Это произведение получило Оскар в номинации лучший фильм. Фильм не ограничился этим и одержал победу в ряде других категорий.
Режиссер получил две статуэтки как лучший режиссер и лучший адаптированный сценарий. Это еще раз подтвердило его глубокие знания и мастерство в кинематографе.
Известный актер Шон Пенн, участвовавший в фильме, был признан лучшим актером второго плана за свою сильную игру. Картина также была отмечена за кастинг, что является одной из недавно введенных номинаций.
Кроме того, фильм выиграл в номинации лучший монтаж, и ответственный за работу Энди Юргенсен получил особое признание. Таким образом, фильм "После боев" в общей сложности получил шесть Оскаров, став главным победителем вечера.
В фильме главные роли исполнили голливудские звезды Леонардо Ди Каприо, Шон Пенн, Бенисио дель Торо и Тейана Тейлор. Сюжет построен вокруг жизни членов левых радикальных групп в Соединенных Штатах, их идей и внутренних конфликтов, глубоко затрагивая социально-политические темы.
На церемонии также были вручены награды в других категориях. Майкл Б.
Джордан был признан лучшим актером за роль в фильме "Грешники". Джесси Бакли получила звание лучшей актрисы за участие в фильме "Хамнет".
Фильм режиссера Райана Куглера "Грешники" получил Оскар в номинации лучший оригинальный сценарий. Награда за лучшую женскую роль второго плана досталась Эми Медигэн.
Она была признана киноакадемией за образ в фильме "Оружие". В области анимации фэнтезийный мультфильм "Охотники на K-pop джиннов" получил две премии Оскар.
Он выиграл в номинациях лучший полнометражный анимационный фильм и лучшая песня. В категории документальных фильмов фильм "Господин Никто против Путина", раскрывающий тему военной пропаганды в российских школах, был признан лучшим документальным фильмом.