Prezident bir guruh madaniyat va san'at xodimlarini mukofotladi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimiz madaniyati, san'ati va adabiyoti rivojiga munosib hissa qo'shib kelayotgan bir guruh soha xodimlarini yuksak davlat mukofotlari bilan taqdirlash to'g'risidagi farmonni imzoladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur hujjatga ko'ra, ko'p yillik samarali ijodi va xalqimiz ma'naviyatini yuksaltirishdagi xizmatlari uchun bir qator taniqli ijodkorlar faxriy unvonlar hamda ordenlar bilan siylandi. Xususan, el suygan san'atkorlar G'iyos Boytoyev, Rustam G'oipov, Matyoqub Matchanov, Uchqun Tillayev hamda Ra'no Yarashevaga O'zbekiston Respublikasi xalq artisti faxriy unvoni berildi.
Bu mukofot ularning o'zbek san'ati ravnoqi yo'lidagi ko'p yillik mehnatlarining yuksak e'tirofidir. Shuningdek, zamonaviy estrada yo'nalishida o'z o'rniga ega bo'lgan xonandalar Munisa Rizayeva va Otabek Muhammadzohid O'zbekistonda xizmat ko'rsatgan artist unvoni bilan taqdirlandilar.
Davlatimiz rahbarining farmonida uzoq yillik tajribaga ega bo'lgan faxriy ijodkorlar ham alohida e'tiborga olindi. O'zbek teatri va kinosining darg'alari Erkin Komilov va Yodgor Sa'diyev Buyuk xizmatlari uchun ordeni bilan mukofotlandilar.
Shu bilan birga, taniqli aktyorlar Ubaydulla Omon hamda Begzod Muhammadkarimov Fidokorona xizmatlari uchun ordeniga loyiq ko'rildi. Madaniyat sohasidagi xizmatlari uchun Elyor Nosirov, Mahmud Namozov va Tohir Sodiqov Mehnat shuhrati ordeni bilan taqdirlangan bo'lsa, Anvar G'aniyev, Ulug'bek Qodirov va Alisher Uzoqov kabi ijodkorlar Do'stlik ordeni bilan mukofotlandilar.
Ushbu mukofotlar yurtimizda san'at ahliga ko'rsatilayotgan yuksak e'tibor va g'amxo'rlikning amaldagi ifodasidir. Shuningdek, yana bir qator ijodkor va madaniyat arboblari ham turli darajadagi davlat mukofotlariga sazovor bo'lishdi.

Президент наградил группу работников культуры и искусства
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев подписал указ о награждении высокими государственными наградами группы работников сферы, вносящих достойный вклад в развитие культуры, искусства и литературы нашей страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно данному документу, ряд известных деятелей искусства были отмечены почетными званиями и орденами за многолетнее плодотворное творчество и заслуги в повышении духовности нашего народа. В частности, любимым народом артистам Гиёсу Бойтоеву, Рустаму Гаипову, Матёкубу Матчанову, Учкуну Тиллаеву и Рано Ярашевой присвоено почетное звание Народного артиста Республики Узбекистан.
Эта награда является высоким признанием их многолетнего труда на пути процветания узбекского искусства. Также певцы Муниса Ризаева и Отабек Мухаммадзохид, занимающие свое место в современном эстрадном направлении, были отмечены званием Заслуженного артиста Узбекистана.
В указе главы нашего государства особое внимание было уделено почетным деятелям с многолетним опытом. Столпы узбекского театра и кино Эркин Комилов и Ядгор Садиев были награждены орденом «За великие услуги».
Вместе с тем, известные актеры Убайдулла Омон и Бегзод Мухаммадкаримов были удостоены ордена «За самоотверженное служение». За заслуги в области культуры Эльёр Носиров, Махмуд Намозов и Тохир Содиков были награждены орденом «Шрафа труда», а такие деятели, как Анвар Ганиев, Улугбек Кадиров и Алишер Узоков, были отмечены орденом «Дружбы».
Данные награды являются практическим выражением высокого внимания и заботы, оказываемых деятелям искусства в нашей стране. Кроме того, еще ряд творческих личностей и работников культуры были удостоены государственных наград различного уровня.